Cervikálny hlien

Ak ste jedným z párov, ktoré čítajú mnohé fóra o počatí, určite ste už narazili na nasledujúce pojmy: cervikálny hlien, vajíčkový cervikálny hlien a cervikálny hlien plodnej kvality. Cervikálny hlien je veľmi dôležitý, a to hlavne, v prípade, že sa snažíte otehotnieť.

Prečo sledovať cervikálny hlien?

Cervikálny hlien hrá kľúčovú rolu pri snahe otehotnieť, keďže vyživuje a chráni spermiu, keď cestuje cez ženské rozmnožovacie orgány, aby sa stretla s vajíčkom. Takže, keď sa lepšie oboznámite so svojim cervikálnym hlienom, budete vedieť lepšie naplánovať sex za účelom oplodnenia.

Jednoducho povedané, cervikálny hlien je tekutina produkovaná v krčku maternice. Jeho tvorbu stimuluje hormón estrogén. Počas vášho menštruačného cyklu sa množstvo a kvalita tohto hlienu mení, a sledovaním týchto zmien môžete predvídať vaše najplodnejšie dni.

Keď sa blížite k ovulácii, úroveň vášho estrogénu sa zvýši, čo spôsobí, že v krčku maternice sa vytvára viac hlienu, tzv. plodnej kvality. Tento cervikálny hlien plodnej kvality je známy aj ako vajíčkový cervikálny hlien, je priehľadný a naťahuje sa. Takto sa podobá bielku vajíčka a tvorí perfektnú ochranu pre spermiu svojou textúrou aj pH.

Mať dostatok vajíčkového cervikálneho hlienu počas vášho plodného obdobia prispieva k vašim šanciam otehotnieť. A všímaním si toho, kedy vaše telo produkuje najviac tohto hlienu, budete môcť identifikovať vaše plodné dni.

Ako identifikovať zmeny?

Najlepším spôsobom, ako identifikovať zmeny vo vašom cervikálnom hliene, je kontrolovať ho každý deň. Kontrolovať tento hlien môžete dvomi spôsobmi. Prvý je, že si umyjete a vysušíte ruky a do pošvy zasuniete prostredník alebo ukazovák čo možno najhlbšie. Druhým spôsobom je používanie toaletného papiera alebo obrúska, ako po malej potrebe. Dôležité je, aby ste zachovali ten istý postup a pravidelnosť. Kvalitu a konzistenciu hlienu môžete skúmať tak, že medzi prstom a ukazovákom vyskúšate jeho konzistenciu a flexibilitu.

Zmeny hlienu v menštruačnom cykle

Nasledujúce informácie obsahujú popis konzistencie cervikálneho hliena počas vášho menštruačného cyklu:

  • Po menštruácii: Produkcia hlienu je najnižšia a niektoré ženy sa dokonca cítia „suché“ počas tohto obdobia. Ale počas nasledujúcich dní bude hlien pribúdať a bude pravdepodobne žltý, zakalený alebo biely a skôr lepkavý na dotyk.
  • Keď sa blíži ovulácia: Ako sa budete blížiť k svojim plodným dňom, množstvo hlienu pribudne. Tiež bude vlhší a bude skôr krémový.
  • Počas ovulácie: V dňoch tesne pred ovuláciou je tvorba hlienu najvyššia. Ten štruktúrou pripomína bielok vajíčka. Keď spozorujete hlien tejto kvality, viete, že máte najplodnejšie dni.
  • Po ovulácii: Množstvo hlienu klesá, hlien sa stáva hustejším.

Bohužiaľ, niekedy si napriek všetkému môžete všimnúť, že máte nedostatočnú tvorbu hlienu, alebo dokonca produkujete nepriateľský hlien, ktorý je hrubý a lepkavý namiesto toho, aby bol riedky a dal sa naťahovať. Tieto problémy môžu byť príznakom rôznych faktorov, ako napríklad nesprávneho stravovania, stresu, hormonálnych problémov alebo vedľajších účinkov niektorých liekov.

Pre zlepšenie tvorby hlienu je podstatné, aby ste boli hydratovaná. Tak isto môžete požívať gély, výživové doplnky a lubrigačné gély, ktorých konzistencia je podobná vajíčkovému cervikálnemu hlienu.