Bolesť nôh v tehotenstve

Bolesť nôh v tehotenstve

Ak pociťujete bolesť nôh v tehotenstve, môže sa jednať aj o zápal fascie chodidla, čo je stav, ktorý postihuje približne 10% populácie, pričom sa pravdepodobne vyskytuje častejšie u tehotných žien.

Dnešný článok bude pojednávať o tom, čo presne zápal fascie chodidla je, čo to spôsobuje a to hlavné, čo s tým môžete urobiť.

Čo je to zápal fascie chodidla?

Plantárna fascia, alebo inak povedané fascia chodidla je hrubý pás tkaniva, ktorý prechádza od pätovej kosti, cez jej oblúk, až ku končekom prstov.  Úlohou plantárnej fascie, teda fascie chodidla, je podpora chodidla a umožnenie pohybu, napríklad chôdze.

Avšak ak ste tehotná, veci sa môžu zhoršiť. Pre začiatok, ak naberiete na váhe prirýchlo, obzvlášť za obdobie prvých troch mesiacov, na Vaše chodidlo (plantárnu fasciu) je vyvíjaný prílišný tlak, čo môže spôsobiť zápal danej oblasti. Cvičenie a nosenie topánok, ktoré nie sú vytvarované na podporu chodidla, najmä počas letných mesiacov, môže takisto veci zhoršiť.

Výsledok je ostrá bolesť v oblasti päty, obzvlášť po dlhodobom sedení alebo ráno po zobudení. Vylúčenie hormónu relaxín, ktorý pomáha uvoľniť väzy pre pôrod, môže byť tiež prispievajúcim faktorom. Kombinácia oboch faktorov ma za následok sploštenie chodidla tehotnej ženy. A v skutočnosti, zmeny vo veľkosti a tvare chodidla môžu byť permanentné.

[sc name=“reklama“]

Ako liečiť bolesť nôh v tehotenstve?

Podpora pre Vaše chodidlo

Možno si myslíte, že vložka do topánok pre Vašu pätu pomôže, ale ak nepodložíte oblúk chodidla, nie je to až také účinné. Takmer každý vložka do topánok z drogérie pomôže. Taktiež zabudnite na tzv. flip-flopy a ploché sandále a porozhliadnite sa po topánkach, ktoré poskytnú potrebnú podporu pre Vaše chodidlo.

Vyložte si nohy

Pre zníženie opuchu si vyložte svoje chodidlá čo najvyššie, ako to len pôjde. Taktiež si môžete chodidlá podložiť niekoľkými vankúšmi a následne spať na ľavej strane, čím sa dosiahne ľahší prietok krvi do srdca.

Ochladenie

Aplikácia ľadu môže pomôcť s bojom proti zápalu. Obaľte ľad do uteráku a položte na to svoje chodidlá po dobu 20 minút.

Strečing

Najlepšou cestou ako sa zbaviť stuhnutosti a bolesti je natiahnutie plantárnej fascie. V stoji položte uterák na podlahu priamo pod Vaše prsty a mierne ťahajte uterák smerom k sebe, tak, aby ste cítili natiahnutie na spodnej strane chodidla. Taktiež môže pomôcť aj strečing lýtok. Tento cvik je jednoduchý a je k nemu potrebná len stena. Postavte sa oproti stene na diaľku 1 kroku, položte obe ruky na stenu, pravú nohu pokrčte a chodidlo posuňte bližšie k stene. Mali by ste cítiť natiahnutie svalov lýtka na ľavej nohe. Potom postup opakujte na druhú stranu. Pre najefektívnejšiu metódu strečingu Vám odporúčame vyhľadať si metódu pod názvom PNF strečing.

Spomaľte

Samozrejme, môžete mať kopec energie, ale pokiaľ prežívate bolesti, Vaše telo sa Vám snaží povedať aby ste obmedzili veľa cvičenia poprípade veľa denných úloh.

Navštívte odborníka

Ak sa Váš stav nezlepšuje a bolesť neustupuje, zvážte návštevu podiatra alebo ortopéda. Zápal plantárnej fascie môže trvať týždne, mesiace ba až niekoľko rokov po pôrode. Všetko závisí od Vášho tela.