Hnačka v tehotenstve

Hnačka býva bežnou súčasťou tehotenstva a pokiaľ s ňou nesúvisia nejaké problematické príznaky typu bolesť brucha, kŕče v bruchu alebo zvracanie, nie je potrebné sa jej obávať. Mierna a občasná hnačka býva typická aj v prvých týždňoch tehotenstva.

Najčastejšie nastáva z jedla a sprevádzajú ju bežné tráviace ťažkosti spojené s nevoľnosťami, ktoré sú pre začiatok tehotenstva typické. Väčším problémom však je, ak je hnačka infekčná a dlhodobá, vtedy môže hroziť aj potrat. Pozor si treba dať na hnačku, ktorú sprevádzajú bolesti alebo nastáva na záver tehotenstva, napríklad v 34., 35., 36. alebo 37. týždni.

hnačka v tehotenstve

Čo je hnačka v tehotenstve a kedy sa objavuje

Ako hnačka je definovaný stav, kedy prichádza k nadmernému vylučovaniu stolice, prípadne, kedy je konzistencia stolice príliš vodnatá a riedka. Nadmerné vylučovanie stolice sa myslí obvykle častejšie, ako 3 krát za deň, v extrémnom prípade aj každú hodinu.

Vo väčšine prípadov sa nejedná o nič, čo by bolo rizikové pre tehotenstvo alebo bábätko, hlavne vtedy, ak je hnačka mierna, objavuje sa sporadicky a je evidentné, že súvisí napríklad s nesprávnym stravovaním alebo psychogénnymi faktormi. Tak, ako aj v bežnom živote mimo tehotenstva, aj tu môže byť sprievodným javom bežnej črevnej chrípky.

Pokiaľ ide o to, kedy v tehotenstve nastáva najčastejšie, tak:

  • v prvom trimestri sa hnačka vyskytuje najčastejšie len vo veľmi miernej podobe a to ako súčasť úvodných ranných nevoľnosti najmä v prvých týždňoch
  • v druhom trimestri býva bežnou reakciou na prirodzené fyziologické alebo psychogénne príčiny a faktory, prípadne ide o bežnú žalúdočnú chrípku
  • v treťom trimestri môže byť spojená mierna hnačka od 34. týždňa s mechanizmom čistenia organizmu pred pôrodom, ale pozor, intenzívna je rizikom pre plod

Dobrou správou je, že väčšina prípadov hnačky je krátkodobá a pomerne rýchlo odznie. Návšteva lekára a prípadná hospitalizácia nie sú nutné, ak vás hnačka prejde do jedného či dvoch dní a pokiaľ s ňou nie sú spojené iné symptómy rizikové pre tehotenstvo.

Čo sa týka týchto príznakov, najviac rizikové sú bolesti v podbrušku spojené s kŕčmi, ktoré sa podobajú na kontrakcie, prípadne zmena výtoku z pošvy alebo neprirodzené a neštandardné pohyby bábätka v bruchu. Vzhľadom na to, že pri veľmi intenzívnej hnačke môžu prísť tieto ťažkosti aj za krátku dobu, netreba pri ich prejavení sa príliš dlho otáľať.

[sc name=“reklama“]

Čo znamená a aké príčiny má hnačka v tehotenstve

V princípe platí, že hnačka počas tehotenstva má veľmi podobné príčiny a znamená tie isté komplikácie, ako aj v bežnom živote. Pokiaľ nie je sprevádzaná inými problematickými príznakmi a nie je ani príliš intenzívna, vo väčšine prípadov plod neohrozuje.

Toto sú najčastejšie príčiny a faktory, ktoré na nej majú podiel:

Nevoľnosti na úvod tehotenstva

V prvých týždňoch tehotenstva v prvom trimestri býva najčastejšou vyvolávajúcou príčinou hnačky bežná tehotenská nevoľnosť. Svoju úlohu tu zohrávajú aj hormóny a kolísanie hormonálnej hladiny, čo môže spôsobiť aj iné zažívacie a tráviace ťažkosti a problémy, najmä plynatosť, nadúvanie, nafukovanie a podobne. Ide o krátkodobý problém.

Nové potraviny v jedálničku

Často krát ženy skúšajú počas tehotenstva aj nové jedlá, suroviny či potraviny, prípadne ich kombinácie. V tomto prípade treba dávať v tehotenstve extra pozor, nakoľko takáto nová potravina môže spôsobiť síce krátkodobú, ale veľmi intenzívnu hnačku. Platí to hlavne vtedy, ak budúca mamička už pred otehotnením trpela dráždivým trakčníkom.

Všeobecne dráždivé jedlá a nápoje

Okrem toho, že zmena jedálnička alebo pridanie nového jedla môžu spôsobiť črevné ťažkosti, si treba dať pozor aj na dlhodobo známe dráždivé jedlá alebo nápoje. Ide o energetické nápoje, sladené limonády, kávu, zelený čaj, vyprážané jedlá, tučné mäsové výrobky, mliečne výrobky a o jedlá s vysokým obsahom vlákniny alebo niektorých korenín.

Črevné infekcie

Tak, ako v bežnom živote, aj počas tehotenstva sa môžu do čreva dostať niektoré patogény, ktoré sú spôsobia črevnú infekciu. Ide najčastejšie o rôzne baktérie a črevné parazity z rizikových jedál, potravín a nápojov. Črevná či žalúdočná chrípka bývajú aj sezónneho typu a v prípade, že sú veľmi intenzívne, môžu už byť rizikom aj pre vývoj plodu.

Stres a psychické vplyvy

Veľký vplyv na trávenie a hlavne pravidelnosť či konzistenciu vylučovania stolice majú aj psychogénne faktory. V tehotenstve sa objavujú najčastejšie stres, nervozita, strach a úzkosť, ktoré súvisia s reakciou nervového systému na okolité podnety, ale aj na priebeh tehotenstva. Z času na čas potom môžu tieto vplyvy spôsobiť riedku stolicu či hnačku.

Ďalšie externé faktory

Medzi ďalšie vplyvy, ktoré môžu spôsobiť alebo zvýšiť riziko hnačky, patria aj užívanie niektorých druhov liekov, infekčné a zápalové ochorenia, ktoré sa nedotýkajú priamo tráviacej sústavy a čriev, nadmerné užitie niektorých vitamínov alebo minerálov vo forme doplnkov výživy alebo príliš veľa pohybu hneď na úvod tehotenstva.

príčiny hnačky v tehotenstve

Prevencia hnačky

Nie vždy sa dá hnačke počas tehotenstva zabrániť, no v prípade, ak budete dodržiavať zásady správneho a zdravého stravovania, viete veľa prípadov minimalizovať. Vyhýbať sa treba vyprážaným a mastným jedlám, v lete pre istotu aj zmrzline a mliečnym výrobkom.

Pre tehotenstvo je síce dôležitá strava s obsahom vlákniny, nemalo by jej byť ale príliš veľa. Minimalizovať treba aj príliš pikantné a korenené potraviny, rovnako tak nápoje s vysokým obsahom cukru alebo nadmerné pitie kávy a zeleného čaju. Pozor si dajte aj na údené mäsové výrobky, v nich bývajú používané práve koreniny alebo iné dráždivé látky.

Súčasťou prevencie by malo byť aj posilňovanie imunitného systému v črevách, ideálne cez probiotiká. Tie viete nájsť v špeciálnych jogurtoch, prípadne v doplnkoch výživy.

Hnačku môžu vyvolať, prípadne byť jej výrazným rizikovým faktorom, aj niektoré lieky alebo liečivá. Ak žena trpí syndrómom dráždivého trakčníka, treba v rámci prevencie minimalizovať aj všetky negatívne stresové faktory, ktorú môžu hnačku spustiť.

[sc name=“reklama“]

Čo robiť, ak nastane hnačka a kedy ísť za lekárom

V zásade platí, že väčšina opatrení na zastavenie hnačky je totožná s tými, ktoré sú určené na prevenciu voči jej vzniku. V tomto ohľade je na mieste kombinovanie tých, ktoré eliminujú zhoršujúce faktory, najmä pokiaľ ide o diétu, s aktívnym pôsobením na hnačku.

Pri akútnej hnačke treba obmedziť všetky dráždivé jedlá a zvoliť diétny režim. ten by mal zahŕňať najmä potraviny ako ryža, banán, jablko, čučoriedky, dusené hydinové mäso alebo varená zelenina. Pomôcť vám môžu aj probiotiká na úpravu črevnej mikroflóry, rovnako tak voľne dostupné liečivá s obsahom čierneho uhlia alebo dezinfekcií pre črevá.

Sú však aj situácie, kedy bude nevyhnutné kontaktovať lekára:

  • platí to vtedy, ak je hnačka príliš intenzívna, trvá viac ako 48 hodín alebo na toaletu musíte ísť aj viac krát za hodinu, vtedy ide najčastejšie o črevnú infekciu
  • v prípade, ak sa objavujú aj vracanie, vážnejšie nevoľnosti, točenie a bolesti hlavy, silné bolesti brucha alebo podbruška, zvracanie alebo aj krv v stolici
  • problémom je aj sprievodná vysoká teplota, intenzívna a rýchla strata hmotnosti nad 5 % pôvodnej váhy alebo ak nastáva výtok z pošvy alebo pohyby plodu

Zároveň platí, že zamerať sa treba nielen na hnačku, ale aj na zotavenie z nej, o to viac pre správny a zdravý priebeh tehotenstva. Nezabudnite na pitný režim, ideálne s vodou a minerálkou, podporiť mikroflóru môžete po odznení hnačky aj probiotickými jogurtmi.

liečba hnačky v tehotenstve

Najčastejšie otázky súvisiace s hnačkou

Hoci hnačku a riedku stolicu väčšina budúcich mamičiek a žien pozná aj z bežného života, práve pri tehotenstve sú náchylnejšie mať väčšie obavy. To sa samozrejme dá pochopiť, preto je dôležité vedieť odpovede aspoň na niektoré základné a najčastejšie otázky.

Tu sú dotazy, ktoré ženy na internete na túto tému riešia najviac:

Môže byť hnačka predzvesťou či príznakom začiatku pôrodu?

V zásade nie, hoci individuálne môže platiť, že u niektorých budúcich mamičiek bude nervozita z očakávaného pôrodu natoľko intenzívna, že spôsobí tráviace ťažkosti a preháňanie. Zároveň však platí, že dlhodobá a veľmi intenzívna infekčná hnačka, napríklad spojená so salmonelózou, môže byť rizikovým faktorom pre komplikácie.

Je možné využiť aj počas tehotenstva bežné lieky na hnačku?

To závisí od konkrétneho druhu, voľne dostupné lieky alebo aj probiotiká vo väčšine prípadov nie sú pre tehotné ženy nijako rizikové. Vždy si však prečítajte príbalový leták a hlavne v prípade prvého alebo tretieho trimestra je vhodné sa o konkrétnej značke poradiť aj s vašim lekárom. Probiotiká a čierne uhlie však štandardne nie sú problematické.

Čo robiť, ak príde hnačka v 34. týždni a neskôr na konci tehotenstva?

V tomto prípade treba sledovať aj iné prejavy, ktoré sa spolu s ňou objavia. V prípade, že je hnačka len krátkodobá a nastáva v posledných týždňoch tehotenstva, ide o mechanizmus, ktorým sa telo „čistí“ a pripravuje na pôrod. Ak by však prišlo k závratom, vážnejším nevoľnostiam alebo bolestiam, môže už ísť o ohrozenie plodu aj matky.

Súvisiace články: