Horúčka v tehotenstve

horúčka a teplota počas tehotenstva

Počas tehotenstva bojujete za dvoch. Vo Vašom brušku Vám rastie nový život, a jeho dokonalé vyvinutie si vyžaduje pozornosť už od prvého mesiaca tehotenstva.

Všíma si to aj Váš organizmus, ktorý je veľmi inteligentný, a v snahe uchrániť Vaše dieťa zdravé pred rôznymi vplyvmi, prerozdelí úlohu imunitného systému pre dvoch.

To je samozrejme veľmi ušľachtilé a pre Vaše dieťatko nevyhnutné, avšak, tým, že sa časť Vášho imunitného systému venuje tomu malému nezbedníkovi, je Vaša imunita viac náchylná na nákazy, ako kedykoľvek pred tým.

Horúčka v tehotenstve môže byť len dôsledkom klasického prechladnutia, ale aj znakom toho, že vo Vašom tele je skrytá infekcia či iný zdravotný problém. To, z čoho horúčka vzniká a to, či môže mať vplyv na Vaše dieťa, ako aj ďalšie užitočné rady, sa dozviete v tomto článku.

Ako sa prejavuje horúčka počas tehotenstva?

Ako prvé si ujasníme pojem horúčka. Mnohí sa domnievajú, že už mierne zvýšená teplota, napríklad 37,5 °C sa považuje za horúčku. Normálna, teda ideálna teplota tela dosahuje hodnotu 36 až 37 °C. Za horúčku sa považuje, ak ortuť na teplomeri prevýši hodnotu 38°C a prejavuje sa normálnymi príznakmi akými sú tras, potenie, dehydratácia, bolesti hlavy a svalov a únava.

Aké môžu byť príčiny horúčky?

Ak ste mali tú česť stretnúť sa s horúčkou na začiatku tehotenstva a triaška bola Vašim najbližším priateľom, mohli ste trpieť jedným z týchto problémov:

  • Klasické prechladnutie. Prechladnúť ste mohli na návšteve u suseda, známeho, či v obchode, keď si na Vás kýchol ten pán pri regáli s plným košíkom. Prechladnutie je totižto vírusová infekcia, ktorá sa rada usádza v horných dýchacích cestách a ďalej sa šíri do nosových dutín, hltanu a hrtanu. Všetci to dobre poznáme. Milión servítok popri posteli kvôli tečúcemu nosu, kvapky do nosa proti jeho upchaniu a hlasitý kašeľ, ktorý prebudí aj medveďa zo zimného spánku. Všetko sú to príznaky podobné chrípke, a trvajú od troch do štrnástich dní. Ak prechladnutie pretrváva aj v nasledujúce dni, treba túto situáciu konzultovať s Vašim vyšetrujúcim lekárom, keďže môže ísť o vážnejšie infekcie, ako je napríklad zápal priedušiek alebo dokonca zápal pľúc.
  • Zápal močového traktu. Tento prípad potrápi približne jednu z desiatich tehotných žien. Zápal sa môže vyskytovať na rôznych miestach, keďže močový trakt sa skladá z obličiek, močového mechúra, močovodov a močovej trubice. Medzi príznaky zápalu močového systému patrí silné nutkanie na močenie, krvavý moč, pálive pocity pri močení, bolesť panvy a samozrejme horúčky.
  • Gastrointestinálny vírus. Ide o usadenie vírusu prevažne v črevách. Príznaky sa prejavujú zvracaním, bolestivosťou brucha a horúčkou. Liečenie tohto vírusu si vyžaduje návštevu lekára, pretože pri zanedbaní liečby sa môže dostaviť až predčasný pôrod.
  • Chrípka. A máme to tu. Najčastejší dôvod horúčky u tehotných žien počas tehotenstva. Symptómy sú podobné ako pri prechladnutí, avšak tu sa môže objaviť aj vracanie. Náchylnosť tehotných žien na chrípku je pochopiteľne vyššia, pretože ich imunitný systém pracuje za dvoch. Veľmi dôležitým krokom pri chrípke je piť dostatok tekutín, aby sa zabránilo dehydratácii a taktiež pomohlo organizmu vylúčiť odpadové látky von z tela.

Je horúčka nebezpečná pre moje dieťa?

Áno, mať zvýšenú teplotu nad hodnotu 38 °C nie je žiadna sranda a môže to mať vplyv aj na vývin plodu. Vývoj Vášho dieťaťa závisí od konkrétnej postupnosti určitých krokov, ktoré dovoľujú Vášmu bábätku vyvíjať sa. Tieto kroky závisia od bielkovín, čo sú stavebné molekuly, ktoré majú dôležitú úlohu a umožňujú rôzne významné zmeny potrebné k vývinu dieťaťa. Zvýšená teplota, teda horúčka, môže poškodiť tieto bielkoviny, ktoré tak nebudú fungovať správne, čo môže spôsobiť rôzne vrodené chyby, ba až potrat.

Ako účinne bojovať s horúčkou?

Ako už isto viete, horúčka môže byť celkom nebezpečná. Nasledujúce tipy Vám pomôžu zraziť ortuť na teplomeri o niečo nižšie a vy tak opäť preberiete moc nad svojim telom.

  • Použite chladné obklady na čelo, šiju alebo členky nôh.
  • Snažte sa ostať v miestnosti s čerstvým vzduchom. Poriadne prevetrajte izbu v ktorej sa nachádzate každú hodinu. Zabránite tak množeniu sa baktérii v ovzduší.
  • Ostať hydratovaná je momentálne Vaša povinnosť. Snažte sa piť teplé čaje, výbornou voľbou je zázvorový čaj s medom. Naopak, dajte ruky preč od sladených nápojov a džúsov, ktoré obsahujú priveľa cukru.
  • Váš imunitný systém dostáva posledné dni poriadne zabrať. Uľahčite mu to dostatočným odpočinkom pod dekou alebo paplónom.
  • Položte narezaný kúsok cibule na obidve chodidlá a omotajte ich obväzom. Tento tajný recept používali už naše babičky v minulosti a jeho účinnosť je neuveriteľná.
  • Jeden strúčik cesnaku denne pomôže Vášmu imunitnému systému bojovať s horúčkou, keďže cesnak patrí medzi prírodne antibiotiká.

Ak teplota aj napriek týmto tipom neustupuje, vyhľadajte lekársku pomoc. Doktor Vám už odporučí vhodný postup. Snažte sa však čo najviac vyhnúť liekom.