Príčiny neplodnosti

príčiny neplodnosti

Možno sa už pár mesiacov s partnerom snažíte o dieťatko a stále sa vám to nedarí. Práve preto zrejme čítate tento článok. Ešte to ale nemusí automaticky znamenať, že ste neplodná vy alebo váš partner. Čo teda neplodnosť vlastne znamená, kedy už hovoríme o neplodnosti a aké sú príčiny u muža i u ženy?

Čo je neplodnosť

Svetová zdravotnícka organizácia definuje neplodnosť ako stav, v ktorom sa páru nepodarilo za rok splodiť dieťa. Za ten rok ale museli mať pravidelný nechránený sexuálny styk, teda sa pravidelne snažili počať. Z tohto vyplýva, že pokiaľ je to menej ako rok a vám sa počať stále nedarí, ešte nie je dôvod strachovať sa a treba počkať. Len pre zaujímavosť, len štvrtine párov, ktoré sa snažia počať, sa to podarí v prvom menštruačnom cykle ženy, teda do 1 mesiaca od začiatku snaženia.

Aké sú skutočné príčiny neplodnosti

Pre Slovensko v súčasnosti platí, že ak sa pár snaží otehotnieť a nedarí sa mu, je tu taká istá pravdepodobnosť, že je problém v žene, ako že je v mužovi, aj keď posledné roky sledujeme trend zvyšujúcej sa neplodnosti u mužov. Keby sme ale mali spočítať všetky prípady, kedy sa páru nedarí aj po jednom roku otehotnieť, štatistika by vyzerala nasledovne:

  • v 30% je problém v žene,
  • ďalších 30% má na svedomí muž,
  • v 25% prípadov sú za to zodpovední obaja partneri zhruba rovnako,
  • a zostávajúcich 15% sa nepodarí objasniť.
Bude Vás zaujímať:
Odhaľte 1 zvláštny trik, ako rýchlo otehotnieť

Ak je problém v žene

U žien evidujeme niekoľko najčastejších príčin neplodnosti. Hlavne to je porucha menštruačného cyklu, pri ktorej cyklus nemá ovuláciu. Môže to byť tiež problém s vyčerpaním vaječníkov – môže to byť vekom ženy alebo operáciou. Taktiež je podstatnou príčinou vrodená porucha – nie sú dobre vyvinuté pohlavné orgány, alebo chýbajú dôležité látky. Tiež to môže byť problém s pohlavnými orgánmi nadobudnutý počas života ako napríklad zhoršená priechodnosť vaječníkov po zápalovom ochorení.

Je ale ešte mnoho ďalších príčin, ktoré sú menej časté. K týmto radíme imunologické problémy. Vaše telo môže produkovať protilátky voči spermiám a tým ich odmieta prijať. Taktiež môžete mať v sebe infekciu. Napríklad môžete mať zápal maternice alebo chorobu nadobudnutú prenesením od zvieraťa. Nesmieme zabudnúť ani na poruchy a choroby zdanlivo nesúvisiacich orgánov, ktoré môžu mať vplyv na plodnosť, ako napríklad štítna žľaza. V neposlednej rade je to užívanie niektorých liekov a psychické problémy.

Ak je problém u muža

Veľmi podobné problémy ako u žien môžu nastávať aj u mužov. Teda, sú to v prvom rade problémy genetického rázu: nedostatočne vyvinuté pohlavné ústrojenstvo či nedostatočná produkcia hormónov, ktoré môžu vplývať aj na tvorbu spermií. Taktiež môže byť problém v tom, že spermie sa síce tvoria, ale je im znemožnený normálny presun z miešku počas pohlavného styku. Taktiež to môže byť problém nadobudnutý počas života, trebárs úrazom alebo chorobou, alebo to môže mať na svedomí škodlivý vplyv z okolia, ako napríklad nebezpečné žiarenie, ktoré zastaví tvorbu spermií.

V neposlednom rade môže ísť o problémy s imunitou muža, teda že sa spermie nie dobre znášajú s vajíčkom ženy. Muž môže tiež v tele nosiť infekciu, môže užívať lieky, ktoré vplývajú na jeho tvorbu spermií. No a ako posledné je tu možné ochorenie v inej časti tela, ktoré potom pôsobí aj na produkciu spermií, ako trebárs cukrovka či ochorenie štítnej žľazy.