Syndróm polycystických vaječníkov (PCO / PCOS)

Syndróm polycystických vaječníkov (PCO/PCOS) je jedným z bežných hormonálnych ochorení žien v produktívnom veku. Hoci môže PCOS znížiť pravdepodobnosť počatia, je možné, liečiť ho pomocou vhodných medikamentov, zemnou životného štýlu, a tak v konečnom dôsledku zvýšiť vašu plodnosť a zredukovať zdravotné riziká.

PCOS môže znieť ako nejaký druh nového počítačového systému, ale verte mi, má oveľa viac spoločného s bábätkami než s bitmi a bajtmi. Práve toto ochorenie je jednou z hlavných príčin ženskej neplodnosti. Aj v prípade, že by bola u vás táto porucha zistená, nestrácajte nádej. Je síce pravda, že môže znepríjemniť vašu snahu o počatie a zvyšuje riziko niektorých zdravotných komplikácií, ale napriek tomu ženy po celom svete trpiace PCOS rodia zdravé deti každý deň.

Čo je to syndróm polycystických vaječníkov?

Vajíčka zvyčajne rastú vo vaječníkoch uložené v tenkých tekutinou napustených vakoch. Tieto sa nazývajú folikuly alebo cysty. Vždy keď vajíčko dozreje, folikul praskne a vajíčko sa tak vypustí. Toto nazývame ovuláciou. PCOS však môže narušiť spomínaný proces. Vaječníky žien, ktoré ním trpia, produkujú viacej mužského hormónu androgen, ktorý zastaví proces roztrhnutia folikulu a znemožní uvoľnenie vajíčka, čo sa prejavuje ako nepravidelná alebo vynechaná menštruácia. Tekutinou naplnené folikuly potom ostávajú vo vaječníkoch ako cysty, čo znižuje pravdepodobnosť počatia.

Príčiny vzniku PCOS

Doktori si nie sú úplne istí, čo spôsobuje daný syndróm, ponúkame vám teda zoznam najpravdepodobnejších príčin:

  • Genetika: PCOS sa často objavuje v rámci rodiny.
  • Prebytok inzulínu: Vedci si všimli, že ženy trpiace PCOS majú vo všeobecnosti vyššie množstvo inzulínu v krvi (hormón, ktorý reguluje, ako vaše telo narába so sacharidmi), pretože ich telo má problém tieto sacharidy využiť. Zvýšená hladina inzulínu ďalej zvyšuje produkciu androgénu.
  • Nadváha až obezita: Nie je úplne jasné či obezita zvyšuje pravdepodobnosť PCOS alebo PCOS zvyšuje obezitu, v každom prípade tieto 2 javy sú prepojené. Takže ak sa práve snažíte počať, je ten najlepší čas na to začať jesť zdravo a zaradiť dostatok pohybu.

[sc name=“reklama“]

Príznaky PCOS

Nepravidelná menštruácia je jeho jediným jasnejším signálom, ktorý sa dá pozorovať (Pozor! Nepravidelný cyklus nie je v každom prípade príznakom PCOS). Môžete si na sebe taktiež všimnúť akné, zvýšený rast ochlpenia, tenšie vlasy, tmavé pigmentové škvrny, znamienka, priberanie hmotnosti, úzkosť a depresiu. Viac než 1 z 2 žien trpiaca PCOS je taktiež pozitívna na cukrovku typu 2 (inzulínová resistencia) alebo pre-diabetes (porucha glukózovej tolerancie) už pred 40 rokom života.

Je pravda, že mnohé ženy môžu pociťovať vyššie uvedené symptómy, hoci netrpia PCOS. Je preto vhodné, aby ste vaše obavy prekonzultovala s lekárom a to hlavne, ak máte menej menštruácií za rok alebo sa u vás náhle prejaví niektorý zo spomínaných symptómov- ako sme už spomínali viac krát, nikdy nediagnostikujte sama seba! Váš lekár preverí, či sa rovnaké príznaky už prejavovali vo vašej rodine. Tiež vyšetrí nadmerný rast ochlpenia, urobí vám krvné testy a vyšetrí oblasť panvy, prípadne použije ultrazvuk, aby skontrolovala vznik cýst

Liečba syndrómu polycystických vaječníkov

AJ keď PCOS nie je možné vyliečiť, zdravý životný štýl pomôže udržať pod kontrolou jeho príznaky. Váš lekár alebo lekárka určí diagnózu a vyberie najvhodnejší spôsob liečby berúc v úvahu vašu zdravotnú minulosť. Početné štúdie ukázali, že zníženie váhy o 5- 10 percent môže zlepšiť inzulínovú hladinu, normalizovať hormonálny stav a regulovať váš menštruačný cyklus. ( Samozrejme, čím viac váhy stratíte, tým lepšie vzhľadom na vaše ideálne BMI, takže si vezmite k srdcu rady vášho lekára ohľadne zdravého stravovania).

Ak sa aktuálne nesnažíte počať alebo už máte deti a neplánujete ďalšie, váš lekár vám pravdepodobne predpíše hormonálnu antikoncepciu s obsahom progesterónu na zníženie hladiny mužských hormónov, uvedenie vášho menštruačného cyklu do rovnováhy a zníženie rizika rakoviny endometria.

PCO je možné liečiť taktiež prírodne, o čom si môžete prečítať v článku o prírodnej liečbe syndrómu PCO.

Čo potrebujete vedieť o PCOS počas tehotenstva?

Po tom ako počnete, je možné, že sa u vás prejaví hneď niekoľko komplikácií. Ženy trpiace PCOS sú 3x náchylnejšie na potrat. Zvyšuje sa u nich riziko gestačného diabetu, zápalu, srdcovo-cievnych chorôb, vysokého krvného tlaku, preeklampsie (zvyčajne kvôli vysokému krvnému tlaku). Hrozí taktiež vyššie riziko rakoniny endometria (spojenej s hrubnutím endometria alebo stien maternice).

Čo by bolo najlepšie spraviť ak bol u vás zistený PCOS? Najlepším spôsobom, ako bojovať proti tejto chorobe je vypracovať plán útoku s vaším lekárom. Mala by ste sa pokúsiť dostať na vašu odporúčanú váhu v závislosti od vášho BMI pred počatím. Jedzte zdravom a buďte aktívna! Toto je najlepšia cesta, ako znížiť riziko možných komplikácií.

Vedci tiež hovoria, že liek metformin, ktorý sa užíva na liečbu cukrovky, môže byť veľmi nápomocný ,keďže znižuje hladinu androgenu a pomáha udržiavať zdravú váhu, v prípade že netrpíte nadváhou alebo obezitou. Naviac androgen nespôsobuje vrodené poruchy u dieťaťa. Aby ste si bola istá, poraďte sa s vaším lekárom, čo by bolo najlepšie vo vašom konkrétnom prípadne, predsa len každé telo funguje inak.

Odoslať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *