Neplodnosť u žien

ženská neplodonosť

Na to, aby sme si mohli povedať o rôznych príčinách ženskej neplodnosti, by sme sa najprv mali pozrieť na podmienky, ktoré musia byť splnené, ak chce žena otehotnieť. Najkľúčovejší je menštruačný cyklus ženy. Ten musí obsahovať ovuláciu, teda každý mesiac musí byť jedno vajíčko (alebo viac vajíčok) pripravené na oplodnenie spermiou. Taktiež musí byť v poriadku váš partner – musí mať dostatok zdravých spermií.

Ak sa pokúšate otehotnieť, kľúčový je taktiež pravidelný nechránený pohlavný styk – oplodnenie sa totiž málokedy udeje hneď pri prvom sexe. No a nesmieme zabudnúť na to, že vaše telo musí mať dobré prostredie pre vývoj plodu – to znamená funkčné vaječníky a dobre vyvinutú maternicu.

Celý proces oplodnenia vyzerá teda nasledovne: Jeden z dvoch vaječníkov vypustí dozreté vajíčko, ktoré potom putuje vajcovodom. Spermie sa dostanú cez pošvu a krčok maternice až do vajcovodu. Oplodnené vajíčko sa cez vajcovod dostane do maternice, kde sa potom prichytí na jej stenu a začne sa vyvíjať. V každom bode tohto komplexného procesu sa môže v tele ženy niečo skomplikovať a spôsobiť neschopnosť oplodnenia. Často je to ale kombinácia niekoľkých príčin.

Bude Vás zaujímať:
Odhaľte 1 zvláštny trik, ako rýchlo otehotnieť

Poruchy ovulácie

Poruchy ovulácie sú príčinou neplodnosti u štvrtiny párov, ktorým sa nedarí počať. Ak máte poruchu ovulácie, znamená to, že máte ovuláciu nepravidelnú, alebo ju nemáte vôbec. Prvým dôvodom, prečo môžete mať problémy s ovuláciou, je hormonálna nerovnováha, ktorá váš menštruačný cyklus neblaho ovplyvňuje. Takáto hormonálna nerovnováha je sprevádzaná obezitou, akné, nadmerným ochlpením na tvári či tele a je najčastejším dôvodom poruchy ovulácie.

To, že vôbec budete mať ovuláciu, je spôsobené niekoľkými ženskými hormónmi. Pokiaľ sa ale tie prestanú tvoriť či sa tvoria v obmedzenom množstve, môže to znamenať, že ovulácia sa vôbec nedostaví alebo bude nepravidelná. Narušenie produkcie týchto hormónov je zväčša spôsobené nadmernou fyzickou námahou či stresom, veľmi vysokou či naopak veľmi nízkou telesnou váhou, taktiež to môže byť dôsledok nedávneho pribratia či úbytku na hmotnosti – tieto všetky veci môžu narušiť vašu ovuláciu a prejavujú sa nepravidelnou či dokonca chýbajúcou menštruáciou.

Problém s ovuláciou môže nastať aj v situácii, keď vaše telo prestane predčasne produkovať vajíčka. Stane sa to napríklad, keď váš imunitný systém začne omylom napádať tkanivo vo vaječníkoch, alebo keď máte genetickú poruchu, ktorá spôsobuje predčasné oslabenie a nefunkčnosť vaječníkov. Tie môžu predčasne zastaviť produkciu vajíčok aj pod vplyvom chemoterapie.

Posledným problémom v rámci ovulácie je nadmerná produkcia hormónu prolaktínu – ten spôsobí pokles produkcie hormónu estrogénu, čo môže mať za následok narušenie ovulácie.

Problémy s vajcovodmi

Ďalší problém, ktorý vám môže zmariť snahu o otehotnenie, sú rôzne komplikácie vo vajcovode. Ten sa môže stať nepriechodným a buď vôbec nepustí spermie k vajíčku, alebo nepustí oplodnené vajíčko do maternice. Jeho blokáciu môže spôsobiť rada chorôb, ale hlavnou príčinou je infekcia či zápal v pohlavnom ústrojenstve. Taktiež to môže byť spôsobené predchádzajúcim chirurgickým zákrokom súvisiacim s pohlavnými orgánmi ženy.

Endometrióza

Endometrióza je porucha, pri ktorej tkanivo, ktoré by malo normálne rásť v maternici, rastie mimo nej. Táto porucha a jej chirurgické odstraňovanie môže spôsobiť, že vajíčku a spermii nebude umožnené aby sa stretli. Endometrióza môže tiež negatívne ovplyvniť stenu maternice, v dôsledku čoho sa oplodnené vajíčko nebude schopné na jej povrchu prichytiť. Endometrióza môže ale neplodnosť spôsobovať aj menej priamymi cestami – môže napríklad poškodiť vajíčko či spermiu.

Problémy maternice či krčku

Niekoľko problémov spojených s maternicou a krčkom môže spôsobovať neplodnosť, alebo aspoň zvyšovať šance na potrat. Pomerne často sa môže žene v maternici utvoriť polyp či nádor, ktorý sám o sebe nie je nebezpečný, ale často svojou prítomnosťou zamedzuje vajíčku aby sa zachytilo na stene maternice. Taktiež sa môže stať, že už má od narodenia žena abnormálne tvarovanú maternicu, čo komplikuje prichytenie vajíčka na jej stene.

Krčok môže taktiež spôsobovať problémy. Môže byť až neprirodzene úzky, alebo môže mať nedostatok látok, ktoré pomáhajú spermiám preniknúť ku vajíčku.