Láska je hlavnou témou mnohých básnikov, umelcov a filozofov už celé stáročia, no je to len približne 50 rokov, kedy si tento ťažko pochopiteľný fenomén získal aj pozornosť vedeckej obce.

Vedci začali intenzívne skúmať, prečo sa zamilujeme a prečo prežívame také pocity, aké prežívame. A našli aj odpoveď. Je ňou oxytocín.

Oxytocín, známy aj ako “hormón lásky”, má najväčší vplyv na to, ako sa cítime, keď sa do niekoho zamilujeme. Rovnako však má oxytocín ale vplyv aj na to, ako prebieha náš pôrod, ako bezproblémovo prebieha naše dojčenie a vôbec vytvára to “prepojenie” medzi matkou a jej dieťaťom.

Dokonca aj Jamie Oliver, známy šéfkuchár, sa tejto téme venoval pri svojej práci, pretože uvoľňovanie oxytocínu sa deje napríklad aj vtedy, keď si vychutnávate dobré jedlo s priateľmi.

Čo je oxytocín

Oxytocín je teda hormón lásky, ktorý sa uvoľňuje zo zadnej hypozýy, umiestnenej v mozgu. Najvýraznejšie sa u mužov a žien uvoľňuje počas samotného aktu milovania. Oxytocín tiež spúšťa a následne reguluje kontrakcie počas pôrodu a je zodpovedný aj za presun mlieka do pŕs a jeho uvoľňovanie počas dojčenia.

Je prirodzené, že po narodení dieťaťa hladina oxytocínu výrazne stúpa. Je to jeho ochranná funkcia, pretože oxytocín zabezpečuje, aby sa maternica stlačila nadol, zastavuje krvácanie po pôrode, vylučuje placentu a membrány. A napokon, pomáha nám pocítiť prepojenie medzi nami a práve narodeným dieťaťom.

Zo všetkých hormónov, ktoré je vaše telo schopné vyprodukovať, je oxytocín pravdepodobne najviac zodpovedný za vaše šťastie. Efekt tohoto hormónu v podstate vytvára pocit materinskej lásky. Navyše má oxytocín výrazný vplyv na to, kým sa neskôr v živote staneme. Preto je to naozaj hormón, ktorý sa oplatí mať pod kontrolou a s ktorým sa neradno zahrávať.

Oxytocín a možné problémy

Problém je však inde. Oxytocín ako taký je v ohrození a táto hrozba môže mať vážne následky. Najväčšími nepriateľmi oxytocínu sú totiž strach a stres, čo sú zároveň obrovské problémy dnešnej doby. Aj z toho dôvodu mnohí psychológovia vnímajú celkový pokles našej chuti na sex, stúpa počet problematických pôrodov a problémov pri kojení.

Čo sa deje pri pôrode, keď nemáme dostatok oxytocínu

V 20.rokoch minulého storočia podnikol juhoafrický básnik Eugene Marais zaujímavý a nezvyčajný experiment. V rámci podpory svojej tvorby, keďže sa jeho básne zameriavali primárne na lásku a bolesť, sa snažil nájsť prepojenie medzi týmito dvoma zložkami, konkrétne hľadal prepojenie medzi bolesťou pri pôrode a materskou láskou.

Výskum prebehol na skupine 60-tich ľaní. Tieto ľane dostali zopár veľmi jemných dávok chloroformu, po ktorých častejšie odmietali prijímať svoje narodené mláďaťa.

Tento test znie mimoriadne kruto, treba však podotknúť, že sa udial takmer pred 100 rokmi.

Samozrejme, ľudské správanie je komplexnejšie ako to zvieracie a 99,99% matiek určite neodmietne svoje dieťa len preto, že pri pôrode trpela. Napriek tomu však tento test a mnohé podobné experimenty dokázali niekoľko zaujímavých faktov.

Ak je žena pri pôrode vystrašená alebo v strese, jej hladina adrenalínu stúpa a hladina oxytocínu klesá. Zvýšená hladina adrenalínu má vplyv na zníženú produkciu prírodného lieku proti bolesti, produkovaného pri pôrode, nazývaný aj endorfín. To vedie k pôrodom, ktoré sú bolestivejšie a kontrakciam, ktoré nie sú tak efektívne. Je teda úplne bežné, že ženy, ktoré majú pri pôrode strach v očiach, majú pôrody komplikovanejšie. Väčšinou to končí injekciou syntetickej verzie oxytocínu. A to vedie k ďalším problémom:

  • krvný tlak matky klesá, čo môže negatívne ovplyvniť prítok krvi k dieťaťu
  • syntetickú verziu oxytocínu veľmi ťažko regulovať
  • zvyšuje sa riziko, že bude potrebné vykonať cisársky rez
  • niektoré ženy v druhej fáze pôrodu prestávajú pociťovať potrebu tlačiť a je potrebné dieťa dostať von neprirodzenými cestami
  • je väčšia šanca, že dieťa bude potrebovať po pôrode špeciálnu starostlivosť
  • znižuje sa šanca možnosti, že dieťa bude možné kojiť okamžite po pôrode, čo ovplyvňuje aj budúce kojenie.

Ako sa problémom s oxytocínom vyhnúť?

Ak sa vrátime na začiatok, zistíme, že celý tento rad problémov začal tým, že matka bola jednoducho vystrašená. Samozrejme, všetky tieto problémy môžu mať rôzne príčiny, no čo sa týka psychickej pohody pri pôrode, ovplyvňuje ju niekoľko vecí, pričom niektoré dokážeme ovplyvniť a niektoré nie.

Veľkú rolu pri samotnej pohode pri pôrode hrá samotné prostredie a prístup personálu nemocnice. Silné svetlá, železné pomôcť a neustále prichádzajúci a odchádzajúci ľudia, to nie je priestor, kde sa zvyčajne žena cíti komfortne. Tak, ako je dieťa splodené za normálnych okolností v súkromí a intímnom prostredí, tak si takéto prostredie zaslúži aj pôrod dieťaťa. Čím vás za žiadnych okolností ale neodhováram od pôrodu pod dohľadom profesionálom, práve naopak, pre zdravie dieťaťa je to kľúčové. Berme to radšej ako okolnosť, ktorú nevieme ovplyvniť.

Ide totiž o to, že ľudské telo vníma prostredie všetkými zmyslami a ak mu v ňom niečo nesedí a necíti sa v ňom bezpečne, spúšťa to v našej hlave celý rad reakcií, vrátane zníženia hladiny oxytocínu, ktorý je, ako sme sa dozvedeli, v prípade pôrodu veľmi dôležitý.

Ak sme v prostredí, ktoré zmyslami vnímame ako bezpečné, oxytocín sa naopak uvoľňuje.

Vplyv teplej vody

Možno ste už počula o tom, že pôrod môže vyvolať napríklad pobyt v teplej vode. Je to práve tým, že teplá voda nám pomáha „cítiť sa v pohode“ a „spomaliť“, čo uvoľňuje oxytocín, ktorý následne podporuje pôrod. Podobný efekt ale môže mať napríklad aj masáž alebo akákoľvek uvoľňujúca kúra, pri ktorej sa žena cíti zrelaxovaná. Čím väčšia duševná pohoda, tým väčšia šanca na plynulý a bezproblémový pôrod. Aj preto sa pôrodnice snažia, aby mali ženy pred pôrodom čo najviac komfortu.

Pomôžu aj vaši blízki

Veľký vplyv celkovo na oxytocín má aj to, ako sa o vás starajú počas tehotenstva a pôrodu ľudia okolo vás. Správny pôrodný lekár veľmi dobre vie, ako dokáže správna starostlivosť spôsobiť úplnú zmenu a preto sú pôrodníci zvyčajne ľudia, ktorí sa k vám budú správať mimoriadne milo.

Ľudia, ktorí okolo vás stoja pri pôrode, tam nie sú len preto, aby pôrod prebehol hladko, ale aj preto, aby vám poskytly podporu, ktorá vás uspokojí. Aj preto je vhodné mať pri pôrode partnera. Známy hlas je upokojujúci a môže mať veľký vplyv na váš stres, čo vám môže pomôcť k hladšiemu pôrodu.

Možno sú okolo vás na stenách porozvešané fotografie, nie je to nič neprirodzené. Na všetkých týchto fotografiách sú spokojné a šťastné mamičky so svojimi deťmi. Sú sebavedomé a v pohode. Po pôrode trávia čas so svojou rodinou, ktorá je rovnako šťastná.

Toto všetko má v pôrodnici a v nemocnici svoj zmysel.

Aby teda pôrod prebehol ako mal, žena sa potrebuje cítiť v bezpečí, milovaná a ocenená. A to už je aj úloha pre vašich najbližších.