Endometrióza

Ak sa v súčasnosti potýkate s problémami s vašou plodnosťou, jednou z príčin môže byť práve endometrióza. Je to zvláštne ochorenie, pri ktorom sa tkanivá maternice nenachádzajú kde by mali. Buď sú totiž vo vnútri maternice ale v nesprávnych tkanivách, alebo sú niekde úplne inde, kde môže ich prítomnosť spôsobiť seriózne komplikácie.

Zvláštnosťou ale je, že aj keď tkanivo nemusí byť prítomné v maternici, zúčastňuje sa na bežnom menštruačnom cykle ženy. To logicky spôsobuje veľké menštruačné bolesti, keď sa začne vnútro maternice odlupovať obzvlášť keď sa nenachádza v maternici. Ďalšie príznaky endometriózy sú bolesti krížov, bolesti pri sexe či pri vyprázdňovaní, ako aj krv v moči či stolici.

Prečo vzniká endometrióza

Bude Vás zaujímať:
Odhaľte 1 zvláštny trik, ako rýchlo otehotnieť

Estrogén

Estrogén je jedným z dôležitých ženských hormónov, ktorý pomáha s rastom vnútra maternice. V dnešnej dobe sa bohužiaľ čoraz viac stretávame s poruchou zvanou estrogénová dominancia. Totiž, estrogén a ďalší hormón – progesterón – by mali byť v tele ženy zhruba v rovnováhe. Asi už teda tušíte, že estrogénová dominancia značí, že estrogénu je príliš veľa, alebo je príliš málo progesterónu, ktorý by estrogén brzdil. Aj keď sa to nemusí zdať, ale estrogénová dominancia spôsobuje celé spektrum problémov – zvyšuje práve riziko vzniku endometriózy, znižuje plodnosť, taktiež dáva väčšiu šancu na vznik vaječníkových cýst, ako aj myómov. Nuž a v neposlednej rade zvyšuje šancu na rakovinu prsníkov či maternice.

To, či estrogénová dominancia spôsobuje tak veľké problémy, sa už dávno overilo praxou. V tehotenstve je totiž zvýšená produkcia progesterónu, ktorý si poradí s veľkým množstvom estrogénu a žena sa cíti lepšie. Dokonca sa môže stať, že niektoré mimomaternicové ložiská endometriózy sa počas tehotenstva samé zahoja.

Ak by ste sa chceli mať pred estrogénovou dominanciou na pozore, máte niekoľko možností ako si zlepšiť svoje šance. V prvom rade estrogénová dominancia hrozí najmä ženám s nadváhou, pretože tuk produkuje estrogén. K príčinám sa taktiež počíta porucha funkčnosti pečene, príjem chemikálií z okolia, nedostatok progesterónu v dôsledku nedostatku v jeho produkcii, ako aj nedostatok vitamínov A aj D. Ako zhoršujúci faktor môžu vystupovať nevyvážená strava, nedostatok fyzického pohybu a kyslíka, ale aj nadbytok stresu.

Imunita

Pri hľadaní príčiny vzniku endometriózy nemusí byť na vine len estrogén či jeho nadbytok. Posledné roky sa ukazuje, že i imunitný systém ženy má v tomto veľa čo povedať. Lekári totiž zistili, že dobre fungujúci imunitný systém je schopný zaznamenať maternicové tkanivo keď je tam, kde by byť vôbec nemalo, a automaticky ho zničí. Z tohto vyplýva, že pokiaľ žene imunitný systém nefunguje tak ako by mal, tak tieto „stratené“ maternicové bunky majú voľný priestor na to, aby vrástli do nejakého orgánu.

Z tohto človek ľahko vyvodí, že sa vypláca z mnohých dôvodov mať dobre fungujúci imunitný systém. Je niekoľko vecí, ktoré vplývajú na zdravie imunitného systému, a ktoré ho i priamo podmieňujú. Sú to napríklad: dostatok fyzickej aktivity, správna vyvážená strava, dobre fungujúce črevá, dobrá ezymatická aktivita a ničenie parazitov či rôznych zápalov.

Okysličenie a prekrvenie

V hitparáde toho, čo spôsobuje endometriózu, sa posúvame ďalej. Pokiaľ máte prácu, v ktorej len sedíte celý deň za stolom a zároveň si nedoprajete moc pohybu, spozornite. Tieto dva faktory spolu s plytkým dýchaním totiž spôsobia nedostatočný prietok krvi v oblasti podbrušia, čo sa prejaví ako nedokrvené pohlavné orgány. Na vaječníky to napríklad vplýva tak, že začnú produkovať menej kvalitné vajíčka. Čo sa týka nedokrvenej maternice, tá slúži ako také skladisko pre odpadové látky, čo v konečnom dôsledku môže viesť až ku narušeniu dobrej funkcie slizníc.

Ostatné príčiny

Hitparádu možných príčin endometriózy zakončujú títo adepti: takzvané spätná menštruácia alebo aj stav, v ktorom sa krv z maternice nedostáva von pošvou, ale ide nazad do vajcovodov a zanáša so sebou i maternicové tkanivo. Ďalej je to nedostatočná výživa organizmu, paradoxne často sa vyskytujúca u žien s nadváhou, pretože kalorický príjem ešte nezabezpečuje prítomnosť dostatku živín v strave. No a samozrejme môžu mať endometriózu na svedomí aj rôzne geneticky spôsobné poruchy.

Ako často sa vyskytuje

Zrejme by vás zaujímalo ako často sa medzi ženami endometrióza vôbec vyskytuje. Tá postihuje len niečo okolo 10-15 percent žien v plodnom veku. Okrem toho ale ešte platí, že pri zhruba 7 percentách operácií súvisiacich s gynekologickým problémom bývajú nájdené ložiská maternicového tkaniva mimo maternice. Samozrejme tiež platí, že čím je vaše telo staršie, tým sa vie s endometriózou ťažšie popasovať.

Kategorizácia

Endometrióza môže mať všelijaké podoby, preto je jedno jej delenie založené na tom, kde sa ocitli maternicové tkanivá. Taktiež rozlišujeme dokopy 4 štádiá tohto ochorenia, kde 1. je najmenej závažné. Podľa toho akú silnú endometriózu máte, sa prejavia nasledujúce symptómy alebo ich kombinácia: najhlavnejšia je zrejme menštruácia – tá bude od druhého dňa oveľa viac bolestivá. Okrem toho sa môžu vyskytovať rôzne bolesti v čase, kedy očakávate ovuláciu, bolesti aj pri samotnom sexe, dokonca si môžete všimnúť bolesti pri vykonávaní potrieb, či bolesti v oblasti chrbta. Taktiež je ale pre endometriózu špecifické, že môže spôsobiť nepravidelné krvácanie.

Mohlo by Vás zaujímať: 

Prírodna liečba endometriózy