Herpes v tehotenstve

herpes-v-tehotenstve

Herpes je bežná sexuálne prenášaná infekcia, spôsobená vírusom herpes. Hlavným príznakom je vypuknutie vredov alebo pľuzgierov v oblasti genitálií, a niekedy v okolí vášho pozadia alebo vašich stehien.

Existujú dva druhy herpes vírusu:

  • typ 1 (HSV-1)
  • typ 2 (HSV-2)

Oba typy môžu spôsobiť genitálny herpes. Môžu tiež spôsobiť opar na perách alebo, nie bežne, infekciu na rukách.

Genitálny herpes môžete dostať týmito spôsobmi:

  • dotykom kože na kožu s postihnutým miestom
  • orálnym sexom
  • predohrou a sexom
  • zdieľaním sexuálnych hračiek

Ak už ste sa raz nakazili herpesom, či už genitálnym alebo oparom na ústach, zostane s vami na celý život. Avšak vírus nie je vždy aktívny, takže nemáte symptómy stále. Ľudia môžu mať opakované vypuknutie pľuzgierov alebo oparov, ale tie zvyknú byť miernejšie ako po prvý krát.

Informujte svoju pôrodnú asistentku v prípade, že vy alebo váš partner máte genitálny herpes, pretože v niektorých prípadoch môže byť vírus škodlivý pre vaše bábätko.

Príznaky genitálneho herpesu

Pľuzgiere a vredy sú hlavným symptómom genitálneho herpesu, a tie sa môžu objaviť priamo vo vnútri alebo v okolí vašej vagíny, močovodu a análneho otvoru. Muži ho môžu mať na penise, miešku a análnom otvore.

Symptómy sa menia od jednej osoby k druhej. Nemusíte mať žiadne príznaky, keď prvýkrát chytíte ten vírus. Môže chvíľu trvať kým sa objavia pľuzgiere, a to sa nemusí stať ani o niekoľko mesiacov či rokov. To znamená, že osoba môže mať genitálny herpes bez toho, aby o tom vedela. U iných ľudí sa symptómy prejavia rýchlo.

Zatiaľ čo niektorí ľudia nemajú žiadne symptómy alebo len veľmi mierne, iní trpia bolestivými pľuzgiermi a vredmi, hlavne pri prvom vypuknutí.

Tiež sa môžete cítiť zle, ako keby ste mali chrípku, môžete mať bolesti pri močení alebo vaginálny výtok.

Bohužiaľ, herpes sa môže opakovať, keď ste sa raz nakazili, môžete opäť po čase cítiť svrbivý pocit, ktorý vám napovie, že výron sa blíži. Ale tieto výrony zvyknú byť menšie ako ten prvý, keďže vaše telo si vytvorilo imunitnú obranu voči vírusu.

Môže herpes v tehotenstve ublížiť dieťatku?

Veľa závisí na tom, kedy sa nakazíte prvý krát vírusom vy. Napríklad, ak ste mali herpes pred tehotenstvom, je veľmi nepravdepodobné, že herpes ublíži vášmu dieťaťu. Nakaziť sa herpesom počas tehotenstva je závažnejšie, ale správna starostlivosť môže ochrániť vaše bábätko aj v tomto prípade.

Ak bábätko dostane herpes počas pôrodu alebo po ňom, je to závažnejšie. Vaše bábätko môže dostať herpes, ak máte aktívny výron v a okolo vašej vagíny v čase pôrodu. Vaše dieťa sa môže nakaziť herpesom aj od ľudí, ktorý majú herpes na perách alebo na rukách.

Keď sa novorodenec nakazí herpesom, nazývame to neonatálnym herpesom. Toto je vzácna, ale vážna choroba, ktorá môže spôsobiť poruchy u dieťaťa alebo dokonca ohroziť jeho život.

Čo ak už som mala genitálny herpes pred otehotnením?

V tomto prípade je riziko nákazy vášho dieťaťa veľmi nízke. A to preto, že posuniete svojmu dieťaťu obranné látky, vytvorené vo vašom imunitnom systéme.

Je možné, že v rannom štádiu tehotenstva nebudete potrebovať žiadne lieky. Ale pokiaľ máte výrony často alebo ak chcete extra ochranu, môžu vám byť navrhnuté anti vírusové lieky. Tento liek sa volá Aciclovir a je bezpečné ho používať počas celého tehotenstva.

Váš doktor vám pravdepodobne poradí, že mať v tomto prípade herpes vás nemusí odradiť od prirodzeného pôrodu.

Čo ak dostanem herpes v rannom štádiu tehotenstva?

Dostať herpes prvý krát počas tehotenstva je znepokojujúce. Ale ak sa to udeje pred 28 týždňom tehotenstva, vytvoríte si ochranné látky proti vírusu a posuniete ich vášmu dieťaťu.

Mali by ste však navštíviť gynekológa, ktorý vám predpíše anti vírusové lieky, keď sa objavia prvé symptómy herpesu. Mali by vám byť tiež nasadené lieky počas posledných 4 týždňov tehotenstva na zníženie šance ďalšieho výronu.

Váš doktor vám pravdepodobne poradí, že mať v tomto prípade herpes vás nemusí odradiť od prirodzeného pôrodu.

Čo ak dostanem herpes v neskoršom štádiu tehotenstva?

Ak sa nakazíte herpesom 6 týždňov pred dátumom pôrodu, vaše telo nemôže vytvoriť účinné protilátky, ktoré by ste mohli posunúť vášmu dieťaťu. Takže, vaše dieťa môže dostať herpes počas pôrodu, pri kontakte s vírusom vo vnútri a v okolí vašej vagíny.

Je potrebné navštíviť vášho lekára alebo aj pôrodníka. Po zvyšok tehotenstva budete brať anti vírusové lieky. To pomôže chrániť vaše dieťa. Je veľmi pravdepodobné, že vám pôrodník navrhne plánovaný cisársky rez, aby sa vaše dieťa vyhlo nebezpečenstvu styku s vírusom.

Potom, čo sa vaše dieťa narodí, vždy si poriadne umyte ruky predtým, než sa ho dotknete, nech sa vyhnete možnej nákaze v prípade, že ste sa dotkli svojich pľuzgierov.

Čo ak môj partner má genitálny herpes?

V prípade, že má váš partner herpes, aby ste ochránili seba a vaše dieťa, vyhnite sa sexu s ním v čase trvania výskytu pľuzgierov. Pretože vírus môže byť aktívny predtým než sa objavia symptómy, najbezpečnejšie je, aby váš partner používal kondómy počas celého vášho tehotenstva.

Tiež je veľmi dôležité oboznámiť vašu pôrodnú asistentku s tým, že váš partner má genitálny herpes, aby vám mohla pomôcť postarať sa o seba a vaše dieťa.

Čo sa stane ak sa dieťa nakazí herpesom?

Niektoré deti sú postihnuté vážnejšie ako iné. So správnou starostlivosťou sa väčšina detí dobre zotaví, ak majú nákazu herpesom na pokožke, alebo na očiach a ústach.

Avšak, herpes môže postihnúť mozog dieťaťa, nervy a orgány. Liečba môže pomôcť, ale bohužiaľ, niekedy nastane permanentná porucha a postihnutie. V niekoľko vzácnych prípadoch môže neonatálny herpes môže tak závažný, že ohrozí život dieťaťa.