Listerióza v tehotenstve

Počas tehotenstva by budúce mamičky mali viac dbať na výber správnych potravín, ako inokedy. Najmä v tomto období je dôležité zamerať sa na potraviny, ktoré sú prospešné pre vás, aj vaše nenarodené dieťa. Vyhýbajte sa však jedlám, ktoré tak prospešné nie sú.

Čo je listerióza?

Listerióza je závažné infekčné bakteriálne ochorenie, ktoré spôsobuje baktéria rodu Listeria monocytogenes. Listerióza primárne postihuje zvieratá, odkiaľ sa môže preniesť na človeka pomocou nedostatočnej tepelnej úpravy mäsa. Tieto baktérie sa môžu nachádzať aj vo vode, alebo v pôde, odkiaľ sa môžu preniesť na zeleninu, ktorú skonzumujete.

Baktérie listeriózy boli nájdené najmä v surovom mäse, tepelne neupravenej zelenine, alebo nepasterizovanom mlieku. Ak sa chcete vyhnúť nákaze touto baktériou, nekonzumujte čerstvé nepasterizované mlieko a vyhnite sa konzumácii neuvareného mäsa.

Príznaky

Príznaky listeriózy sa zvyčajne objavia 2-30 dní po zjedení kontaminovanej potraviny. Symptómy u tehotných žien pripomínajú príznaky podobné chrípke: bolesť hlavy, bolesť svalov, horúčka, nevoľnosť a zvracanie.

V prípade, že sa infekcia rozšíri do nervového systému, môže spôsobiť stuhnutý krk, dezorientáciu, alebo kŕče.

Infekcia sa môže objaviť kedykoľvek počas tehotenstva, ale najčastejšie sa prejavuje v treťom trimestri tehotenstva, kedy je vaša imunita oslabená. Ak u seba spozorujete niektoré z týchto príznakov, neváhajte kontaktovať svojho lekára. Podstúpite krvné testy, ktoré pomôžu potvrdiť infekciu.

Riziká

Listerióza môže spôsobiť problémy vám, aj vášmu nenarodenému dieťaťu. Hoci je toto ochorenie zriedkavé, ženy v období tehotenstva sú viac náchylné k nákaze, ako inokedy.

Ak ste tehotná a ste nakazená listeriózou, ste vystavená zvýšenému riziku:

Asi 22% prípadov listeriózy má za následok potrat, alebo smrť novorodenca. Včasná diagnostika a liečba antibiotikami môže zabrániť infekcii plodu a ďalším komplikáciám. Nie všetky deti, ktoré sa narodia matkám, ktoré počas tehotenstva trpeli listeriózou, budú mať podobné problémy s týmto ochorením.

Liečba

Listerióza sa počas tehotenstva lieči výlučne antibiotikami. Antibiotiká vo väčšine prípadov zabraňujú prenosu infekcie z tela matky, na dieťa v brušku. V prípade nákazy dieťaťa sú rovnaké antibiotiká podávané aj novorodencovi.

Prevencia

Dodržiavaním niekoľkých rád, môžete výrazne znížiť riziko nákazy listeriózou.

Jedzte tvrdé syry

Tehotné ženy by sa mali vyhnúť konzumácii mäkkých syrov a syrov s modrou plesňou, ako sú syr feta, Brie, Camembert, ktoré nie sú pasterizované. Môžete si ale dopriať tvrdé a polomäkké syry (mozzarella), ktoré sú bezpečné na konzumáciu. Pasterizované nátierky so syrom, alebo tvarohom môžete tiež bezpečne konzumovať. Najlepšia vec, ktorú môžete urobiť, je čítať etikety na obaloch.

Pozor na mäso

Buďte opatrná pri konzumácií jedla v rýchlych občerstveniach, bufetoch a reštauráciách. Dajte si pozor najmä na párky v rožku a rôzne druhy mäsa, ktoré nie sú dostatočne tepelne upravené. Mäso by malo prejsť bodom varu, aby ste sa vyhli nákaze listeriózou.

Udržiavajte čistotu

Dbajte na dostatočnú hygienu. Pred konzumáciou ovocia a zeleniny ich najskôr dôkladne umyte. Uistite sa, že pred prípravou jedla máte čisté ruky, aj plochu na prípravu jedla.