Chrápanie v tehotenstve

chrapanie-v-tehotenstve

Ozýva sa vašim domom každú noc nepríjemná symfónia zvukov spôsobená chrápaním, ktorá narúša spánok všetkým obyvateľom domu? Ak ste tehotná, tieto zvuky nemusí spôsobovať váš partner. Môžete to byť aj vy. Prečítajte si niečo o tom, čo spôsobuje chrápanie v tehotenstve a ako sa mu vyhnúť.

Čo znamená chrápanie v tehotenstve?

Chrápanie, aj keď ste to vo svojom živote možno nikdy predtým nerobili, je celkom obyčajný jav počas tehotenstva. Nevyhne sa mu asi jedna z troch tehotných žien. Chrápanie je v skutočnosti zvuk vibrácií, ktoré vychádzajú z dýchacieho ústrojenstva. Tie sú často hlavnou príčinou narušenia spánku (vášho, aj partnerovho). Ak aj vy trpíte nočným chrápaním, nebojte sa, tieto nepríjemné zvuky vás nebudú sprevádzať večne. Hneď po narodení dieťaťa vaše chrápanie zmizne.

Príčina

Najpravdepodobnejším vinníkom tejto nočnej symfónie zvukov sú zdurené sliznice spôsobené tehotenskými hormónmi. K chrápaniu prispieva aj zvýšená hmotnosť v tehotenstve, kvôli ktorej sa vytvorí nové tkanivo okolo vašej hlavy a krku. Hormóny v kombinácii s priberaním na váhe spôsobia, že sliznica v nose sa začne zväčšovať.

Chrápanie a cukrovka

Obvyklé chrápanie v tehotenstve je len nepríjemný zvukový prejav a nie je príznakom žiadnej choroby. V niektorých prípadoch je však chrápanie indikátorom choroby – gestačný diabetes alebo inak cukrovka. Gestačný diabetes označuje stav, keď u žien bez cukrovky objavuje vysoká hladina cukru v krvi počas tehotenstva.

Medzi rizikové skupiny žien patria ženy, ktorých trápi nadváha, v rodinnej anamnéze majú výskyt cukrovky typu 2 a ženy, ktoré majú syndróm polycystických vaječníkov. Táto choroba sa diagnostikuje krvnými testami, ktoré sa odporúčajú vykonať medzi 24. a 28. týždňom tehotenstva. Gestačný diabetes sa dá liečiť, preto je potrebné oznámiť svojmu lekárovi, že sa u vás objavuje chrápanie oveľa častejšie ako obvykle.

Prevencia

Chrápania sa v tehotenstve asi nikdy úplne nezbavíte. Tu je ale niekoľko tipov a trikov, ako sa chrápaniu môžete vyhnúť:

Nosové pásiky

Zaobstarajte si nosové pásiky proti chrápaniu. V ponuke je na výber veľké množstvo týchto pásikov, ktoré pomáhajú roztvárať nosové cesty, a tým umožňujú lepšej priechodnosti vzduchu a obmedzia chrápanie.

Zvlhčovač vzduchu

Skúste v noci používať parný zvlhčovač vzduchu. Tým sa vyhnete opuchnutej a suchej sliznici nosa, čo môže prispieť k zmierneniu chrápania. V obchodoch nájdete rôzne druhy zvlhčovačov- zvlhčovač vzduchu s ionizátorom, pre alergikov, alebo ultrazvukový zvlhčovač vzduchu- je len na vás aký si vyberiete.

Správna poloha

Vyskúšajte spať na boku. V tehotenstve je potrebné prispôsobiť polohu tela pri spánku rastúcemu brušku. Pre krvný obeh vášho tela je najlepšie spať na ľavej strane, čím sa dosiahne lepšia cirkulácia krvi. Pomôcť vám môže aj zvýšená poloha hlavy.

Čomu by ste sa mali vyhnúť

Vyhýbajte sa alkoholickým nápojom, tabakovým výrobkom a liekom na spanie. Každá z týchto vecí môže prispieť k nočnému chrápaniu (plus mali by ste sa im vyhnúť tak či tak, ak ste tehotná).

Strážte si váhu

Dávajte pozor na nezdravé priberanie v tehotenstve. Ženy s normálnou hmotnosťou by mali v tehotenstve pribrať 9-12 kg, zatiaľ čo obézne ženy len 5-7 kg. Zvýšená hmotnosť zvyšuje možnosť nočného chrápania.