Žilová trombóza v tehotenstve

tromboza-v-tehotenstve

Hĺbková žilová (venózna) trombóza, alebo HVT, je ochorenie, ktoré môže ohroziť každého z nás. Predovšetkým ale toto ochorenie ohrozuje ženy v tehotenstve.

Čo je trombóza?

Ide o vytvorenie krvnej zrazeniny v hlbokej žile končatiny- najčastejšie v dolnej končatine. Počas tehotenstva sa HVT až v 80% prípadoch vyskytne v ľavej nohe. Objavuje sa v žilách zadnej časti nohy, alebo v lýtku. Ak sa ochorenie nelieči, zrazenina sa môže oddeliť a voľne sa pohybuje po obehovej sústave, až do pľúc (nazýva sa to pľúcna embólia, alebo PE). HVT a PE môžu byť život ohrozujúce, ak sa neliečia. Našťastie sú liečiteľné, a dokonca sa ochoreniu dá predchádzať aj u žien, ktoré sú v rizikovej skupine.

Aký častý je jej výskyt?

Venózny tromboembolizmus, ktorý zahŕňa hĺbkovú žilovú embóliu, aj pľúcnu embóliu, sa vyskytuje u jednej z 1000 tehotných žien. Aj keď sa to zdá, že je to pomerne vzácna komplikácia, toto ochorenie sa objavuje päť až desaťkrát častejšie u tehotných žien, ako u ostatných žien rovnakého veku. V priebehu šiestich týždňov po pôrode sa toto ochorenie môže vyskytnúť až dvadsaťkrát častejšie. Okolo 8. týždňa po pôrode riziko ochorenia klesá späť do normálu.

Rizokové skupiny trombózy sú:

  • ľudia trpiaci nadváhou, alebo obezitou
  • osoby nad 35 rokov
  • ženy v tehotenstve, dojčiace ženy
  • ľudia trpiaci rakovinou
  • fajčiari
  • ženy v tehotenstve, ktoré čakajú dvojčatá
  • osoby so zápalovým ochorením- zápalové ochorenie čriev
  • ženy, ktoré užívajú antikoncepčné tabletky
  • osoby, ktoré majú v rodinnej anamnéze výskyt HVT a PE
  • ľudia trpiaci kŕčovými žilami

Príznaky trombózy

Najčastejšie sa hĺbková žilová trombóza vyskytuje len v jednej nohe (môžu byť postihnuté aj obe nohy) a zahŕňa bolesť nohy, mierny až rozsiahly opuch končatiny, začervenanie, zmeny farby pleti. V prípade, ak sa zrazenina presunula až do pľúc, môže sa vyskytnúť bolesť v hrudi, nevysvetliteľná dýchavičnosť, vykašliavanie krvi, búšenie srdca.

Ak si všimnete u seba, alebo známeho niektorý z uvedených príznakov (najmä ak ide o ženy v tehotenstve, alebo prvých 6-8 týždňov po pôrode), volajte ihneď svojmu praktickému lekárovi, alebo pôrodnej asistentke. Ak sa po ultrazvukovom vyšetrení ukáže, že máte zrazeninu, lekár vás bude odporúčať k špecialistovi (hematológ), ktorý vás bude liečiť.

Prevencia

Aj počas tehotenstva nezabúdajte žiť vyvážený a aktívny život, čím môžete prispieť k zníženiu rizika vzniku hĺbkovej žilovej trombózy a pľúcnej embólie. Ak vám to váš lekár dovolí, nezabúdajte na pravidelné cvičenie- špeciálne cviky pre tehotné ženy, jóga v tehotenstve. Ak máte sedavé zamestnanie, alebo sedíte viac ako 2-3 hodiny (napríklad v lietadle, aute), doprajte si dostatočný čas na  naťahovacie cvičenia, alebo dlhú nenáročnú prechádzku. Pohybujte nohami keď sedíte (dvíhajte a spúšťajte nohy, precvičte si prsty na nohách).

Ženám s vysokým rizikom ochorenia sa odporúča nosiť kompresívne pančuchy, ktoré stlačia nohy a pomáhajú krv rýchlejšie cirkulovať, čím znižujú riziko HVT. Lekár vám môže predpísať heparín (pomáha pri znižovaní zrážanlivosti krvi), ktorý budete užívať počas celého tehotenstva, alebo len 6-8 týždňov po pôrode. Nezabúdajte na dostatočný pitný režim. Snažte sa jesť zdravo, vyhýbajte sa sladkostiam, vyprážaným a ťažkým jedlám. Je to dobré pre vás, aj pre správny vývin vášho dieťaťa.