Cesta von vedie len jedným smerom, hlavou dole. Tu je dôvod, prečo sa deti pred pôrodom občas neotočia hlavou dolu a čo s tým môžete urobiť.

Príprava na pôrod

Dokonca aj v prípade, že je vaše dieťa v maternici stále viac stiesnené, v posledných týždňoch tehotenstva sa začne v bruchu premiestňovať a medzi 32. až 38. týždňom tehotenstva zaujme konečnú polohu, kedy jeho hlavička smeruje dolu. V tejto polohe je hlava dieťaťa blízko krčka maternice, avšak asi 3 až 4 percentá detí sa do tejto polohy pred pôrodom nedostane.

Polohy dieťaťa pred pôrodom

 • Úplná poloha koncom panvovým- zadoček dieťaťa sa nachádza nad panvovým vchodom a všetky končatiny dieťaťa sú pokrčené.
 • Neúplná poloha koncom panvovým- zadoček dieťaťa sa nachádza nad panvovým vchodom, no niektorá z končatín je natiahnutá. O polohe vztýčenej nohy hovoríme vtedy, ak je jedna noha dieťaťa natiahnutá, zatiaľ čo druhá noha je pokrčená.
 • Ritná poloha- obe nohy dieťaťa sú natiahnuté k hlave.
 • Poloha nohami nadol- obe nohy dieťaťa sú natiahnuté smerom dole.
 • Poloha kolenami nadol- obe nohy dieťaťa sú natiahnuté v bedrách, no sú skrčené v kolenách, ktoré sa nachádzajú nad panvovým vchodom. Táto poloha dieťaťa je veľmi zriedkavá.

Prirodzený pôrod koncom panvovým sa najčastejšie vykonáva v polohe úplnej a ritnej. Pri ostatných polohách je uprednostnený cisársky rez, sekcia.

Pár týždňov pred pôrodom lekár, alebo pôrodná asistentka určí polohu vášho dieťaťa tým, že prehmatá vonkajšiu časť brucha a maternice. Ak je vaše dieťa v ideálnej polohe pre pôrod, jeho okrúhla hlava bude smerovať smerom dolu. Pri podozrení, že sa dieťa nenachádza v správnej polohe, lekár urobí ultrazvuk.

Príčiny

Hoci lekári niekedy nedokážu určiť, prečo sa dieťa vracia do pozície, kedy jeho hlava smeruje hore, niektoré možné príčiny zahŕňajú:

 • Abnormality maternice. Maternica sa nachádza v malej panve, medzi močovým mechúrom a konečníkom, má tvar sploštenej hrušky, obrátenej zúženou časťou smerom dolu. U niektorých žien sa môže maternica vyvíjať inak, alebo je deformovaná, čo sa zvyčajne zistí pri vyšetrení panvy pred, alebo počas tehotenstva. Abnormality maternice sa často vyskytujú od narodenia, ale môžu sa vyvinúť aj neskôr v dôsledku závažnej infekcie maternice, po chirurgickom zákroku, alebo vplyvom malých nádorov, ktoré rastú na stenách maternice. Výsledkom je, že dieťa nemá dostatok priestoru na obrátenie do správnej polohy.
 • Umiestnenie placenty. Ak sa vaša placenta nachádza nízko, prekrýva vnútornú bránku, alebo je umiestnená v blízkosti hornej časti steny maternice, môže zablokovať priestor v blízkosti hlavy dieťaťa.
 • Objem plodovej vody. Príliš málo, alebo naopak, príliš veľa plodovej vody môže spôsobiť, že sa dieťa pred pôrodom neotočí do správnej polohy. Nedostatok plodovej vody sťažuje vášmu dieťaťu, aby sa otočilo hlavou dolu, no príliš veľa plodovej vody spôsobuje, že dieťa má v maternici veľa miesta, takže sa nepotrebuje otočiť.
 • Abnormality plodu. Veľmi zriedkavo môže počas tehotenstva nastať problém so svalovým, alebo centrálnym nervovým systémom dieťaťa. Krátka pupočníková šnúra obmedzuje pohyb dieťaťa.
 • Viacnásobné tehotenstvo. Ak čakáte dvojičky, alebo viac detí, nemusia byť schopné dostať sa do polohy hlavou dole z toho dôvodu, že majú v maternici málo miesta pre pohyb.

Rizikové faktory

Len preto, že spĺňate niektorú z nasledovných podmienok, neznamená to, že nemôžete mať bezproblémový pôrod.

 • Ak ste mali pri predošlom tehotenstve problém s otočením dieťaťa, do správnej polohy, je väčšia pravdepodobnosť, že sa s týmto problémom stretnete aj pri ďalšom tehotenstve.
 • Čím skôr sa vaše dieťa narodí, tým je väčšia šanca, že pri pôrode nebude v správnej polohe. Asi 25 percent detí, ktoré sa narodia pred 28. týždňom tehotenstva, nemá pri pôrode správnu polohu na pôrod koncom panvovým. U detí, ktoré sa narodia v 34. týždni tehotenstva, toto percento klesne na 7.
 • Fajčenie počas tehotenstva môže zvýšiť pravdepodobnosť, že dieťa sa pred pôrodom neotočí do správnej polohy.
 • Pôrod dieťaťa môže nepriaznivo ovplyvniť aj hmotnosť matky. Ženy s vyšším BMI sú viac náchylné na vznik komplikácií, v priebehu tehotenstva a pôrodu.

Obrat vonkajšími hmatmi

Ak sa vaše dieťa prirodzene nepretočí hlavou dolu do 37. týždňa tehotenstva, váš lekár použije techniku obrat vonkajšími hmatmi, čo je v tejto situácií bežný lekársky postup. Pri vykonávaní obratu vonkajšími hmatmi lekár, alebo pôrodná asistentka, položí ruky na vaše brucho a posunie dieťa do správnej polohy pomocou pevného, ale jemného tlaku. Predtým dostanete lieky na uvoľnenie maternice, no nebojte sa, tieto lieky nemajú žiadny vplyv na dieťa.

Technika obratu vonkajšími hmatmi je trochu nepríjemná, ale nie je bolestivá, úspešnosť tejto metódy je viac ako 50 percent. Občas sa stane, že po úspešnom obrátení dieťaťa, do správnej polohy, hlavou dolu, sa dieťa pretočí naspäť. Ak sa to stane, lekár zvyčajne opäť vykoná obrat vonkajšími hmatmi, avšak percento úspešnosti klesá, čím je termín vášho pôrodu bližšie.

Pôrod

V prípade, že prídete do nemocnice na plánovanú sekciu, lekár sa pred pôrodom opäť pokúsi obrátiť vaše dieťa do polohy hlavou dolu, pomocou techniky obratu vonkajšími hmatmi. Avšak, keď vám odtiekla plodová voda, alebo máte kontrakcie, na vykonanie tejto techniky je už príliš neskoro.

Hoci výskumy dokazujú, že sekcia je pre matku, aj dieťa, rovnako bezpečná ako prirodzený vaginálny pôrod, niektorí lekári a pôrodné asistentky uprednostňujú vaginálny pôrod. Prirodzený pôrod je viac pravdepodoný, ak spĺňate tieto podmienky.

 • Dieťa je zdravé, úplne vyvinuté, je otočené hlavou dolu a nie je príliš veľké.
 • Vaša panva je dostatočne široká, aby vaše dieťa mohlo bezpečne prejsť cez vaginálny vchod. Šance na prirodzený pôrod sú väčšie, ak ste už minimálne raz rodili vaginálne.
 • Počas tehotenstva sa nevyskytli žiadne závažné komplikácie, ktoré súviseli s tehotenstvom ako je napríklad gestačný diabetes.
 • V prípade, že čakáte dvojčatá a prvé dieťa je otočené hlavou dole, zatiaľ čo druhé dieťa je otočené opačne, pôrod prvého dieťaťa môže otvoriť pôrodnú cestu natoľko, aby bezpečne prešlo aj druhé dieťa.

Sekcia

Prevažná väčšina komplikácií, ako je prolaps pupočníkovej šnúry, zranenia lebky, mozgu, či končatín dieťaťa, zakrivenie hlavy dieťaťa v pôrodnom kanáli, zdĺhavý a náročný pôrod, alebo zvýšené riziko natrhnutia vagíny, sa vyskytujú počas pôrodu koncom panvovým, takže ak chcete rodiť prirodzenou cestou, no váš lekár trvá na sekcií, má na to dobrý dôvod.

Kedy je vhodná sekcia

Je dobré absolvovať predpôrodný kurz, ktorý vás pripraví na pôrod koncom panvovým, ale ak bude dieťa pred termínom pôrodu otočené hlavou hore, budete musieť byť flexibilní v plánovaní pôrodu. Ak sa krčok maternice otvára pomaly, vaše dieťa sa nepresúva do pôrodného kanála, alebo nastanú iné komplikácie pri pôrode, pravdepodobne budete rodiť sekciou.

Pred pôrodom sa so svojim pôrodníkom porozprávajte o možných komplikáciách a možnostiach pôrodu, aby ste v deň pôrodu bola dostatočne pripravená. Pamätajte, že aj keď sa môžete cítiť sklamaná, že pôrod neprebieha podľa vašich predstáv, tieto pocity sa rozplynú v momente, keď prvýkrát budete držať vaše dieťa v náručí.