Toxoplazmóza v tehotenstve

Toxoplazmóza v tehotenstve

Fekálny odpad produkovaný mačkami môže obsahovať parazita s názvom toxoplasma gondii, ktorý môže spôsobiť toxoplazmózu, vzácnu, ale váýňžnu infekciu krvi.

T. gondii je organizmus, ktorý môže infikovať všetky cicavce. Ako náhle mačka raz bola napadnutá toxoplazmózou, zvyčajne získa imunitu, a len zriedka môže byť opakovane napadnutá. Takže, iba počas prvého mesiaca vystavenia T. gondii, mačka bude vylučovať potenciálne infekčné oocysty (reprodukovanie mikroorganizmov). Okrem toho, oocysty nie sú infekčné bezprostredne, vyžadujú inkubačnú dobu od jedného do piatich dní.

Nakazenie toxoplazmózou v tehotenstve môže nastať, aj keď zjete nakazené, nedovarené jedlo alebo kontaminované ovocie alebo zeleninu. Ak ste mali alebo máte mačky, mohli ste už toxoplazmózy byť vystavená a preto môžete mať vybudovanú nejakú imunitu.

Pravdepodobnosť nákazy

Keďže celý proces priameho prenášania choroby mačkou na svojich opatrovateľov je veľmi zložitý, je málo pravdepodobné, že tehotná žena dostane infekciu od jej mačky.

Nakaziť sa môžu iba mačky, ktoré zjedia tkanivové cysty. U mačiek by to bolo obmedzené iba na vonkajšie mačky, ktoré lovia a jedia hlodavce, a mačky, ktoré dostávajú surové mäso od svojich majiteľov. Okrem toho, mačka zvyčajne vylučuje oocysty len vtedy, keď je prvýkrát vystavená T. gondii (potom má imunitu), a len po dobu dvoch týždňov. Vonkajšie mačky často ochorejú ako mačiatka, a je preto menej pravdepodobné, že prejde k prenosu infekcie u dospelej mačky.

Aké sú symptómy toxoplazmózy v tehotenstve?

  • Malátnosť
  • horúčka
  • opuchnuté lymfatické uzliny
  • a niekedy sa žiadne symptómy neprejavia

Aká bežná je toxoplazmóza?

Toxoplazmóza je bežná v oblastiach so zvýšenou teplotou a vlhkým podnebím. Viac ako 50 % populácie strednej a južnej Európy, Južnej Ameriky a Ázie sú infikovaní toxoplazmózou. Toxoplazmóza je bežná vo Francúzsku pravdepodobne preto, že obyvatelia preferujú málo uvarené a surové mäso.

V Spojených štátoch, 1 z 1000 – 8000 detí sa narodí s toxoplazmózou. Veterinárne kliniky, zvieracie útulky a linky na balenie mäsa sú prostredia, ktoré prispievajú k prenosu.

Ako môže toxoplazmóza ovplyvniť moje tehotenstvo?

Pre ženy, ktoré nie sú imúnne voči toxoplazmóze môže vystavenie sa tejto baktérii spôsobiť infikovanie plodu. Podľa Organizácie na skúmanie vývojových porúch (OTIS), keď sa matka nakazí medzi týždňom 10 až 24, riziko porúch u novorodenca je približne 5-6 %. Dôsledkom môže byť predčasné narodenie, nízka váha novorodenca, horúčka, žltačka, problémy so sietnicou, retardácia, odumretie plodu či dokonca pôrod mŕtveho dieťaťa.

Počas priebehu druhého trimestra tehotenstva môže toxoplazmóza spôsobiť hydrocefalus (hromadenie tekutiny s tlakom v lebke a narušením vývoja mozgového tkaniva), kalcifikáty v mozgu

Počas tretieho trimestra, je vysoké riziko nakazenia plodu, ale riziko poškodenia sa znižuje pretože väčšina dôležitých orgánov sa už vyvinula.

Aká je prevencia?

  • Vyhýbajte sa kontaktu s mačacími fekáliami; poproste niekoho iného, aby čistil mačací záchod
  • nedovoľte chodiť mačkám po pulte
  • nedávajte svojej mačke surové mäso
  • dôkladne si umyte ruky po kontakte s mačkou alebo surovým mäsom
  • zachovávajte čistotu a vždy poriadne uvarte mäso
  • ak jete vonku, vždy si objednajte dobre prepečené mäso
  • dobré hygienické návyky slúžia ako prevencia pred infekciou
  • ochorenie nie je prenosné z človeka na človeka

Ako je toxoplazmóza diagnostikovaná?

Väčšina zdravotníckych centier pravidelne monitoruje imunitu voči toxoplazmóze pred tehotenstvom alebo počas prvého vyšetrenia po zistení tehotenstva. Krvný test môže ukázať či ste infekcii boli vystavená. Ak je toxoplazmóza prítomná počas tehotenstva, liečba antibiotikami je nasadená po dobu niekoľkých mesiacov, aby sa predišlo riziku poškodenia bábätka. Test, ktorý môže určiť či ste sa toxoplazmózou nakazili počas tehotenstva sa volá kordocentéza – invazívne.