Pôrodný plán

Ak ste v pokročilom štádiu tehotenstva, už sa zrejme strachujete ako bude váš pôrod prebiehať. A aj keď uznávame, že to bude náročná skúška vašej výdrže, zároveň existuje mnoho pozitív s tým súvisiacich.

Určite ste si už sama všimli, ako medicína v posledných desaťročiach postúpila. Tento trend rozhodne neobišiel ani pôrodníctvo, takže už dávno neplatí to, čo bolo kedysi zaužívanou praxou. Už to nemusí byť tak, že pôrod prebehne podľa predom stanovených a zaužívaných praktík bez uváženia vášho názoru.

V dnešnej dobe je totiž čoraz viac bežné, že rodička vie veľkú časť pôrodu ovplyvniť.

Čo je pôrodný plán?

Ak ste teda jedna z tých žien, ktoré sa pôrodu veľmi obávajú a chceli by ste mať nad situáciou aspoň z časti kontrolu, čítajte ďalej. Pre vás je tu možnosť zostaviť si tzv. pôrodný plán. Je to akýsi zoznam, v ktorom budú uvedené vaše preferencie na to, ako má pôrod prebiehať, kto bude pri vás, či vám vykonajú niektoré úkony, v akej polohe budete atď.

Ako si pôrodný plán vytvoriť a čo s ním potom urobiť?

My vám situáciu uľahčíme ešte viac tým, že v tomto článku nájdete i šablónu či vzor pôrodného plánu, ktorý si skopírujete a upravíte podľa svojich prianí. Následne si to vytlačte a odovzdajte pri hospitalizácii v nemocnici. Ak si chcete byť ešte viac istá, že ho bude personál dodržiavať, dajte ho predom podpísať taktiež svojmu gynekológovi. No a aby ste nič nenechávali na poslednú chvíľu, tento plán je dobré spísať v 34.-36. týždni tehotenstva.

Upozornenie

Pred tým, než si svoj pôrodný plán spíšete, je dôležité aby ste vedeli o niekoľkých veciach. Niekedy daná nemocnica nemusí mať prostriedky na to, aby vyhoveli vašim preferenciám. Preto je dobré si podľa tých aj vybrať tú správnu pôrodnicu pre vás. Ďalej, zvážte nakoľko chcete postupovať podľa seba a nakoľko necháte určité veci na rozhodnutí personálu, predsa len, už majú dosť dlhú prax.

No a v neposlednom rade, užitočnosť pôrodného plánu je často diskutovaná. Pôrod sa totiž nikdy nedá úplne predvídať. Váš plán je písaný aby sa dodržiaval v prípade, že všetko pôjde tak ako má a nenastane žiadna komplikácia. To ale nie je moc častá situácia a väčšinou sa lekár musí operatívne rozhodnúť aké budú jeho kroky, aby sa nič nestalo vám a dieťatku. Preto sa často môže od plánu odkloniť v rámci zachovania bezpečnosti. Okrem týchto situácií ale platí, že pokiaľ je to seriózna pôrodnica, vaše priania budú nasledovať.

Príklad pôrodného plánu

V tejto sekcii nájdete rozpísaný pôrodný plán. Najlepšie je pre vás skopírovať si ho a prerobiť podľa vašich prianí. Niektoré sekcie môžete aj úplne vynechať, alebo naopak iné doplniť, pokiaľ sa vám zdajú dôležité. Všeobecne ale platí, že ak si niečím nie ste istá, radšej sa dopredu poraďte s lekárom.

Úvod

Na začiatku by sa mali nachádzať všeobecné informácie, ktoré chcete aby o vás personál vedel. Môžete opísať aký prístup lekárov je vám najpríjemnejší, či aké sú vaše predchádzajúce skúsenosti, alebo čokoľvek čo uznáte za vhodné. Môžete sa zmieniť o úkonoch, ktoré sú vám veľmi nepríjemné, alebo o alergii na lieky, atď.

I. doba pôrodná

  • Typ pôrodnice, ktorú preferujete (klasická, s jednolôžkovými izbami, s možnosťou pôrodu do vody…)
  • Čo by ste chceli robiť počas prvej fázy pôrodu (či chcete ležať, sedieť, chodiť, či často sa sprchovať pre uľavenie stresu)
  • Čo chcete jesť a piť (či si chcete sami vybrať, alebo si necháte poradiť od personálu, alebo zostanete len na infúziách)
  • Koho chcete mať pri sebe (tu uvediete kto vás bude pri pôrode sprevádzať, trebárs manžel či nejaký rodinný príslušník)
  • Ako chcete riešiť pôrodnú bolesť (uvediete, či preferujete epidurálnu anestéziu, lieky proti bolesti, alebo hocijakú inú formu tíšenia bolesti ako napr. masáž)
  • Aký máte postoj ku klystíru (preferujete bežný zákrok, alebo zákrok len s použitím prípravkov z lekárne na to určených, alebo klystír odmietate)
  • Holenie genitálií (uvediete či úkon vykonáte sama doma, alebo či súhlasíte s holením v pôrodnici personálom)
  • Vnútorné vyšetrenia (uvediete či máte problém s nejakými druhmi vyšetrenia, alebo nie, a ak máte, môžete uviesť nech sú vykonané len v krajných situáciách)

II. doba pôrodná

  • Poloha počas vypudzovania (uveďte, či chcete ležať, sedieť, či byť v polosede, na štyroch, v drepe či inej pohodlnej pozícii, alebo uveďte, že si to rozmyslíte až na mieste)
  • Spôsob tlačenia (uveďte, či chcete tlačiť podľa pokynov lekára alebo podľa toho, ako to cítite)
  • Váš postoj ku nástrihu hrádze (tu uveďte, či súhlasíte alebo nesúhlasíte s nástrihom hrádze, alebo či súhlasíte, ale len v krajných situáciách)
  • Pupočná šnúra (uveďte, či ju chcete prestrihnúť ihneď po pôrode, alebo neskôr)

Po pôrode

  • Kontakt vás a vášho dieťatka (chcete aby ste mali dieťa v náručí ihneď po pôrode alebo ho majú najprv sestry ošetriť?)
  • Kŕmenie (tu uveďte, či plánujete kojiť, alebo prikrmovať umelým mliekom)
  • Starostlivosť o novorodenca (uveďte, či sa chcete o drobca starať po celý čas iba vy na izbe, alebo chcete pomoc personálu)
  • Počet dní strávených v pôrodnici (uveďte preferovanú dĺžku pobytu, ak nenastanú komplikácie)

Ostatné

Tu uveďte všetky ostatné preferencie, ktoré by ste chceli dať vedieť personálu. Napríklad či sa chcete podieľať na rozhodovaní ak nastanú komplikácie. Alebo aký je váš postoj ku cisárskemu rezu. Ale nebojte sa uviesť aj detaily ako možnosť fotografovania či natáčania pri pôrode, možnosť mať zapnutú hudbu, a tak ďalej. Zdajú sa to síce byť maličkosti, ale dokopy vedia urobiť veľký rozdiel.