Ovulačný test

ovulacny-test

Áno, neustále meranie vašej bazálnej teploty a sledovanie pošvových svalov môže byť naozaj otravné. Ani vy nemáte chuť na zložité pozorovania a merania, ale stále chcete mať prehľad o tom, kedy presne ovulujete, aby ste tak zvýšili vaše šance na počatie? Žiadne strachy, môžete využiť výhodu ovulačných testov. Tie vám taktiež pomôžu, ak sa o otehotnenie snažíte už nejaký ten piatok a stále bez úspechu.

Ovulačné testy sa používajú na určenie vašich plodných dní pri maximalizácii pravdepodobnosti otehotnenia. Tieto testy fungujú na báze zachytenia zvýšenej hladiny luteinizačného hormónu (LH), ktoré prebieha deň alebo dva pred ovuláciou. Takto vám test pomôže vybrať ten správny deň na pohlavný styk.

Ovulačných testov existuje veľké množstvo, od lacných cez drahšie. V tomto článku vám pomôžeme zorientovať sa v celej problematike.

Čo je to ovulácia?

Ovulácia je proces, ktorého podstatou je vylúčenie jedného alebo viacerých vajíčok z vaječníkov do vajcovodov. Každý mesiac dozrie vo vašich vaječníkoch 15 až 20 vajíčok. To najväčšie je vytlačené z vaječníku do vajcovodu a pokračuje na svojej ceste k oplodneniu.

Životnosť zrelého vajíčka je len 12 až 24 hodín, počas ktorých môže dôjsť ku oplodneniu. Každý mesiac máte teda len malé časové okienko, približne 6 dní, počas ktorých môžete otehotnieť. Ovulácia je teda v prenesenom význame týmto okienkom, počas ktorého ste pripravená počať (vaše plodné okienko).

Bude Vás zaujímať:
Odhaľte 1 zvláštny trik, ako rýchlo otehotnieť

Síce vyzerá životnosť vajíčka veľmi krátka, no príroda sa postarala o to, že spermie vášho partnera môžu prežiť vo vašom tele až 7 dní, čo zvyšuje pravdepodobnosť počatia. Tá najzdravšia a najsilnejšia spermia z ejakulácie sa tak spojí s vajíčkom a to pokračuje do maternice, v ktorej sa usadí.

Z toho vyplýva, že ak sa chcete stať matkou, je nutné, aby ste mali pohlavný styk niekedy počas vašich plodných dní. Najlepšou metódou, ako sa uistiť, že počnete, je praktizovať pohlavný styk niekoľkokrát počas 1-2 dní pred ovuláciou.

Môže pomôcť ovulačný test?

Testy na predpoveď ovulácie vám napomôžu identifikovať vaše plodné okienko. Neexistuje však dôkaz, že by ich používanie zvýšilo vaše šance na prirodzené otehotnenie.

Pravidelný sex počas vášho cyklu je to, čo maximalizuje vaše šance na počatie.

Ovulačný test vám pomôže naplánovať sex v prípade ak:

  • Váš partner pracuje diaľkovo a pravidelný sex je takmer nemožný.
  • Vy a váš partner máte hektické zamestnanie, pričom už máte deti. Sex nemusí byť vašou prioritou a jeho praktizovanie každé 2 až 3 dni by sa zdalo skôr ďalšou povinnosťou.
  • Váš cyklus je nepravidelný, čo komplikuje šance na počatie.

Existuje viacero spôsobov, ako určiť vaše plodné okienko. Môžete si zaznamenávať váš menštruačný cyklus, merať vašu bazálnu telesnú teplotu alebo sledovať zmeny vašich pošvových svalov. Všetky tieto metódy sa dajú samozrejme prepojiť, ale ani tak nie je úplne isté, či sa vám podarí ovuláciu s presnosťou určiť, a to hlavne ak je váš menštruačný cyklus veľmi nepravidelný.

Nemusíte sa však báť, na tomto mieste vám pomôžu indikátory plodnosti, ktoré sú vám k dispozícii buď online, alebo vo vašej lekárni. Zvyčajne ich nájdete na rovnakom mieste ako tehotenské testy.

Spomínané testy sú rýchle, ľahké a dostatočne presné na predpovedanie ovulácie s predstihom. Dovoľujú vám zachytiť vaše plodné okienko už v prvý mesiac.

Ako fungujú ovulačné testy?

Poznáme 2 druhy ovulačných testov. Buď ide o testy moču, alebo slín.

Testy založené na meraní moču

Ich podstatou je meranie hladiny luteinizačného hormónu (LH). Jeho hladina stúpa približne 1-2 dni pred ovuláciou.

Malé množstvo tohto hormónu je nepretržite prítomné vo vašej krvi a moči, ale počas ovulácie jeho množstvo stúpne 2-5 krát, konkrétne v čase 12 až 36 hodín medzi začiatkom zvyšovania hladiny LH a momentom, keď je vajíčko vylúčené z vášho vaječníku do vajcovodu. Ide o najplodnejšiu časť vášho cyklu a čas, kedy je počatie najpravdepodobnejšie.

Testy založené na meraní slín

Pomocou týchto testov môžete merať vaše sliny vďaka priloženému vreckovému mikroskopu. So zvyšujúcou sa hladinou estrogénu v tele stúpa množstvo soli nachádzajúce sa v slinách. Keď sa soľ vysuší, skryštalizuje sa a vytvorí obrazec pripomínajúci list papradia alebo mráz na zamrznutom okne.

Spomínaná kryštalizácia a vytvorenie obrazca sú pravdepodobnejšie pár dní pred ovuláciou.

Použitie ovulačného testu

Použitie testu závisí od jeho typu. Buď zachytíte váš moč do nádobky a test doň ponoríte následne, alebo nacikáte priamo na paličku. Sfarbený pásik sa objaví buď na paličke papieriku, alebo testovacej karte. Ten vám ukáže, či je hladina LH hormónu zvýšená alebo nie. Digitálne testy používajú ako indikátor napr. šťastného alebo smutného smajlíka.

Inštrukcie sa môžu tiež meniť podľa toho, aký druh testu použijete, ale vo všeobecnosti by ste sa mali pokúsiť použiť na určenie ovulácie moč medzi 10. a 20. hodinou dňa.

Snažte sa odobrať moč v rovnakom čase každý deň. Nikdy netestujte svoj moč hneď po prebudení, pretože by ste mohli premeškať prvý deň, kedy sa LH hormón vylúči vo väčšom množstve. Snažte sa znížiť množstvo prijatých tekutín približne 2 hodiny pred testom. Príliš veľa tekutiny moč zriedi, a určenie hladiny LH bude tak náročnejšie.

Po uskutočnení testu počkajte približne 10 minút na výsledok. Pozitívny výsledok síce nezmizne, ale po dlhšom čase by sa mohli prejaviť aj iné výsledky v podobe druhého slabšieho pásika. Takže, po prečítaní výsledku test vyhoďte. Testy zamerané na skúmanie moču sa zväčša vykonávajú počas 5 až 9 po sebe idúcich dní.

A čo slinné testy?

Čo sa týka slinných testov, tie môžu vyzerať jednoduchšie. Jediné, čo totižto musíte spraviť, je umiestniť prstom trošku vašich slín na sklíčko, alebo ho oliznúť. Tento test by ste mali vykonať ráno priamo po prebudení, pred tým než čokoľvek vypijete alebo zjete. Dajte si pozor na to, aby ste na sklíčko nedali príliš veľa slín, alebo aby sa na vašej vzorke nevytvorili bubliny.

Ďalej musíte už len počkať na to, ako sa vaše sliny vysušia, aby ste boli schopná použiť vreckový mikroskop a vidieť, či sa na sklíčku vytvoril obrazec alebo nie. Ten môžete porovnať s obrazcami v priloženom manuáli.

Je jedno, ktorý z ovulačných testov si vyberiete. Oba vám pomôžu určiť obdobie vašej najvyššej plodnosti. Ak máte cyklus dlhý 28 dní, začnite s tetovaním v 11 deň a pokračujte nasledujúcich 6 dní. Môžete použiť našu ovulačnú kalkulačku na to, aby ste zistili, v ktorom bode periódy sú u vás plodné dni najpravdepodobnejšie.

Čomu venovať pozornosť?

Paracetamol a iné lieky neovplyvňujú výsledok ovulačného testu. Jeho výsledok môže byť skreslený napr. pri použití liekov, ktoré menia hladinu ľudského choriogonadotropínu (lCG) alebo LH, pretože tieto zmenia skryštalizovanie na slinnom teste.

Močové testy sú takmer 99% presné a pravdepodobne ide o najlepšiu metódu pri domácom meraní ovulácie.

Aká je cena ovulačných testov?

Ovulačné testy sa môžu pohybovať od 2,5€ do 15€.

Čo sa týka močových testov, tie sú o niečo drahšie. Väčšina značiek poskytuje rovnakú spoľahlivosť, preto si vyberte ten, ktorý vám ponúka testovanie počas čo najviac dní.

Slinné testy sa predávajú za nižšiu cenu a naviac sú použiteľne viac krát. Ich nevýhodou je menšia presnosť a ťažšia identifikácia.