Hnedý výtok v tehotenstve

Hnedý výtok a tehotenstvo je téma, ktorá patrí u žien medzi najviac vyhľadávané. Počas tehotenstva sa môže farba výtoku z pošvy meniť, rovnako tak aj jeho konzistencia. Vzhľadom na to, že práve hnedý výtok vyzerá najviac hrozivo, väčšina žien ho často rieši.

Objaviť sa môže na začiatku aj na konci tehotenstve, čiže tak v prvom, ako i druhom a treťom trimestri. Dobrou správou je, že vo väčšine prípadov je neškodný a nejde o príznak žiadnych závažných problémov. Pokiaľ ho však sprevádzajú bolesti v podbrušku, svrbenie, krv alebo niektoré iné symptómy, treba zbystriť pozornosť a to najmä na konci tehotenstva.

hnedý výtok v tehotenstve

Čo je hnedý výtok v tehotenstve a kedy sa objavuje

Ako hnedý výtok sa označuje taký vaginálny či pošvový výtok, ktorý má slabo až svetlo hnedé sfarbenie, prípadne môže niekedy pripomínať aj ružovo hnedé zafarbenie. Zväčša sa objavuje hneď na úvod a začiatok tehotenstva v prvých dňoch či prvom trimestri.

Hnedý výtok najčastejšie súvisí s hormonálnymi zmenami, ktoré nastávajú počas prvých 14 dní, čiže prvé 2 týždne, kedy sa oplodnené vajíčko viaže na sliznicu maternice. Mnoho žien v tomto období ani netuší, že sú tehotné, takže výtok môžu dokonca spájať s menštruáciou. Najčastejšie sa prejaví ako hnedý či svetlo ružový fľak a špinenie v nohavičkách.

Ak ide o to, kedy a za akých okolností sa výtok objaví, tak:

  • na úvod tehotenstva, hlavne v prvých dňoch, kedy prichádza k uhniezďovaniu vajíčka v maternici, čo je typické pre prvé dni alebo prvé dva týždne gravidity
  • počas tehotenstva môže nastať aj po pohlavnom styku, najmä vtedy, ak je placenta uložená o niečo nižšie alebo dosadá a pri styku príde k jej podráždeniu
  • v treťom trimestri a tesne pred pôrodom, kedy sa už môže jednať aj o uvoľnenie známej hlienovej zátky, čo je už jeden z prvých príznakov pôrodu

Kŕčok maternice býva počas tehotenstva oveľa citlivejší, ako v inom období, takže nie je problém ho mierne podráždiť a výsledkom toho môže byť ružovo-hnedý výtok. Najčastejšie býva podráždenie zvýšené už spomínaným sexom, vtedy sa výtok objaví často.

Celkovo platí, že slabé špinenie s rôznym odtieňom hnedej farby býva v tehotenstve pravidelné a to hlavne počas prvých mesiacov. Sú prípady, kedy býva takéto špinenie a výtok aj počas celého tehotenstva, či už ide o prvý, druhý alebo tretí trimester, no na plod a jeho vývoj to nemá žiadny negatívny následok. Nie je však dobré ho ani podceniť.

[sc name=“reklama“]

Čo znamená a aké príčiny má hnedý výtok v tehotenstve

Na výskyt hnedého výtoku môžu mať vplyv viaceré príčiny a faktory. Niekedy nejde o nič závažné a hnedé špinenie je počas tehotenstva prirodzeným dôsledkom procesu súvisiaceho s usadzovaním a vývojom embrya. Sú však aj situácie, kedy ide už o problém.

Čo teda hnedý výtok znamená? Tu sú najčastejšie možnosti:

Uhniezďovanie vajíčka v tehotenstve

Najčastejšie sa objavuje hnedý výtok počas prvých 2 až 3 týždňov na začiatku tehotenstva. V tomto prípade ide o dôsledok uhniezďovania embrya, čiže vajíčka, do maternice, konkrétne na jej sliznicu. Tento stav je prirodzený a môže pretrvávať až do 12 týždňa, je to ale veľmi individuálne. V prípade, ak sa neobjavujú iné signály, netreba sa znepokojovať.

Zmeny súvisiace s placentou

Pre prvý trimester je hnedý výtok typický a to hlavne pre zmeny súvisiace s placentou. V tomto prípade sa môže špinenie objavovať pri podráždení maternice po pohlavnom styku, ale aj v situácii bez predošlého pohlavného styku. V tom druhom prípade ide ešte stále o „sadanie“ placenty, čo je spôsobené postupným rastom maternice v tehotenstve.

Infekcie a zápaly pohlavnej sústavy

V prípade, že sa u vás objavuje aj svrbenie, pálenie, bolesti alebo zápach spoločne s výtokom, prípadne, ak je tento výtok veľmi častý, treba brať do úvahy aj možné infekcie a zápaly. Tie sa môžu týkať pošvy, ale aj vnútornej časti pohlavnej sústavy. Výtok býva sprevádzaný niekedy aj kŕčmi alebo ma štipľavý zápach, vtedy treba už ísť za lekárom.

Rakovina krčka maternice

Výtok hnedej farby sa môže počas tehotenstva objaviť aj v súvislosti s vážnejšími problémami, napríklad rakovinou krčka maternice. Takýto výtok je typický aj pre obdobie mimo gravidity, väčšinou je svetlý a vodnatý, niekedy aj s prímesou krvi. Krvácanie sa stupňuje po pohlavnom styku, niekedy nastáva aj bolesť v podbrušku a panve.

Mimomaternicové tehotenstvo

Výtok s prítomnosťou krvi býva problémom aj vtedy, ak nastáva mimomaternicové tehotenstvo, prípadne, ak dochádza k odlučovaniu placenty v druhom trimestri tehotenstva. V týchto prípadoch sa okrem hnedého výtoku objavuje samostatne aj krvácanie. Pokiaľ máte podozrenie na túto situáciu, najlepšie je čo najskôr spraviť zobrazovacie vyšetrenie.

Blížiaci sa pôrod

Ku koncu tehotenstva v treťom trimestri môže byť hnedý výtok aj prejavom blížiaceho sa pôrodu. Vtedy ide najmä o uvoľnenie tzv. hlienovej zátky, čo je špeciálny hlien, ktorý uzatvára otvor do krčka maternice počas tehotenstva. K uvoľneniu dochádza od niekoľko týždňov po niekoľko dní, ak ho spozorujete, treba čo najskôr kontaktovať lekára.

príčiny hnedého výtoku

Prevencia hnedého výtoku

Zabrániť hnedému výtoku v tehotenstve nie je úplne možné. Dôvodom je, že na rozdiel od iných typov výtoku podľa zafarbenia, je hnedé špinenie aj súčasťou prirodzených procesov. Platí to hlavne v prvých týždňoch, kedy nastáva usadzovanie vajíčka v maternici.

Vzhľadom na to, že v druhom a treťom trimestri tehotenstva býva výtok následkom na nejaké mechanické podráždenie a nejde už ani tak o záležitosť čisto len hormónov, mali by ste sa čo najviac vyhýbať aj neúmyselnému podráždeniu placenty. Platí to zvlášť pri pohlavnom styku, kde dochádza k podráždeniu najčastejšie a výsledkom môže byť aj krvácanie.

V rámci prevencie je všeobecne vhodné čo pravidelne navštevovať lekára kvôli priebežným prehliadkam a v prípade akýchkoľvek problémov ho priamo kontaktovať.

Zároveň platí, že je vhodné v rámci prevencie všeobecne pre optimálny priebeh tehotenstva absolvovať komplexnú gynekologickú prehliadku ešte pred otehotnením. Ide hlavne o vyšetrenie krčka maternice, ale aj o vyšetrenie na rôzne infekcie a zápaly.

[sc name=“reklama“]

Čo robiť, ak nastane hnedý výtok a kedy ísť za lekárom

V prípade, že sa objaví hnedý výtok v úvodných fázach tehotenstva, nerobte hneď paniku. To isté platí aj vtedy, ak sa objaví sporadicky po pohlavnom styku, vtedy môže nastať aj v druhom trimestri tehotenstva. Tieto prípady sú bez nejakých komplikácií.

Spozornieť treba už vtedy, ak sa výtok hnedej farby objavuje pravidelnejšie a to aj bez zjavnej príčiny. V prípade, že dochádza aj k zmenám v jeho zafarbení, napríklad ak je svetlý alebo ružový, môže to už znamenať aj stopy krvi. V tomto prípade treba dávať pozor na súvisiace faktory a príznaky, napríklad podráždenie placenty a riziko nejakej infekcie.

Tu sú súvisiace príznaky, ktoré by mali byť varovné už viac:

  • výskyt krvi spoločne s výtokom alebo mimo neho, ide o prejav, ktorý je už pomerne dosť problematický a to v prípade mimomaternicového tehotenstva
  • bolesti v oblasti panvy alebo podbruška, kedy ide najčastejšie o problémy alebo ochorenia súvisiace s maternicou a jej hrdlom, najmä o rakovinu maternice
  • zápach výtoku, zmena konzistencie, svrbenie alebo kŕče, to všetko sú obvykle prejavy typické pre zápaly a infekcie týkajúce sa pošvy či pohlavnej sústavy

Za lekárom treba ísť určite vtedy, ak sa spolu s výtokom objavujú aj vyššie spomínané príznaky a prejavy. Kontaktovať ho treba vtedy, ak sa výtok objaví v poslednej časti tehotenstva, najmä v posledných týždňoch. Môže ísť už o prvý prejav pôrodu.

liečba hnedého výtoku

Najčastejšie otázky súvisiace s hnedým výtokom

Tehotenstvo je obdobie, ktoré je z pohľadu ženy zrejme tým najdôležitejším v živote. Nejde totiž zďaleka už len o zdravie jej tela, ale aj o správny vývoj budúceho potomka. Hnedý výtok sa objavuje v tehotenstve často a preto sa ženy o ňom aj viac informujú.

Tu sú otázky, o ktoré sa ženy v téme hnedého výtoku zaujímajú:

Je hnedý alebo ružový výtok po sexe bežný?

Úplne bežný nie je, ale závisí od toho, v ktorej fáze tehotenstva sa objavuje. Najčastejšie býva po pohlavnom styku v prvom trimestri, kedy sa jedná o prejav podráždenia placenty alebo nejakého tlaku na ňu a to vtedy, pokiaľ je položená nižšie. Ak sa však objavuje viac krát za mesiac alebo trvá dlhšie, ako zopár dní, mali by ste kontaktovať lekára.

Čo robiť, ak sa hnedý výtok objaví na konci tehotenstva?

V týchto prípadoch sa najčastejšie jedná o tri možné situácie. Prvou je, že ide o uvoľnenie hlienovej zátky a teda o prejav prichádzajúceho pôrodu. Ak sa však objavia kŕče, krvácanie, bolesti v podbrušku, kontrakcie alebo má výtok aj hnedo sivú farbu, treba okamžite kontaktovať lekára. Môže ísť o potrat aj o mimomaternicové tehotenstvo.

Čo robiť, ak sa objaví svrbenie, ale bez hnedého výtoku?

Ženské telo je bez ohľadu na tehotenstvo náchylné na viaceré bežné problémy, ťažkosti alebo podráždenie. V prípade absencie výtoku, no zároveň s výskytom pocitu svrbenia v oblasti genitálií, možno očakávať, že sa jedná o alergickú reakciu a podráždenie z pracieho prostriedku, holenia či látky bielizne, ale môže ísť aj o premnoženie kvasiniek.

Súvisiace články:

Odoslať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *