Bakteriálna vaginóza (gardnerella vagnalis) v tehotenstve

Mnohé z Vás už počuli o rôznych infekciách počas tehotenstva, ktoré môžu potrápiť budúce mamičky. Dnes bude reč o bakteriálnej vaginóze, ktorá sa radí na prvé miesto v rebríčku najčastejších infekcií u tehotných žien.

Prítomnosť tejto infekcie netreba brať na ľahkú váhu, pretože jej neliečenie môže spôsobiť predčasný pôrod alebo až potrat.

V tomto článku sa dočítate všetko dôležité o tejto nepríjemnej infekcii. Tak poďme na to.

Čo je to bakteriálna vaginóza?

Ako sme už povedali, táto bakteriálna infekcia vagíny je najčastejšie vyskytujúcou sa infekciou u tehotných žien. Na vysvetlenie toho ako vzniká, je potrebné nahliadnuť trochu do biológie, v resp. do mikrobiológie. Vo Vašej vagíne sú prítomné rôzne baktérie. Za normálnych okolností, prevládajú dobré baktérie s názvom laktobacily. Ich úlohou je udržiavať ostatné baktérie a mať ich pod kontrolou. Ak sa však naruší rovnováha medzi „dobrými“ a „zlými“ baktériami, kedy sa počet laktobacilov výrazne zníži a počet tých zlých naopak vzrastá, vzniká bakteriálna vaginóza.

Príčiny vzniku

Bakteriálna vaginóza je primárne spôsobená premnožením sa baktérie s názvom Gardnerella vaginalis, ktorá nahrádza prospešné baktérie vo vaginálnej flóre. Mimo nej sa premnožujú aj tie „zlé“ baktérie, ktoré sú anaeróbne, čo znamená, že k svojmu prežitiu nepotrebujú kyslík. Avšak to, čo spôsobuje nerovnováhu baktérii v pošve, nie je zatiaľ bohužiaľ známe. Táto infekcia sa neprenáša pohlavným stykom ale jej vznik je spojený s nechráneným intímnym stykom, s častým striedaním sexuálnych partnerov alebo používaním vaginálnych medikamentov.

Príznaky

Keď je reč o symptómoch bakteriálnej vaginózy, môžete patriť do jednej z dvoch skupín. Prvá skupina tehotných žien totižto nepocíti žiadne príznaky tejto infekcie. Tá druhá však až také šťastie nemá a pocíti nepríjemný biely alebo šedý výtok s naozaj nepríjemným rybím zápachom. Tento zápach najviac pocítite po menštruácii alebo pohlavnom styku, keď sa výtok zmieša so semenom. Rybí zápach je spôsobený prítomnosťou baktérie Gardnerella vaginalis. Môže sa objaviť aj pálivý pocit pri močení alebo bolesti v oblasti panvy.

Diagnostika

Pri diagnostikovaní bakteriálnej vaginóze si Vás Váš lekár vypočuje a spíše anamnézu. Je potrebné mu povedať o všetkých zdravotných problémoch, keďže mu to všetko môže dopomôcť k lepšiemu pochopeniu Vášho zdravotného stavu. Potom lekár vykoná prehliadku, pri ktorej sa bude snažiť zistiť akékoľvek známky infekcie. Takisto odoberie aj vzorku výtoku, ktorý je neskôr poslaný na analýzu do laboratória.

Vplyv na tehotenstvo

Áno, a riziko je veľmi vysoké. Prítomnosť tejto infekcie je spojená s častými predčasnými pôrodmi ba až dokonca potratmi. Väčšina detičiek sa rodí s nízkou hmotnosťou. Bakteriálna vaginóza taktiež spôsobuje to, že ste viac náchylná na pohlavne prenosné choroby, medzi ktoré patria napríklad chlamýdie alebo HIV vírus.

Liečba

Najčastejšie sú používané antibiotiká, ktoré kontrolujú premnoženie zlých baktérií. Antibiotiká môžu mať formu piluliek, ktoré len prehltnete alebo rôznych krémov, ktoré nanášate na Vašu vagínu. Je veľmi dôležité, aby ste dodržali celú liečbu a antibiotiká brali presne podľa predpisu. Medzi najčastejšie antibiotiká používané pri liečbe bakteriálnej vaginóze patria:

  • Metronidazol
  • Tinidazol
  • Klindamycín

Prvé dva sú na orálne použitie a Klindamycín sa používa skôr v tekutej forme.

Liečba bakteriálnej vaginózy je úspešná a antibiotikami s ňou dokážete ľahko bojovať, musíte byť však zodpovedná a predpísané antibiotiká brať podľa predpisu. Môžu sa objaviť aj vedľajšie účinky ako je zvracanie, nevoľnosti a bolesti hlavy.

Pri snahe o preventívne opatrenia proti tejto infekcii by ste určite mali vykonávať pohlavný styk len s ochrannou s každým svojím sexuálnym partnerom. Toto je najlepšia rada, ako sa vyhnúť bakteriálnej vaginóze.