Keď ste otehotneli, zrejme ste ešte moc veľa nevedeli čo všetko vás čaká a ako bude tehotenstvo ale aj pôrod prebiehať. Určite ste ale očakávali kontrakcie keď sa bude chcieť dieťatko vypýtať na svet, a mali ste pravdu. Kontrakcie sú síce nepríjemné a často bolestivé, ale je to efektívny spôsob akým príroda zabezpečuje príchod potomka na svet. Zrejme ste ale nevedeli, že existuje niekoľko druhov kontrakcií a nie všetky z nich znamenajú, že prichádza pôrod. Preto vznikol tento článok: aby ste typy kontrakcií vedeli rozoznať a na základe toho sa pripraviť na to, čo príde.
Braxton-Hicks kontrakcie
Toto je prvý druh kontrakcií a rozhodne sa pri ňom pôrodu báť nemusíte. Braxton-Hicks kontrakcie sa môžu u tehotných žien vyskytovať už od 20. týždňa tehotenstva alebo sa naopak nemusia vyskytovať vôbec. Telo budúcej matky sa týmto spôsobom len pripravuje na silné kontrakcie, ktoré budete zažívať pri pôrode. Aj krčok maternice sa takto začína pripravovať, i keď sa ešte nestenčuje ani nerozširuje.
Falošné kontrakcie
Takéto kontrakcie už sú viac mätúce ako predchádzajúce, pretože sa vyskytujú bližšie ku termínu pôrodu. Nemusíte sa ale báť, aj falošné kontrakcie viete ľahko rozoznať. Jednak kvôli tomu, že po zmene polohy by mali kontrakcie zoslabnúť, a jednak pre to, že ich budú sprevádzať viaceré falošné príznaky pôrodu.
Pôrodné kontrakcie
Konečne sa dostávame ku typu kontrakcií, ktorý oznamuje začiatok samotného pôrodu. Je možné, že už tieto kontrakcie budete očakávať, pretože už niekoľko týždňov pred pôrodom sa budú vo vašom tele diať veci, ktoré vám napovedia že pôrod sa blíži. Preto keď ucítite pôrodné kontrakcie, ihneď budete vedieť, že rodíte. Určite sa teraz pýtate ako si môžete byť istá, že to čo pociťujete sú pôrodné kontrakcie a nie jeden zo spomínaných „falošných“ druhov, a tu je odpoveď.
Skutočné pôrodné kontrakcie sa vyznačujú takýmito vlastnosťami: neustúpia keď zmeníte polohu, ba naopak, môžu zosilnieť. Taktiež platí, že postupom času budú čoraz častejšie a silnejšie, a síce možno nie vždy, ale aj pravidelnejšie – bežné pôrodné kontrakcie trvajú 30-70 sekúnd. Neznamená to ale, že každá ďalšia kontrakcia bude bolestivejšia a častejšia, ale zo všeobecného pohľadu sa budú naozaj postupom času zhoršovať.
Je tiež niekoľko sprievodných znakov, ktoré zaznamenáte, pokiaľ sú vaše kontrakcie skutočne pôrodné. Ako prvé si zrejme všimnete ružovkastý vaginálny výtok. Okrem toho môžete zaznamenať kŕče, nevoľnosť či hnačku. Mimo iného sa tiež u vás môže vyskytnúť to známe odtekanie plodovej vody. Toto sa ale nestáva tak často ako by ste si mohli kvôli mnoho filmovým scénam myslieť: len v 15% prípadov. Inokedy plodová voda odteká pomaly a spontánne pri pôrode.
Čo spôsobuje kontrakcie?
Aj keď si lekári nie sú istí na 100%, existuje pomerne pravdepodobné vysvetlenie. Ale vás aj tak skôr zaujíma ako budú bolieť, nie odkiaľ prišli… Každopádne, keď je plod pripravený ísť na svet, jeho mozog vydá signály, ktoré v tele matky spustia reakcie v podobe vypustenia hormónu oxitocínu, ktorý zabezpečuje pôrod. No a jedným z prejavov toho, že oxitocín sa v tele matky ujal vlády, sú práve pôrodné kontrakcie.
Ako sa kontrakcie prejavujú?
Keď začnete mať pôrodné kontrakcie, zrejme budete mať pocity ako pri žalúdočnej nevoľnosti a menštruačných kŕčoch v jednom. Taktiež sa pridá bolesť v podbruší, chrbte, alebo aj stehnách. Miesto bolesti ale nie je správnym indikátorom pre pôrodné kontrakcie, keďže v týchto miestach sa môžu prejavovať aj tie falošné. Skôr sledujte frekvenciu, mieru bolesti a trvanie kontrakcií, a ak sa tieto ukazovatele zväčšujú tak ako sme opísali na začiatku článku, už si môžete byť istá, že prichádza pôrod.
Kedy zavolať lekárovi
Je veľmi dôležité ihneď sa ozvať vášmu lekárovi pokiaľ ste doma a máte dojem, že pociťujete kontrakcie. S telefonátom nečakajte – rozhodne ho neodkladajte trebárs kvôli možnosti, že by to bol len planý poplach. Taktiež sa nebojte volať hoc aj v strede noci – pôrodní lekári sú na to pripravení. A vždy je lepšie zavolať a uistiť sa ako niečo zanedbať, no nie? A pripravte sa na to, že lekár sa bude v telefóne pýtať rôzne otázky ohľadom toho, ako sa cítite – nič nezamlčte, aby ste tým neskomplikovali priebeh celého pôrodu.
Kedy ísť priamo do nemocnice
Ak máte dojem, že sa deje jedna z nasledujúcich vecí, ani nevolajte lekárovi a rovno choďte do nemocnice. Môže sa totiž stať, že už rodíte, alebo že máte komplikácie, ktoré treba ihneď vyriešiť. Takže pokiaľ vám odtečie plodová voda, alebo cítite, že cez krčok maternice vám prešla pupočná šnúra, alebo máte silné kontrakcie pred koncom 38. týždňa, najlepšie spravíte ak sa poponáhľate do nemocnice.