Menopauza je síce prirodzenou, no zároveň náročnou súčasťou života každej ženy. Znamená stratu menštruačného cyklu a s tým spojenú stratu plodnosti. V poslednej dobe sa ale rozmohol fenomén predčasnej menopauzy – v takom prípade žena stráca menštruačný cyklus už pred štyridsiatym rokom života. V praxi to niekedy znamená, že žena stratí možnosť otehotnieť a donosiť potomka už v pomerne mladom veku, čo znamená, že si nebude môcť založiť rodinu. To je hlavný dôvod prečo je predčasná menopauza v posledných rokov pre ženy obrovským strašiakom. Čo teda spôsobuje predčasnú stratu plodnosti a fakt, že v poslednej dobe sa tento problém vyskytuje čoraz častejšie? Môžeme to nejako ovplyvniť? Tieto, ale aj mnohé ďalšie otázky vám zodpovieme v nasledujúcom článku.

Príznaky menopauzy

Skôr či neskôr zažije menopauzu každá žena, obyčajne je to medzi 45. až 55. rokom. Je to proces, ktorý môže trvať aj niekoľko rokov a sprevádza ho veľké množstvo zmien v tele ženy. Predsa len, celý reprodukčný systém prestáva fungovať, vaječníky postupne prestanú vykonávať svoju funkciu, vajíčka už nebudú každý mesiac dozrievať a čakať na oplodnenie. Toto je obrovská zmena v tele ženy, ktorá sa adekvátne prejaví v mnohých oblastiach. S týmto procesom súvisí aj zmena hormonálnej aktivity – hormóny, ktoré sú potrebné na rozmnožovanie, sú produkované v tele ženy čoraz menej, a to spôsobuje veľkú hormonálnu nerovnováhu. Všetko toto sa potom prejavuje fyzicky, ale aj psychicky – spomalenie metabolizmu, priberanie kíl, návaly tepla, strata menštruácie, výkyvy nálad, psychické problémy. Väčšinou to ale nie je také zlé ako sa na prvý pohľad môže javiť, a žena sa postupom času s toľkými zmenami vyrovná a pokračuje v bežnom živote.

Predčasná menopauza

Úplne odlišná situácia ale je, keď do menopauzy vstúpi mladšia žena (niekedy môže mať aj 20 rokov). V takom prípade sa môže stať, že žena ešte nestihla splodiť potomkov a jej sny po rodine sa veľmi rýchlo rozplynú. A akoby toho nebolo dosť, fenomén predčasnej menopauzy sa zväčšuje z roka na rok – momentálne postihuje zhruba 5% žien.

Určite sa teda v tomto bode pýtate prečo sa niečo také deje, a to čoraz viac, alebo či môžete niečomu takému nejako zabrániť. V prvom rade treba povedať, že dôvody stúpajúcich čísel predčasnej menopauzy a jej výskytu ako takej nie sú vždy známe. Niekedy ale vieme určiť čo sa stalo: napríklad sa môže jednať o ženu s veľmi nízkou telesnou hmotnosťou. Vtedy telo ženy nemá dostatok tuku a estrogén, ktorý je potrebný na fungovanie rozmnožovacieho ústrojenstva, sa nemá na čo naviazať. Preto je tento problém viac prítomný vo svete modelingu ako v bežnej populácii. Predčasná menopauza sa tiež vo väčšej miere vyskytuje u profesionálnych športovkýň, zrejme opäť kvôli nedostatku tukových tkanív v tele.

Ďalším veľkým faktorom, ktorý môže urýchliť príchod menopauzy je životný štýl, a to najmä dlhodobý stres, nezdravé stravovanie, málo pohybu a nedostatok spánku. Je všeobecne známe, že nezdravý životný štýl nášmu telu škodí a môže spôsobovať množstvo zdravotných problémov, predčasnú menopauzu nevynímajúc. Ak je totiž telo ženy pod dlhodobým tlakom a/alebo sa mu nedostáva dostatok potrebných živín či regenerácie prostredníctvom výdatného spánku, vtedy telo nie je schopné plne fungovať, čo môže mimo iného znamenať poškodené rozmnožovacie ústrojenstvo a v dôsledku toho nižšiu plodnosť. Bolo by teda vhodné čo najskôr si vyjasniť životné priority a ak plánujete mať deti, možno by ste mali prehodnotiť svoju veľmi náročnú prácu či pravidelné návštevy rýchleho občerstvenia.

Sú ale aj prípady, kedy si žena predčasnú menopauzu neprivodí sama. Samostatnú kategóriu tvoria na prvý pohľad nesúvisiace ochorenia, ktoré ale poškodia funkciu vaječníkov, či iných častí reprodukčného systému, a tým privodia menopazu predčasne. Jedná sa napríklad o Turnerov syndróm, alebo o celú škálu autoimunitných ochorení. Z úplne iného súdka sú prípady, kedy žena stratí plodnosť po prekonaní rakoviny – chemoterapia totiž tvorí v tele toxické látky, ktoré môžu spôsobiť nenávratné poškodenie reprodukčných orgánov.

Je ale dôležité podotknúť, že väčšina prípadov predčasnej menopauzy stále zostáva nedoriešená, a teda že príčiny, ktoré sme v riadkoch vyššie menovali, vysvetľujú len malú časť. Ak si z toho ale máte niečo odniesť tak je to určite poznatok, že máte spôsob ako aspoň čiastočne ovplyvniť či sa budete musieť vysporiadať s predčasnou menopauzou – a to zmena životného štýlu. Takýto krok okrem toho môže pomôcť predísť širokej škále iných zdravotných problémov.

Čo sa deje v tele pri menopauze?

Pre telo ženy, a najmä pre jeho rozmnožovacie schopnosti, sú veľmi dôležité tri hormóny: FSH, progesterón a estrogén. Ako náhle je jedného z hormónov v tele málo, žena prichádza o menštruáciu a o plodnosť. Keď teda príde menopauza, hladina týchto hormónov v tele ženy začína postupne klesať. Najväčšie problémy spôsobuje nedostatok estrogénu, ten je zodpovedný za väčšinu príznakov menopauzy, akými sú návaly tepla, bolesť hlavy, únava, časté zmeny nálad, podráždenie. Niekedy sa tiež môžu dostaviť problémy v sexuálnom živote, psychické problémy, či ťažkosti s trávením, močením, no a v neposlednom rade môže dôjsť ku zvýšeniu krvného tlaku.

Napísané takto nakope to môže pôsobiť až katastroficky, ale nemusíte sa obávať. V väčšine prípadov žena pociťuje len časť týchto príznakov, málokedy sú to všetky. Okrem toho, keďže menopauza je pomerne pomalý proces, budete mať dosť času s problémami sa vyrovnať, ale aj nájsť si vlastné spôsoby, ako s nimi bojovať. Napríklad pravidelné cvičenie či dlhé prechádzky pomáhajú hneď s niekoľkými príznakmi, a to menovite návalmi tepla, výkyvmi nálad, problémami s trávením a s bolesťou hlavy.

Psychické následky

Ako sme už spomínali, psychicky sa vyrovnať s menopauzou nie je jednoduché. Žena je chápaná ako darkyňa života, preto stratiť túto schopnosť môže byť ťažké akceptovať. Zvlášť to ale platí pre predčasnú menopauzu, keď na to žena ani zďaleka nebola pripravená a možno ešte len plánovala založenie vlastnej rodiny. Potom sa môže ľahko stať, že žena sa dostane do psychických problémov, často je veľmi ťažké pochopiť prečo sa niečo také vôbec stalo. No a keďže väčšinou neexistuje konkrétna odpoveď, zmieriť sa so situáciou občas môže pôsobiť ako nemožné.

Je ale potrebné si uvedomiť, že aj keď sa na čas môžu veci javiť neprekonateľnými, aj táto bolesť raz prebolí. Ženám, ktoré postihla predčasná menopauza sa ale odporúča nevysporiadavať sa s týmito problémami osamote. Veľmi dôležitý prvok je partner, rodina, priatelia – tí sú veľmi dôležití ako psychická podpora v takto náročných chvíľach. Rozhodne ale stojí za zváženie aj návšteva psychológa – ten pomôže prekonať stavy smútku, beznádeje a úzkosti súvisiace s pocitom zbytočnosti či prázdnoty. Dôležité je do týchto problémov „nespadnúť“. Ľahko sa totiž môže stať, že pri dlhodobom trápení sa u ženy môžu začať prejavovať príznaky depresie či úzkostí.

Nič nie je stratené

Ďalším krokom v procese vyrovnávania sa s predčasnou menopauzou je uvedomiť si, že to automaticky neznamená koniec plánovaniu rodiny. V prvom rade, otehotnieť počas menopauzy je síce málo pravdepodobné, no nie nemožné. Okrem toho, existuje umelé oplodnenie, s pomocou ktorého aj žena v menopauze je schopná donosiť zdravé dieťa, pokiaľ sú na to vyhovujúce podmienky. No a v neposlednom rade je tu adopcia – existuje mnoho opustených detí, ktoré budú za vašu opateru a lásku nekonečne vďačné, a keď sa medzi vami a dieťaťom vytvorí puto, veľmi rýchlo zabudnete na to, že ste ho sama neporodila.

Čo môžete urobiť vy, aby ste predčasnej menopauze predišli?

Ako už sa v tomto článku spomínalo, v určitých prípadoch si žena predčasnú menopauzu privodí sama, a to hlavne veľmi nezdravým životným štýlom – málo spánku, nezdravé stravovanie, príliš veľa stresu, málo pohybu… Takže je prirodzené, že ak chcete predčasnej menopauze predísť, mali by ste sa snažiť vyriešiť tieto problémy, a celé vaše telo vám poďakuje. Najjednoduchším, no zároveň najpodstatnejším krokom je rozhodne zmena v strave. Zamerajte sa na to, aby ste jedli veľa zeleniny, ovocia, ale taktiež kvalitného celozrnného pečiva. Ďalej do jedálnička zaraďte strukoviny, pohánku, klíčky, tofu, ale aj zdravé rastlinné oleje. Ideálom by bolo konzumovať aj liečivé huby, ako napr. hliva ustricová, ktorá má hneď radu pozitívnych vplyvov na telo. Na druhej strane sa snažte vyvarovať červenému mäsu a obmedzte mliečne výrobky.

Netreba ale zabúdať ani na priaznivé účinky pravidelnej fyzickej aktivity. Aj keď vedieme uponáhľaný život a možno na cvičenie nemáme dostatok času, malo by byť prioritou si tento čas vyčleniť. Pravidelný pohyb je veľmi dôležitý pre celkové zdravé fungovanie celého tela, preto by ste mali športovať aspoň 3x týždenne. Okrem neodňateľných pozitív pre telo je to aj pomoc pre myseľ a naše duševné zdravie. Nie len, že posilňuje funkcie mozgu, ale dáva nám aj priestor prestať na niekoľko desiatok minút myslieť na naše problémy, starosti, povinnosti, a sústrediť sa len na nás a naše telo a myseľ- toto je často opomínané, no nemenej dôležité.

Zmena životného štýlu a hlavne stravy ale nie je to jediné, čo môžete urobiť. V niektorých situáciách sa oplatí obrátiť sa na prírodu a skúsiť niektoré rokmi overené recepty. Namiesto toho, aby ste teda skúšali rôzne chemicky spracované lieky či pilulky, skúste najprv prírodné liečivá. Uvádzame tri konkrétne, ktoré majú najväčší účinok v boji proti predčasnej menopauze:

  • Ľanový olej: Jeho hlavnou účinnou látkou sú fytoestrogény – rastlinné estrogény, ktoré sú podobné rôznym ženským hormónom. Práve kvôli tejto podobnosti má ľanový olej pozitívny vplyv na menštruačný cyklus (upravuje pomer estrogénu a progesterónu v tele ženy), na zdravie maternice, čím môže ovplyvniť niektoré z foriem neplodnosti. Užívať by sa mal raz denne, a to jednu čajovú lyžičku.
  • Tekvicový olej: je výborný ako zdroj zinku a železa a nájdeme ho v mnohých liekoch proti urologickým a gynekologickým zápalom. Je tiež skvelý, pretože urýchľuje ozdravný proces po chorobe. Užívať sa má raz denne, 1 čajovú lyžičku.
  • Materská kašička: tá sa používa najmä ako účinný spôsob zmiernenia príznakov menopauzy, pretože obsahuje látky taktiež podobné hormónom v tele ženy.