Kvasinková infekcia je druhom vaginálnej infekcie, ktorá je veľmi bežným javom v tehotenstve. Túto infekciu tiež nazývame mykóza alebo kandida. Je spôsobená mikroskopickými baktériami z druhu kandidovitých. Najčastejšie sa jedná o Candida albicans.
Nie je vôbec neobvyklé, že sa malé množstvo týchto baktérií bežne nachádza vo vašej vagíne alebo črevnom systéme. Kvasinky sa stávajú problémom, až keď prekročia určité množstvo a prevážia mikroorganizmy, ktoré proti ním bojujú, a tak sa naruší vnútorná rovnováha.
Vysoká hladina estrogénu počas tehotenstva spôsobí nadmernú produkciu glykogénu vo vašej vagíne, čo následne vytvorí vhodné podmienky pre rast a tvorbu mykózy. Niektorí vedci sa dokonca domnievajú, že by mohol mať estrogén priamy efekt na kvasinky, urýchľovať ich rast a zľahčovať ich priľnavosť ku stenám vagíny.
Ďalším prípadom, kedy ste náchylná na kvasinkovú infekciu je užívanie antibiotík, a to hlavne ak ich užívate často a počas dlhšieho obdobia. Prečo práve antibiotiká? Antibiotiká totižto zabíjajú škodlivé baktérie ale popri nich taktiež tie užitočné, ktoré chránia vašu vagínu pred kvasinkovým ochorením a vytvárajú vhodnú mikroflóru.
Príznaky kvasinkovej infekcie v tehotenstve
Ak sa u vás prejavia príznaky premnoženia kandidy, je možné že sa ich tak ľahko nezbavíte, naviac sa môžu ešte zhoršiť. Vtedy je nutná neodkladná liečba. Sú ale aj prípady, kedy sa mykóza prejaví a sama od seba aj odíde.
Medzi hlavné symptómy patrí:
- Svrbenie, pálenie, podráždenie a sčervenanie vašej vagíny a pošvy (v niektorých prípadoch aj opuchy)
- Vaginálny výtok, ktorý je bez zápachu, často biely, krémový, občas pripomínajúci cottege cheese
- Diskonfort alebo bolesti pri pohlavnom styku
- Pálenie počas močenia (spôsobené kontaktom moču s podráždenými genitáliami)
Môže mať mykóza vplyv na bábätko?
Nie, mykóza nemá nijaký vplyv na vývoj vášho dieťatka. Ak by sa náhodou stalo, že by ste kvasinkami trpela počas pôrodu, existuje šanca, že by sa vaše dieťatko mohlo nakaziť prechodom cez vaginálnu trubicu. V prípade, že by k tomu došlo, kvasinky by sa mu prejavili pravdepodobne v ústach.
Prejavy ktoré by ste u dieťatka následne pozorovala zahŕňajú biele škvrnky na stranách a podnebí ústnej dutiny v niektorých prípadoch aj na jazyku. Nebojte sa však, táto infekcia nie je vážna a dá sa jednoducho liečiť. (Pozor! Bábätká môžu dostať infekciu do úst aj v prípade, že nejde o kvasinky)
Ako sa mykóze v tehotenstve vyhnúť?
Je menej pravdepodobné, že by sa u vás prejavilo kvasinkové ochorenie, ak udržiavate vaše genitálie v suchu a vašu vaginálnu mikroflóru v rovnováhe. Kvasinky totižto rastú v teplom a vlhkom prostredí. Nie všetky z nižšie zmienených rád sú vedecky podložené, ide však o jednoduché úkony, ktoré stojí za to vyskúšať.
- Noste vzdušnú bavlnenú spodnú bielizeň, pričom sa vyhnite pančucháčom a úzkym nepriedušným nohavičkám vyrobeným zo syntetických vlákien.
- Nenoste mokré plavky dlho po plávaní a vymeňte si spodnú bielizeň po namáhavom cvičení, v prípade, že sa výraznejšie spotíte.
- V noci spite bez nohavičiek, aby sa tak dostal vzduch do vašej genitálnej oblasti.
- Vhodným pyžamom môže byť napr. nočná košeľa bez spodnej bielizne. Tá umožňuje lepšiu cirkuláciu vzduchu v oblasti vašich genitálií.
- Vyhnite sa tiež bublinkovým kúpeľom, parfumovaným mydlám, parfumovaným pracím prostriedkom a ženským hygienickým sprejom. Hoci vplyv týchto látok nie je presne potvrdený, je veľmi pravdepodobné, že by mohli spôsobiť nejaký druh podráždenia, a preto je najlepšie, ak ich jednoducho nebudete používať.
- Umývajte si vaše genitálie jemne, príjemne teplou vodou.
- Vždy sa utierajte smerom spredu dozadu
- Jedzte jogurty obsahujúce živú kultúru Lactobacillus acidophilus, ktorá by mala napomôcť udržať vhodnú bakteriálnu rovnováhu tak v oblasti vašich vonkajších ako aj vnútorných pohlavných orgánov. Existujú aj protirečiace názory na vplyv jogurtu na kvasinkovú infekciu, väčšina žien však potvrdzuje jeho pozitívne účinky. V každom prípade ide o dobrý zdroj bielkovín a kalcia, preto by ste ho z vášho jedálnička rozhodne nemala vylučovať a to hlavne v tehotenstve, kedy sú tieto látky viac než prospešné.
Mohlo by Vám pomôcť aj:
- Používajte málo alebo žiadnu soľ
- Pite 6-8 pohárov vody za deň
- Obmedzte vysmážané jedlo a fast food
- Dostatočne oddychujte
- Cvičte pravidelne.
- Viac krát za deň si vyložte nohy nad úroveň vášho tela
- Vynechajte pitie alkoholu
- Nepite kávu a iné nápoje obsahujúce kofeín
- Váš doktor môže navrhnúť užívanie niektorých liekov alebo potravinových doplnkov