Pupočníková krv

Vedzte alebo nie, spolu s Vašim dieťaťom zdielate tak trochu prírodný poklad. Nachádza sa v pupočnej šnúre a obsahuje vzácne látky, ktoré dokážu liečiť mnoho chorôb. Je len na Vás, či si takúto krv necháte odložiť na „horšie časy“, alebo či vyhodíte túto krv do koša. Pre to, aby ste sa dokázali správne rozhodnúť je napísaný tento článok, v ktorom si spoločne povieme všetko, čo potrebujete vedieť o problematike odberu pupočnej krvi.

Čo je pupočníková krv?

Pupočníková krv je krv, ktorá ostáva po pôrode v placente a v pupočnej šnúre. Táto krv môže byť buď vyhodená, uskladnená s Vašim povolením pre pomoc iným alebo uskladnená na špeciálnom mieste primárne na pomoc Vášmu dieťaťu v prípade núdze, ale aj jeho členom rodiny, za čo si ale priplatíte nemalú sumu peňazí.

Prečo uskladňovať pupočníkovú krv?

Pretože ako sme už spomenuli v úvode tohto článku, obsahuje niečo, čo je veľmi vzácne. Reč je o kmeňových bunkách. Kmeňové bunky sú také, ktoré majú schopnosť premeniť sa na iný špecializovanejší druh buniek. Prispievajú k rozvoju tkanív, orgánov a v podstate všetkých systémov v ľudskom tele. Ak je to potrebné, kmeňové bunky sa dokážu premeniť na iný typ špecializovanej bunky aby podporili rast a vývin. Výrazným spôsobom sa podieľajú aj na imunitnom systéme človeka. Práve tu sa dostávame k podstate využitia kmeňových buniek. Používajú sa totižto na liečbu niektorých chorôb, ako napríklad leukémie, rakoviny a choroby imunitného systému. Využitie nachádza ešte pri ďalších 77 chorobách.

Čoraz populárnejšia sa stáva aj transplantácia pupočníkovej krvi, a to hlavne u rodinných príbuzných. Kmeňové bunky novorodenca totižto nesú podobnú genetickú informáciu ako členovia rodiny.
Skladovanie pupočníkovej krvi je akousi poistkou pre prípad núdze do budúcna.

Ako sa odoberá pupočníková krv?

Odber pupočníkovej krvi je prakticky jednoduchý. Je to veľmi rýchly, bezpečný a bezbolestný proces možný ako pri vaginálnom pôrode, tak aj pri cisárskom reze. Princíp spočíva jednoducho v odčerpaní krvi z pupočnej šnúry do odbernej nádoby. V prípade ak je matka postihnutá vírusom HIV, kvapavkou, syfilisom alebo inými infekčnými ochoreniami, odber nie je možný.

Čo sa deje po odbere pupočníkovej krvi?

Odobratá krv sa uskladní do odbernej nádobky a Vy máte dve možnosti. Buď uskladníte túto krv vo verejnej banke, alebo do súkromnej (rodinnej) banky. Rozdiel medzi týmito dvoma bankami je v tom, že:

  • Za uskladnenie do verejnej banky nezaplatíte nič. Takto uskladnená krv je však pripravená na použitie hocikým, kto tú pomoc potrebuje. Nedá sa tu teda očakávať to, že pupočníková krv Vášho bábätka Vám bude k dispozícii o niekoľko rokov.
  • Za uskladnenie do súkromnej banky už zaplatíte, a to nemalú čiastku. Cena takéhoto odberu sa pohybuje od 600 do 900 eur. Tu to však nekončí. Za uskladnenie v rodinnej banke si ešte priplatíte každý rok približne 70€. Na rozdiel od uskladnenia krvi vo verejnej banke máte však možnosť túto krv kedykoľvek vybrať s istotou, že tam bude, keď ju budete potrebovať.

Ako dlho sa môže odobratá krv skladovať?

Názory vedcov sa v tomto jednoznačne stretávajú a ich odpoveďou je, že pupočníková krv by sa teoreticky pri zachovaní vhodných podmienok mohla skladovať nekonečne dlho. Zdôrazňujeme slovo „vhodných podmienok“, pretože skladovanie takto odobratej krvi nie je jednoduchá záležitosť. Treba jej zabezpečiť prostredie s teplotou nižšou ako je -150°C. Proti veľmi nízkym teplotám bránia pupočníkovú krv pridané kryoprotektívne látky.

Čo ak nechcem uskladniť pupočníkovú krv?

V prípade ak sa rozhodnete, že pupočníkovú krv nechcete uskladniť, ale radšej by ste ju vyhodili, radi by sme Vám ukázali inú cestu. Váš názor je v konečnom dôsledku len Váš názor, a nikto Vám ho nemôže zobrať. Ak ste však tento článok čítali podrobne, určite ste zistili, že pupočníková krv v sebe obsahuje veľmi vzácne kmeňové bunky, ktoré sa používajú pri liečení niekedy aj veľmi ťažkých chorôb. Uskladnenie tejto krvi do verejnej banky Vás nestojí nič a môžete tým zachrániť životy iných.