Infekcie v tehotenstve

Byť chorá nie je vôbec žiadna sranda, a už vôbec nie počas tehotenstva, kedy čakáte nový prírastok do rodiny. Pri zistení akejkoľvek choroby či infekcie, o ktorých si dnes povieme niečo viac, je záchvat paniky takmer istý a obavy o Vaše zdravie, ako aj o zdravie bábätka, Vás isto neminú.

Trochu Vás upokojíme tým, že väčšina bábätok je vo Vašom brušku v bezpečí a málokedy ich infekcia zasiahne. Niektoré infekcie však môžu byť deťom odovzdané cez placentu alebo priamo pri pôrode, čo môže mať závažné následky pre Vaše dieťa. Pomedzi tie najhoršie prípady následkov infekcií patria spontánny potrat, predčasný pôrod alebo nezvratné poškodenie dieťaťa.

Vyhnúť sa všetkým druhom infekcií počas Vášho tehotenstva je celkom ťažké, ba až nemožné. Existujú však určité postupy a kroky, ktoré Vám to výrazne uľahčia a znížia tak riziko zdravotných komplikácií pre Vás aj Vaše bábätko.

Ako zistím, či mám niektorú z infekcií?

Veľmi jednoducho. Pri návšteve lekára a po odobratí vzorky Vašej krvi je pomerne ľahké určiť, či ste alebo nie ste  imúnna na určité druhy infekcií, ako napríklad ovčie kiahne alebo rubeola, ktorá patrí medzi tie najzávažnejšie. Výsledky krvi sú schopné taktiež poukázať na prítomnosť iných infekcií ako napríklad infekcie močových ciest, hepatitída B alebo vírusové ochorenie HIV.

Druhy infekcií

Existujú veľa druhov infekcií, ktorými sa počas tehotenstva môžete nakaziť. Majte však na pamäti, že pri včasnom podaní liečby dokážete predísť zbytočným komplikáciám a vyhnúť sa tak poškodeniu Vášho zdravia ako aj zdravia Vášho bábätka.

Rubeola

Rubeola alebo inak nazývaná ružienka je vírusové ochorenie spôsobené vírusom rubeoly. Rubeolu sme uviedli ako prvé ochorenie, pretože patrí medzi najzávažnejšie. Tento vírus sa šíri do nosohltana a krčných lymfatických uzlín, prechádza však aj cez placentu, čím vzniká riziko prenosu infekcie aj na plod. Medzi príznaky rubeoly patrí zvýšená teplota, kašeľ a začervenanie kože najskôr na tvári, neskôr aj na trupe a končatinách. V minulosti, kedy ešte nebola vynájdená vakcína proti tejto chorobe sa odporúčalo mamičkám ukončiť tehotenstvo v 16. týždni, pretože v najhorších prípadoch sa plod tejto infekcii nedokázal ubrániť a jej účinkom nakoniec podľahol. Zachovajte si však pokojnú hlavu, vďaka povinnému očkovaniu proti tejto infekcii v 15. mesiaci a neskôr v období 11. roku života, sa Rubeola stala pre mnoho klinických záznamov už dávnou minulosťou a Vy sa jej nemusíte obávať.

Toxoplazmóza

Infekcia, ktorá sa prenáša parazitom mikroskopickej veľkosti s názvom Toxoplasma gondii sa nazýva Toxoplazmóza. Aj keď sa táto infekcia často neprejavuje žiadnymi príznakmi, je jej prítomnosť počas tehotenstva riziková, pretože tento malý parazit môže infikovať placentu a v konečnom dôsledku aj Vaše ešte zatiaľ nenarodené dieťatko. Pri nakazení Vášho bábätka touto infekciou mu hrozia štrukturálne a neurologické poškodenia, v najhorších prípadoch až smrť. Šťastnou správou pre Vás je, že je toho mnoho, čo môžete urobiť aby ste sa tejto chorobe vyhli. Toxoplazmózou sa môžete nakaziť pri konzumácii surového alebo nedovareného mäsa, nedostatočným umývaním zeleniny alebo pri pití kontaminovanej vody a nepasterizovaného mlieka. Pozor si dajte aj nad mačacími výkalmi a v záhradke pracujte s ochrannými rukavicami, pretože pôda môže byť trusom kontaminovaná tiež.

Listerióza

Je závažné ochorenie, ktoré dostanete konzumáciou potravín kontaminovaných baktériou s názvom Listeria monocytogenes. Náchylné na toto ochorenie sú práve tehotné ženy, novorodenci a ľudia so slabým imunitným systémom. Podobne ako pri Toxoplazmóze, Listerióza môže infikovať placentu, plodovú vodu a bábätko čo sa v konečnom dôsledku môže prejaviť úmrtím plodu. Detičky, ktoré dokážu tejto infekcii vzdorovať sa však narodia predčasne s komplikáciami medzi ktoré patria infekcia krvi, dýchavičnosť, horúčka a meningitída. Zlou správou je, že toto ochorenie nemá takmer žiadne symptómy. V niektorých prípadoch sa však jedná iba o horúčku a bolesti hlavy. Našťastie je toto ochorenie veľmi zriedkavé. Ak chcete zabrániť infekcii, aby vnikla do Vášho tela, riaďte sa podobnými postupmi ako pri Toxoplazmóze.

Chlamýdie

Jedná sa o liečiteľnú bakteriálnu infekciu , ktorá sa prenáša cez genitálie, orálny alebo análny sex. Patrí medzi najčastejšie sexuálne prenosné bakteriálne infekcie. Nakazenie plodu je možné priamo pri pôrode. U žien sa prejavuje rôznou škálou zápalov a to konkrétne vonkajších a vnútorných pohlavných orgánov a močových ciest. Taktiež dochádza k zápalom plodovej vody, čo spôsobuje predčasné narodenie bábätka. Aj keď môže mať táto choroba závažné následky, jej liečba je pomerne jednoduchá a táto infekcia zmizne používaním predpísaných antibiotík. Spolu s Vami by sa mal dať vyšetriť aj Váš partner, pretože je pravdepodobné, že chlamýdie bude mať aj on. Intímny styk by ste mali mať najskôr týždeň po skončení liečby, aby sa infekcia znovu neukázala.

Kvapavka

Kvapavka  je bakteriálna infekcia, ktorá sa prenáša nechráneným sexuálnym stykom a nakaziť sa ňou môže aj dieťa pri pôrode. To či máte kvapavkovú infekciu nezistíte pohľadom, na prítomnosť tejto infekcie je potrebný test. Inkubačná doba trvá zvyčajne 2 až 10 dní. Ženy infikované kvapavkou počas tehotenstva majú často skúsenosti s potratom, zápalom plodovej vody a predčasným pôrodom. Pri jej neliečení sa stávate viac náchylnou na vírus HIV a niektoré ďalšie pohlavne prenosné choroby. Deti nakazené touto infekciou trpia hnisavým zápalom spojiviek. Keď sa táto infekcia nelieči, dieťa môže oslepnúť. Kvapavka sa taktiež lieči užívaním antibiotík, a to aj u dieťaťa.

Syfilis

Syfilis je pomerne častá pohlavne prenosná choroba, spôsobená baktériou Treponema pallium. Syfilisom sa však môžete nakaziť aj bozkávaním. Táto infekcia môže byť na Vaše dieťa prenesená cez placentu počas tehotenstva alebo priamym kontaktom pri vaginálnom pôrode. Symptómy sa menia a pri každej osobe sú iné, avšak najčastejšie žiadne symptómy ani nepostrehnete a to, či ste infikovaná zistíte až pri testovaní. Po infikovaní má syfilis tri fázy. Prvá fáza sa nazýva primárny syfilis, a je pre ňu typický výskyt bezbolestného vredu v mieste vzniku infekcie, zvyčajne tri týždne po nakazení sa. Ak sa nezačne s liečbou, syfilis pokračuje do druhej fázy, kedy je infekcia rozšírená do celého tela cez krvný obeh, pričom sa toto štádium vyznačuje vyrážkami, ktoré ale nesvrbia. Tretia fáza sa objaví až niekoľko rokov po nakazení. Syfilis vplýva aj na zdravie Vášho bábätka, ktoré sa môže narodiť s vážnymi poškodeniami deformácii kostí a zúbkov. Veľmi časté sú u nakazených mamičiek známe potraty.

Kandidóza

Vzniká premnožením sa kvasiniek rodu Candida, presnejšie Candida Albicans, ktoré sú prirodzenou súčasťou nášho tela a nachádzajú sa vo všetkých slizniciach tela. Tieto baktérie sú pre náš organizmus dobré.  Avšak ak ste na svoj jedálniček nedávala dostatočný pozor, alebo ste užívala antibiotiká, dávate týmto baktériám impulz na ich rozmnoženie, čo sa prejaví v rôznych druhoch ochorení ako sú alergie, znížená imunita, ekzémy, genitálne infekcie  a dokonca sa môžu objaviť aj depresívne stavy.

Prítomnosť kvasiniek v sliznici pošvy môže spôsobiť svrbenie, pálenie alebo bolesti pri pohlavnom styku. Prítomnosť kvasiniek narušuje prostredie sliznice v pošve, čo sa môže preukázať aj drobnými trhlinkami. Pri neliečení tejto infekcie hrozia isté riziká, takže návšteva u lekára pre prípadne zistenie ich výskytu je vhodnou voľbou ako aj pre Vás, tak aj pre Vaše bábätko.

Cervicitída

Jedná sa o zápal krčka maternice. To, že máte cervicitídu zistíte veľmi ťažko, pretože táto infekcia sa okrem výtoku z pošvy a bolestivého močenia nevyznačuje takmer žiadnymi príznakmi. Najčastejšie vzniká v dôsledku nakazením sa niektorou z pohlavne prenosných chorôb.

Infekcie močových ciest

Infekcie močových ciest sú spôsobené baktériami z kože, vagíny alebo z konečníka, ktoré vstupujú do močovej rúry. Poznáme niekoľko druhov infekcií močových ciest:

  • Infekcia močového mechúra – baktérie sa nachádzajú a rozmnožujú v močovom mechúry. Vzniká tak zápal a rôzne symptómy, medzi ktoré patrí napríklad časté močenie. Infekcia močového mechúra je celkom častá u žien vo veku medzi 20. a 50. rokom života
  • Infekcia obličiek – baktérie z močového mechúra sa môžu dostať aj do oboch obličiek. Infekcia sa môže rozšíriť až do krvného obehu, kedy spôsobuje závažné problémy a jedná sa o život ohrozujúci stav. Pre Vaše bábätko to znamená, že sa buď narodí s nižšou hmotnosťou, alebo sa narodí predčasne.

Liečba infekcií močových ciest v sebe zahŕňa používanie antibiotík. Symptómy by mali zmiznúť za pár dní, je však nutné dokončiť liečbu, ktorú Vám predpísal Váš lekár.

Herpesové vírusy

Herpes (lat. herpes genitalis) sa radí pomedzi najviac rozšírené vírusové ochorenia. Toto ochorenie sa prenáša počas intímneho styku a sprevádzajú ho bolestivé prejavy vonkajších pohlavných orgánov. Pri slabšej imunite môže tento vírus dokonca spôsobiť život ohrozujúce stavy. Vašou hlavnou obavou je, že túto infekciu môžete preniesť na Vaše dieťa počas tehotenstva alebo pôrodu. Riziko nakazenia je pritom veľmi vysoké. Môže vzniknúť aj herpesová sepsa v pôrodných cestách, kedy je potrebný cisársky rez.  Príznakom, že sa jedná o herpes genitalis, sú červené vyrážky, ktoré sa neskôr premieňajú v pľuzgiere. V prípade tohto zistenia si okamžite vyžiadajte lekársku pomoc.