Eklampsia

eklampsia

Ako už isto viete, mať rastúce bábätko v brušku nie je žiadna sranda. Prináša to so sebou mnoho obety a úsilia. Existujú však aj rôzne choroby, ktoré Váš čas s rastúcim bruškom dokážu ešte o to viac zhoršiť. Dnes bude reč o eklampsii, závažnej chorobe, ktorá sa síce vyskytuje veľmi zriedkavo, ale jej symptómy nepotešia žiadnu budúcu mamičku.

Čo je to eklampsia?

Eklampsia je závažnou chorobou, ktorá vzniká neokontrolovaním alebo nevyliečením jej prekurzora pre-eklampsie. Eklampsia spôsobuje rôzne záchvaty a kŕče najmä v bruchu, ktoré sú výsledkom prerušenia mozgovej aktivity. Prejavuje sa to neuvedomelým zazeraním, trasením sa a zníženou pozornosťou. Našťastie, eklampsia je veľmi zriedkavá a jej účinku podľahne iba jedna z dvesto žien.

Čo spôsobuje eklampsiu?

Ako sme už povedali, eklampsia je len akýmsi nástupcom choroby pre-eklampsie. Vedci však stále nenašli hlavnú príčinu vzniku pre-eklampsie. Pre-eklampsia sa prejavuje zvýšeným opuchom, zvýšeným krvným tlakom a veľmi často aj prítomnosťou bielkovín v moči po 20. týždni tehotenstva. Ak sa tento stav nelieči a zhoršuje, pre-eklampsia začína pôsobiť aj v oblasti mozgu, kedy môžu vzniknúť už spomínané kŕče alebo kóma. Tento stav sa nazýva eklampsia.

Aké sú príznaky pre-eklampsie?

Pre-eklampsiu sprevádzajú opuchy, vysoký krvný tlak a prítomnosť bielkovín v moči, čo je stav nazývaný proteinúria.

Vysoký krvný tlak

Krvný tlak je sila pôsobiaca na steny ciev. Vplyvom pre-eklampsie sa krvný tlak môže zvýšiť na takú úroveň, kedy dochádza k poškodeniu stien ciev, čo spomalí prietok krvi a spôsobuje opuchy v cievach mozgu. Ak nedôjde k liečebným postupom, ktoré by mohli príznaky pre-eklampsie pozastaviť alebo zmierniť, opuchy v cievach mozgu začínajú narúšať prirodzené funkcie mozgu. Práve táto narušená mozgová aktivita spôsobuje kŕče.

Proteinúria

Proteinúria je zdravotný stav, kedy sa v náleze zistí prítomnosť bielkovín v moči. Úlohou obličiek je totižto filtrovať odpadové látky z Vašej krvi, avšak potrebné výživné látky ponecháva naďalej v krvnom obehu. Toto je však prípad za normálnych okolností. Ak trpíte pre-eklampsiou, túto funkciu budete mať značne narušenú. Pre-eklampsia totiž narušuje funkciu obličiek, kedy nie sú schopné ponechať niektoré výživné látky, pričom v tomto prípade ide o bielkoviny. Tie potom unikajú filtračnej schopnosti obličiek a dostávajú sa do moču.

Aké sú príznaky eklampsie?

Ako sme si už vysvetlili, eklampsia je pokračovanie pre-eklampsie. Medzi príznaky eklampsie sa teda zaraďujú aj príznaky pre-eklampsie. Ak trpíte touto chorobou, tak potom môžete cítiť bolesti hlavy, priberať na váhe, mať problémy so zrakom, cítiť nevoľnostizvracať a všimnete si aj opuchy na rukách a tvári. Medzi tie najzávažnejšie príznaky eklampsie však patria kŕče, kómazávraty.

Možné negatívne vplyvy na bábätko

Ak patríte medzi ľudí s vyštudovaným lekárskym odborom, možno ste už aj stihli postrehnúť, čo by mohlo byť hlavné riziko pre Vaše dieťa. Keďže medzi symptómy pre-eklampsie, teda aj eklampsie, patrí vysoký krvný tlak, výsledkom ktorého vznikajú opuchy v cievach, a tak sa znižuje aj krvný prietok, placenta nemusí byť dostatočne prekrvená a jej funkcia môže byť značne obmedzená. S tým súvisí aj znížená výživa dieťaťa, keďže sa cez krv do placenty už nedostáva toľko výživných látok. Výsledkom je teda nedostatočne vyvinuté bábätko s nízkou pôrodnou váhou a inými zdravotnými komplikáciami. V tých najťažších prípadoch sa môže objaviť aj potrat plodu.

Ako sa Eklampsia diagnostikuje?

Na zistenie eklampsie alebo pre-eklampsie sa robia rôzne testy. Medzi ne patria:

  • Krvný test – Testuje sa hlavne hodnota hematokritu, ktorá poukazuje na počet červených krviniek a aj na počet krvných doštičiek, ktoré slúžia na zrážanie krvi.
  • Test na kreatinín – Zistenie prítomnosti kreatinínu v krvi je znakom toho, že filtračná schopnosť obličiek neprebieha tak, ako má, a kreatinín, ktorý je odpadovým produktom svalov, ostáva v krvi.
  • Test moču – Zisťuje sa prítomnosť bielkovín v moči, keďže prítomnosť bielkovín v moči je známkou nesprávnej filtračnej funkcie obličiek.

Liečba eklampsie

Bohužiaľ, doposiaľ nie sú známe žiadne možnosti liečby eklampsie. Eklampsia však zmizne, akonáhle prinesiete Vaše bábätko na tento svet. Váš lekár Vám môže odporučiť aj zopár liekov, ktoré sú určené na zníženie krvného tlaku, keďže príznakom pre-eklampsie je vysoký krvný tlak. Taktiež možno budete požiadaná o konzumáciu liekov na ukľudnenie kŕčov.