Zamýšľali ste sa už niekedy nad tým, či neexistuje lepšia alternatíva ako vložky a tampóny? Viete si vôbec prestaviť konštantne sa nestrachovať či vám náhodou nepreteká vložka, alebo či už nie je tampón presiaknutý? Chvalabohu žijeme v rýchlo sa rozvíjajúcej dobe a pokrok už dorazil aj do sortimentu s menštruačnými produktami. V tomto článku preto predstavíme menštruačný kalíšok – náhradu tampónov aj vložiek, ktorá šetrí čas, peniaze aj životné prostredie. Čítajte ďalej a dozviete sa všetko potrebné na to, aby ste sa vedeli správne rozhodnúť či kalíšok vyskúšate aj vy.

Čo je vlastne menštruačný kalíšok?

Menštruačný kalíšok je vlastne taký malý pohárik, či skôr nádobka, vyrobená zo zdravotne nezávadného silikónu. Zavedie sa počas menštruácie do pošvy a tam zbiera krv. Keď sa naplní, žena ho vyberie. Existujú dve hlavné varianty, a to umývateľný – ten sa používa mnoho ráz. Keď sa totiž pohárik naplní krvou, žena ho vyberie, krv vyleje, pohárik opláchne vodou a zavedie si ho nazad do pošvy. Potom ale existujú jednorazové poháriky, ktoré sa vkladajú do pošvy na max. 12 hodín a po použití sa vyhodia.

Výhody menštruačného kalíšku

Menštruačný kalíšok si rýchlo získal široké publikum žien po celom svete, a to kvôli jeho nesporným výhodám. Teraz si teda zhrnieme tie najpodstatnejšie dôvody, prečo je dobrý nápad vymeniť vložky či tampóny práve za kalíšok.

  • Je lacnejší: Menštruačný kalíštek predstavuje jednorazovú investíciu. Keď si spočítate, koľko mesačne dáte na vložky a tampóny, zistíte že kalíšok je zďaleka najlacnejšia alternatíva.
  • Je zdravší: Nevypúšťa do tela žiadne chemikálie, čo sa o tampónoch povedať nedá. Okrem toho sa odporúča pre ženy s častými vaginálnymi infekciami, práve kvôli jeho nezávadnosti a neinvazívnosti.
  • Zaberá menej času: Kým vložky a tampóny musíte meniť aspoň každých pár hodín, s kalíškom sa o niečo také nemusíte strachovať. Vydrží zhruba 12 hodín kým sa úplne naplní.
  • Dobré baktérie a vaginálne pH ostávajú nedotknuté: Jedným z najväčších výtok voči tampónom je fakt, že spolu s menštruačnou krvou absorbujú do seba aj všetky ostatne vaginálne tekutiny. Tým narušia už aj tak dosť krehkú pH rovnováhu v okolí pošvy a žena je potom viac náchylná na zápaly či infekcie. Kalíšok nič také nerobí a zbiera výlučne menštruačnú krv.
  • Jednoducho sa používa: Kalíšok sa skladá z jediného kusu mäkkého plastu, takže používanie je skutočne jednoduché. Navyše, zavádzanie je veľmi podobné zavádzaniu tampónu, takže to zvládne každá žena.

Nevýhody menštruačného kalíšku

Ako každý produkt, aj menštruačný kalíšok určite má svoje nevýhody. Oproti iným produktom na trhu ich má ale menej, a ženy si to začínajú v posledných rokoch všímať.

  • Ťažšie sa vkladá: Aj keď je návod na použitie veľmi jednoduchý, najmä mladé dievčatá bez sexuálnych skúseností by mohli mať s vkladaním pohárika menšie potiaže.
  • Môže byť problém vložiť ho na správne miesto: Niekedy je žena formovaná anatomicky trochu inak ako ostatné ženy, a preto môže mať problém vložiť pohárik presne tam, kde by mal zapasovať. Niekedy sa nemusí na správne miesto zmestiť vôbec.
  • Ťažšie sa vyberá: Opäť sa to týka najmä mladších, neskúsených dievčat. Pohárik by sa totiž mal vyťahovať potiahnutím za základňu, a to by mohlo byť trochu obtiažne.
  • Treba ho sterilizovať: Ak keď ho pri opätovnom použití stačí opláchnuť, po skončení menštruácie je potrebné ho sterilizovať, aby ste si mohla byť istá jeho hygienickosťou. To môže byť pre niektoré ženy trochu komplikované.

Ako si správne kalíšok zaviesť?

Jedna z najväčších pochybností u žien, ktoré ešte s kúpou menštruačného kalíška otáľajú, je práve jeho zavádzanie. Svojím tvarom spôsobuje, že nie je úplne jednoduché si ho do pošvy vložiť a potom správne napasovať presne tam, kde má byť. Preto sme sa rozhodli spísať aj krátky návod, aby ste sa mohli zbaviť svojich pochybností:

  • Po tom, čo kalíšok odbalíte a umyjete, stlačte ho dvoma prstami po stranách a zohnite ho zhruba v polke, tak že sa konečný tvar bude ponášať na písmenko U.
  • Zložené strany pevne držte medzi palcom a ukazovákom, pričom stopka kalíška by mala byť otočená smerom k vašej dlani.
  • Pohodlne si sadnite, ľahnite či čupnite – dajte sa do takej polohy, v ktorej budete dostatočne uvoľnená aby ste si kalíšok vedeli zaviesť. Kalíšok pevne zovretý medzi dvoma prstami opatrne zaveďte hlboko do pošvy.
  • Teraz nechajte kalíšok aby sa v pošve roztvoril, následne ho trochu potiahnite nadol za stopku, aby sa roztvoril už úplne a oprel sa o steny pošvy, čím zabezpečí úplnú ochranu pred pretečením.
  • Po cca 12 hodinách keď bude treba kalíšok vytiahnuť, ho jemne potiahnite za stopku a keď už bude vo vašom dosahu, tak ho jemne chyťte za steny a pomaly vytiahnite von. Krv vylejte, kalíšok opláchnite vodou a môžete ho používať znova.

Najdôležitejšia je veľkosť

Najpodstatnejším kritériom pri kúpe správneho menštruačného kalíška bude určite jeho veľkosť. Ak si vyberiete príliš malý, kalíšok sa totiž nebude dostatočne opierať o steny pošvy a teda začne pretekať. Na druhej strane, veľký kalíšok by mohol byť vo vnútri pošvy dosť nepríjemný.

Tak ako sa teda ubezpečíte, že máte tú správnu veľkosť a nič nebude omínať alebo málo tesniť? Existujú rôzne faktory, ktoré vplývajú na to, akú veľkosť kalíška by ste si mali zvoliť. V prvom rade si môžete byť istá, že ak už ste rodili, potrebujete väčšiu variantu. To ale neplatí pri pôrode cisárskym rezom, vtedy vám môže stále vyhovovať aj menšia veľkosť.

Väčší kalíšok si ale vyberte aj keď už máte viac než 30 rokov, a to nehľadiac na to, či už máte za sebou pôrod alebo nie. Časom totiž všetko svalstvo ochabne a to platí aj pre svalstvo pošvy. A opäť, ak už ste navyknutá kalíšok používať, no nedávno ste rodili, odteraz sa vám bude hodiť skôr o čosi väčší kalíštek. Na začiatok to môže byť s výberom mätúce, no v kamennom obchode či v e-shope vám určite radi poradia ako si správne vybrať.

Môže kalíšok používať aj žena po pôrode?

Čiastočne sme sa dotkli témy používania kalíška po pôrode, je to teda v poriadku, prípadne ako skoro po pôrode je to v poriadku? V prvom rade si treba uvedomiť, že krvácanie, ktoré zažívate v období po pôrode (šestonedelie) nie je menštruácia – je to iný typ krvi. A tak ako sa kvôli tomu neodporúča zavádzať si tampón, tak sa neodporúča ani kalíšok. Okrem toho je vylúčený aj sex. V tomto období je totiž pošva veľmi citlivá a ľahko by mohlo dôjsť ku infekcii.

Budete sa teda musieť v tomto období spoľahnúť výlučne na vložky, čo môže byť extra problém pre ženy, ktoré sa odučili ich používať. Predsa len, môže to byť pre ženu dosť nepohodlné jednostaj niečo cítiť medzi nohami. Treba to ale proste vydržať a dať svojmu telu čas na zotavenie. Postupne si všimnete, že krvácanie slabne.

Asi vás teraz napadlo, že kedy teda môžete znova začať používať kalíšok ak ste si prešli pôrodom. Všeobecná rada znie, že ho môžete opäť aplikovať s príchodom bežnej menštruácie. Tá ale nastáva u žien v rôznom rozmedzí od pôrodu – u niektorých hneď po šestonedelí, u niektorých to môže trvať dokonca až rok, dosť to záleží od mnohých faktorov, napr. od dojčenia.

Každopádne sa nemusíte báť, ako náhle sa vaše telo zotaví zo šestonedelia, vy môžete pokračovať s používaním kalíška. Aj pre ženy po pôrode totiž platí, že kalíšok je zdravšia, ekologickejšia a prírodnejšia alternatíva ku vložkám, ale aj tampónom. Preto niet na čo čakať. Zároveň sú ale aj ženy, ktoré pohárik úplne odmietajú, ale aj také, ktoré si ho skúsili a nevyhovoval im. Aj to je úplne v poriadku – každá sme predsa iná a prioritou by malo byť, aby sme sa cítili čo najpríjemnejšie.