V tomto článku si povieme, čo všetko je potrebné na to, aby došlo v ženskom tele ku oplodneniu a následnému tehotenstvu. Vysvetlíme vám, kedy máte najväčšiu šancu počať potomka a ako svoje šance zvýšiť.

Ako dochádza ku oplodneniu

Na to aby mohla žena otehotnieť sa musia spojiť ženská a mužská pohlavná bunka – vajíčko a spermia. Tento proces sa môže výlučne udiať len pri pohlavnom styku, a to len v určité dni, preto nie je tak jednoduché počať dieťatko. Najdôležitejším predpokladom ku otehotneniu je menštruačný cyklus ženy – bez neho ku oplodneniu nemôže dôjsť. Každý mesiac totiž ženský mozog vyšle signál do jedného z vaječníkov, aby vyprodukoval a následne aj vypustil vajíčko. To putuje vajcovodom a ak sa po ceste stretne so spermiou, dochádza ku oplodneniu. Ak sa však tomu tak nestane, vajíčko sa vylúči z tela ženy procesom chronicky známym – menštruáciou.

Plodné dni

Ako sme už teda načrtli, na to, aby mohlo dôjsť ku oplodneniu, musí muž vypustiť spermie do tela ženy presne vtedy, keď sa vajíčko nachádza vo vajcovode a čaká na oplodnenie. Obdobie, kedy táto situácia môže nastať, nazývame plodné dni. Toto pomenovanie označuje dni v cykle ženy, kedy existuje veľká pravdepodobnosť oplodnenia, ak práve vtedy dôjde ku pohlavnému styku. Stav, kedy je pripravené vajíčko uvoľnené z vaječníka a čaká na oplodnenie nazývame ovulácia, a tá trvá len zhruba 12 hodín a vyskytuje sa v zruba 14. dni menštruačného cyklu.

Prečo je teda plodných dní viac? Je to kvôli tomu, že mužove spermie sú schopné v tele ženy prežiť 24-48 hodín a teda na vajíčko „počkať“ a potom ho oplodniť. Plodné dni sú teda spravidla 12. až 14. deň menštruačného cyklu ženy. Ale tu pozor – niektoré ženy majú nepravidelný menštruačný cyklus a preto sa nemožno odvolávať len na takýto prostý výpočet. V takých prípadoch sa používajú rôzne spôsoby na zistenie výskytu ovulácie ako napr. meranie bazálnej teploty či používanie ovulačných prúžkov.

[sc name=“reklama“]

Tehotenstvo

Každopádne, čo sa stane ak sa spermii podarí vajíčko v tej správnej chvíli oplodniť? Tomuto zhluku buniek sa hovorí zygota, po ďalšom vývoji sa z nej stane embryo. Zygota následne putuje vajcovodom až do maternice – táto cesta zvyčajne trvá zhruba sedem dní. Ak je maternica dostatočne pripravená – teda má dostatočne hrubú výstelku – oplodnené vajíčko sa zachytí na jej stene a vtedy už možno hovoriť o tehotenstve. Zaujímavé je, že pri tomto niekoľko dňovom procese – uhniezďovaní – dochádza ku ľahkému krvácaniu z dôvodu malého narušenia steny maternice. Toto krvácanie sa vyskytuje zhruba v období bežnej menštruácie, len je slabšie, preto sa niekedy už tehotná žena môže domnievať, že tehotná určite nie je.

Kedy je možné odhaliť tehotenstvo

Ďalšou otázkou, ktorá je pre ženy z logických dôvodov veľmi zaujímavá, je kedy možno zistiť tehotenstvo. Lepšie povedané, po koľkých dňoch od uhniezdenia oplodneného vajíčka v maternici už to nejaký test ukáže. Čo so sa domácich testov týka, tie najcitlivejšie vedia odhaliť tehotenstvo už 10 dní po počatí. Prakticky všetky domáce testy fungujú na tom, že skúmajú, či sa v moči nachádza hormón HCG, ktorý telo ženy vylučuje len ak je tehotná. Ak teda test tento hormón zachytí, podá informáciu, že ste tehotná.

S tým samozrejme súvisí riziko nepresností: domáci test nemusí niekedy hormón zachytiť, aj keď sa v moči nachádza: napríklad je ho tam zatiaľ príliš málo, alebo je problém so samotným testovacím prúžkom. Naopak sa tiež môže vyskytnúť tzv. falošne pozitívny test – keď test preukáže prítomnosť HCG v tele ženy, ale ten sa tam nenachádza.

Preto ak si chcete byť naozaj istá či ste alebo nie ste tehotná, najvhodnejšie je ísť ku svojmu gynekológovi a podstúpiť vyšetrenie. Spočíva v jednoduchom odobraní krvi, kde sa ukáže, či HCG v sebe máte alebo nie. Okrem toho, že je takýto test presnejší, je aj „rýchlejší“ – kým domáce testy potvrdia tehotenstvo minimálne desať dní po oplodnení, krvné testy u lekára potrebujú len pár dní.

Odporúčania

Čo z toho teda vyplýva pre vás? Ak sa snažíte počať potomka, existuje niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť aby ste svoje šance zvýšili. Najzákladnejším predpokladom na bezproblémové otehotnenie je zistiť kedy máte plodné dni. Ak máte pravidelný menštruačný cyklus, najprv si spočítajte, koľko dní v priemere váš cyklus trvá – teda koľko dní prejde od skončenia jednej menštruácie po začatie druhej. Obyčajne je to niekde v intervale 28-36 dní. Potom vám pomôže informácia, že ovulácia prebieha v polovici tohto cyklu. Takže ak máte 30-dňový cyklus, polovica bude 15. deň. V praxi to teda znamená, že presne 15 dní po začatí krvácania by sa u vás mala vyskytnúť ovulácia a plodné dni sú teda 13-15. deň cyklu.

[sc name=“reklama“]

Majte ale na pamäti, že toto je len odhad a ovulácia sa vtedy vyskytnúť nemusí. Možno máte v ten mesiac posunutý cyklus a ovulácia sa o pár dní posunie. Alebo sa jednoducho môže stať, že v ten mesiac vaše telo vajíčko nevyprodukuje – nemusíte mať zdravotný problém, proste sa to niekedy nestane. Preto by bolo najlepšie, keby sa o vašej ovulácii poradíte so svojim gynekológom, ten vám odporučí spôsoby, ako zistiť kedy presne ovulujete. To sú už spomínané meranie bazálnej teploty, ovulačné prúžky atď. Porada s gynekológom o to viac platí pre ženy s nepravidelným cyklom, u ktorých je mechanické vypočítanie predpokladaných plodných dní logicky omnoho nepresnejšie.

Keď už teda viete kedy máte plodné dni, nič vám nebráni mať nechránený pohlavný styk. Majte ale na pamäti dve odporúčania: v prvom rade sa snažte nemať príliš veľké nádeje – aj v ideálnom prípade je šanca na otehotnenie len okolo 30%, preto otehotnenie zvyčajne trvá niekoľko mesiacov. Okrem toho, prílišný stres a snaha rýchlo otehotnieť môžu spôsobiť pravý opak tým, že na telo vyvíjajú určitý tlak. Po druhé, výskumy odhalili, že šanca na počatie sa zvyšuje ak žena dosiahne počas pohlavného styku vaginálny orgazmus. Preto si sex patrične užite – neberte to ako plodenie potomka, ale ako príležitosť zblížiť a s partnerom. Po opadnutí tohto stresu máte väčšiu šancu skutočne sa uvoľniť, zažiť orgazmus a tým zvýšiť šance na počatie.