Príznaky ovulácie

priznaky ovulacie

Počas každého mesačného cyklu majú zdravé páry okolo 20 a 30 roku života, ktoré nepoužívajú antikoncepčné prostriedky, až 20 percentnú pravdepodobnosť počatia. Toto číslo je prekvapujúco vysoké, ak vezmeme v úvahu, že otehotnenie je možné iba v čase okolo ovulácie. To nám dáva malé okienko každý mesiac (zvyčajne okolo 12 až 24 hodín), počas ktorých je vajíčko životaschopné a pripravené na oplodnenie. Presne tento čas je ideálny na sex, pokiaľ chcete otehotnieť.

To neznie ako veľmi dlhý čas, však? Vziať do úvahy musíme tiež fakt, že spermie sú schopné dlhšieho života než vajíčko, a to približne 3 až 6 dní, čo znamená, že sú schopné „počkať“ na oplodnenie vajíčka vo vašom tele. Je taktiež možné, ak máte pohlavný styk niekoľko dní pred ovuláciou, že môže pretrvať vo vašom tele dostatok spermií na to, aby počkali na oplodnenie vajíčka hneď po jeho vylúčení z vaječníkov. (Nezabudnite, vždy je iba jedna spermia schopná oplodniť zrelé vajíčko).

Samozrejme, najvhodnejšie by bolo mať sex práve v deň ovulácie. Po ovulácii sa vaše „plodné okno“ zabuchne a vy musíte čakať až do ďalšieho cyklu. Z toho vyplýva, že sledovanie ovulácie je kľúčom k splodeniu dieťatka. V tomto článku vám ponúkneme zoznam najznámejších príznakov ovulácie, ktoré vám pomôžu pri jej výpočte.

Kedy prichádza ovulácia?

Ovulácia zvyčajne prichádza približne v strede menštruačného cyklu. Obvyklý menštruačný cyklus ženy trvá asi 28 dní, počítajúc od prvého dňa menštruácie (deň 1) až po prvý deň nasledujúceho cyklu. Ale ako u mnohých javov v tehotenstve je pojem „obvýklý“ veľmi relatívny. Bežný menštruačný cyklus sa mení zo ženy na ženu a môže trvať od 23 do 35 dní. Dokonca menštruačný cyklus jednej a tej istej ženy sa môže meniť z mesiaca na mesiac.

[sc name=“reklama“]

Ako spoznať príznaky ovulácie?

Sledujte kalendár

Zapisujte si váš menštruačný cyklus a jeho zmeny počas niekoľkých mesiacov, vďaka čomu získate presný obraz o tom, čo je pre vás normálne. Používajte nástroje, ktoré vám pomôžu vypočítať vašu ovuláciu. Ak je vaša menštruácia nepravidelná, môže vám výrazne pomôcť sledovanie ďalších príznakov.

Počúvajte svoje telo

Ak ste ako 20 percent žien, vaše telo vám pošle signál, kedy ovulujete. Pocítite bodavú bolesť alebo niekoľko kŕčov v oblasti vášho podbruška (zvyčajne len na jednej strane, na strane, kde ovulujete). Túto bolesť nazývame tiež „middle pain“ alebo „stredná bolesť“ a slúži ako naša mesačná pripomienka plodnosti. Vzniká v momente, keď vajíčko dozrie a vylúči sa do vajcovodu.

Merajte svoju teplotu

Teplota, ktorú by ste mali merať, sa nazýva bazálna telesná teplota. Nameriate si ju termometrom hneď ráno po zobudení, po približne 3 až 5 hodinovom spánku a ešte pred tým než vôbec vstanete, hovoríte alebo si sadnete. Vaša bazálna telesná teplota sa mení počas cyklu, a to hlavne z dôvodu hormonálnych zmien. V prvej časti vášho cyklu dominuje hormón estrogén. V druhej časti (po začatí ovulácie) sa zdvihne hladina progesterónu, ten zvýši vašu telesnú teplotu a tak pripraví maternicu na prijatie oplodneného vajíčka.

Všímajte si zmeny pošvy

Ovulácia nie je kompletne skrytý proces. Keďže vaše telo zacíti zmeny hladiny hormónov, dá signál vajíčku, že môže byť uvoľnené z vaječníku, prejsť do vajcovodu a pripraviť sa na oplodnenie. Jedným z viditeľných signálov ovulácie je pozícia čapíku. Na začiatku cyklu je časť pripomínajúca kŕčok medzi vagínou a maternicou, ktorý sa musí roztiahnuť počas pôrodu, aby sa prispôsobil hlavičke bábätka, nízko a akoby uzavretá. Neskôr počas ovulácie sa vráti späť nahor, mierne zmäkne a málinko sa otvorí, aby tak uľahčil spermiám cestu za ich cieľom.

Niektoré ženy tieto rozdiely cítia viac, iné menej. Môžete vyskúšať denne pozorovať vašu pošvu, pričom používate 2 prsty a zapisujte si svoje pozorovania.

[sc name=“reklama“]

Kúpte si ovulačný test

Nechcete zakladať meranie vašej ovulácie na pozorovaní a dohadoch? Dnes už nemusíte. Ovulačné testy sú schopné predpovedať deň vašej ovulácie s predstihom 12 až 24 hodín. Fungujú na princípe zisťovania hladiny luteinizačného hormónu vo vašom tele. Tento hormón je posledným z hormónov, ktorých hladina vrcholí tesne pred tým ako ovulujete. Všetko čo musíte spraviť je ocikať paličku a čakať, čo vám povie indikátor.

Test slín

Ďalšou možnosťou, ktorá sa vám ponúka, je test slín. Vaše sliny totižto obsahujú zvýšenú hladinu estrogénu v období pred ovuláciou.

Keď ovulujete, môžete prostredníctvom testu vidieť obrazec pripomínajúci listy papradia alebo mráz na okne. Nie všetkým ženám sa podarí pozorovať jasný tvar papradia prostredníctvom testu slín, tento test sa však dá použiť viac krát a je lacnejší než testy moču. Existujú taktiež testy, ktoré merajú množstvo soli z vášho potu ako napr. chlorid, sodík alebo draslík. Jeho zloženie sa počas mesačného cyklu mení.

Nezáleží na tom, akú metódu zvolíte. Kľúčom je práve vaša vytrvalosť a trpezlivosť. Popri všetkom meraní nezabúdajte, o čom to celé je. Pripravte chutnú večeru pri sviečkach, horúci romantický kúpeľ, naplánujte si s partnerom spoločný víkend, čokoľvek čo vás upokojí a napomôže správnej nálade, potom pôjde všetko samo od seba. Veľa šťastia!

Bude Vás zaujímať:

1 Komentár

  1. Františka

    Ahoj snažíme sa zmužom o dieťa a vôbec nám to nevychádza už 2 mesiace som bez telieska a nič poraťe nám ako nato

    Odpoveda

Odoslať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *