Streptokok v tehotenstve

Streptokok je typ bežnej baktérie, ktorá sa bežne nachádza vo vagíne mnohých zdravých žien (odhad je medzi 10 až 35 % všetkých žien). Je neškodný pre ženy, ktoré ho majú, ale počas pôrodu môže byť prenesený na dieťa, čo môže spôsobiť vážnu infekciu (hoci len 1 z každých 200 detí narodených matkám so streptokokom je ovplyvnených). Budú vám podané antibiotiká počas pôrodu, čo úplne eliminuje riziko.

Pre koho je určené testovanie na streptokoky

Ak ste nositeľkou streptokoka, nebudete mať žiadne symptómy (čo je plus). Ale to tiež znamená, že nemusíte vedieť, že ste nositeľkou tejto baktérie (to je mínus, ktoré môže potencionálne ohroziť vaše dieťa). To je dôvod, prečo by všetky tehotné ženy mali byť rutinne testované na túto baktériu. Ženy, ktoré rodia predčasne, majú predčasné roztrhnutie membrán a horúčku, sú počas pôrodu sú považované za rizikovú skupinu a sú im podané antibiotiká.

Ako sa robí testovanie na prítomnosť streptokoka

Počas vyšetrenia panvovej oblasti váš lekár spraví testy na prítomnosť streptokoka tak, že vám odoberie ster z análneho otvora a zvlásť ster z vagíny. Tieto stery sú potom odoslané do laboratória na analýzu.

Keď je testovanie na konci

Tento test sa zvyčajne vykonáva medzi 35. týždňom a 37. týždňom (testovanie pred týždňom 35 prináša nepresné výsledky o tom, kto bude niesť streptokoka počas pôrodu). V blízkej budúcnosti by sa mala objaviť v nemocniciach forma testovania, ktorá môže monitorovať ženu pri pôrode a dodať výsledky do jednej hodiny, vďaka čomu bude testovanie medzi týždňami 35 a 37 zbytočné.

Ak vám váš lekár neponúkne testovanie na prítomnosť streptokoka vo vašom tele, môžete si ho vyžiadať. V prípade, že váš pôrod by bol sprevádzaný istými príznakmi, váš lekár by vám podal antibiotiká, hoci by ste neboli testovaná, aby sa uistil, že neprenesiete infekciu na vaše bábätko. V prípade, že už ste predtým porodili dieťa so streptokokom, môže váš lekár testovanie medzi týždňom 35 a 37 vynechať a rovno vám nasadiť liečbu počas pôrodu.

Počas pôrodu si lekár dokáže veľmi dobre poradiť so streptokokom, a to vnútrožilovým aplikovaním antibiotík minimálne 3 – 4 hodiny pred pôrodom do krvi matky. Z nej sa antibiotiká prenesú do placenty a následne do krvi dieťaťa, ktoré je tak proti nákaze chránené.

Prevencia v tehotenstve

  • zvýšená hygiena,
  • posilňovanie svojho imunitného systému,
  • preventívne stery z pošvovej sliznice,
  • v prípade problémov a prvých príznakov prítomnosti baktérie bezodkladne navštíviť lekára.

Ako sa robí testovanie na streptokoky?

Testovanie na streptokoky sa robí sterom z oblasti pohlavných orgánov a konečníka. (Streptokok sa môže tiež objaviť vo vašom moči počas rutinného testu močenia do pohárika pri predpôrodnom vyšetrení. Ak sa tak stane, bude liečený hneď orálnymi antibiotikami).

Riziká

Nie sú žiadne známe riziká spojené s testovaním na prítomnosť streptokoka v organizme. Avšak je dobré toto vyšetrenie podstúpiť a mať všetky potrebné informácie včas.