Lymská borelióza

Najmä v letnom období sa ľudia častejšie zdržiavajú vonku na čerstvom vzduchu, v prírode, alebo pri vode. Niekedy si ani neuvedomujeme, že sa tak môžeme nepriamo vystaviť nebezpečenstvu nakazenia rôznymi chorobami. Hlavne v letných mesiacoch, kedy sa častejšie uberáme na prechádzky do lesa, alebo na lúku, sa po uštipnutí infikovaným kliešťom vystavujeme možnosti ochorenia boreliózou. Na Slovensku je každý 10. kliešť nakazený týmto ochorením.

Čo je lymská borelióza?

Lymská borelióza je infekčné bakteriálne ochorenie ľudí a zvierat, ktoré postihuje celý organizmus. Toto ochorenia sa šíri prostredníctvom infikovaných kliešťov, alebo iného drobného hmyzu. Lymské ochorenie sa častejšie vyskytuje u obyvateľov Spojených štátov (najčastejšie v severovýchodných častiach krajiny), ale toto ochorenie nájdete takmer v každom štáte sveta. Ľudia, ktorý bývajú na vidieku, alebo sa viac pohybujú vo voľnej prírode, majú väčšiu šancu dostať lymskú boreliózu, než obyvatelia miest.

Príznaky lymskej boreliózy

Typickým príznakom tohto ochorenia je červená škvrna pripomínajúca väčšiu vyrážku, ktorá sa objaví v mieste prisatia kliešťa. Vyrážka sa nemusí vyskytnúť v každom prípade lymskej boreliózy, objavuje sa asi u 80% pacientov. Inkubačná doba tohto ochorenia je zvyčajne 7-14 dní, ale môže byť oveľa kratšia, alebo dlhšia (mesiace až roky). Ak si na svojom tele všimnete guľatú vyrážku, ktorá je dookola mierne začervenaná, neváhajte vyhľadať vášho lekára.

Lymská borelióza môže mať vplyv na viacero častí tela, a vytvorí tak širokú škálu príznakov. Medzi ďalšie príznaky tejto choroby patrí nadmerná únava, horúčka, triaška, bolesť svalov a opuch lymfatických uzlín. Nie všetci pacienti s lymskou boreliózou majú všetky príznaky a mnoho symptómov môže mať lymské ochorenie spoločné aj s inými ochoreniami.

Diagnostika a liečba

Lymskú boreliózu môže pomôcť odhaliť krvný test. Existuje niekoľko testov, ktoré sú k dispozícií, avšak niektoré z nich ešte neboli dostatočne preverené. Medzi najrozšírenejšie testy patria sérologické vyšetrenia (vyšetrenie protilátok proti antigénu mikroorganizmov), ktoré merajú hladinu špecifických protilátok v krvi pacienta. Tieto testy môžu byť na začiatku infekcie negatívne, pretože telo nestihne vyprodukovať dostatočné množstvo protilátok. Výsledok testu je najviac spoľahlivý pár týždňov po uštipnutí kliešťom.

Pre tehotné ženy však máme dobrú správu. Neexistuje žiaden preukázateľný dôkaz, že lymská borelióza môže mať nepriaznivý vplyv na nenarodené dieťa. Väčšina žien, ktoré sa nakazili touto chorobou a boli liečené, porodili zdravé deti.

Najlepší spôsob ako bojovať s lymskou boreliózou je užívanie antibiotík. Najmä v tehotenstve sa však treba dôkladne poradiť so svojim lekárom, aké antibiotiká zvolíte, pretože nie všetky antibiotiká sú bezpečné pre tehotné ženy (treba prihliadať najmä na vaše nenarodené dieťa).

Prevencia

Najlepší spôsob ako sa chrániť pred uštipnutím kliešťa, alebo iného hmyzu, ktorý by mohol spôsobiť nákazu lymskou boreliózou je vyhýbať sa husto zalesneným oblastiam, oblastiam s vysokou trávou, alebo oblastiam s častým výskytom kliešťov. Ak sa ale napriek tomu rozhodnete ísť napríklad na prechádzku do lesa, je dôležité, aby ste zakryli čo najväčšiu plochu pokožky. Obujte si vyššie topánky, oblečte si oblečenie s dlhým rukávom a použite aj pokrývku hlavy.

TIP: Ak viete, že sa budete pohybovať v oblastiach so zvýšeným výskytom kliešťov, máme pre vás jeden tip- nohavice si dôkladne zastrčte do ponožiek a kliešte tak nebudú mať šancu preniknúť pod nohavice.