Abrupcia placenty

Placenta, alebo plodový koláč, je štruktúra, ktorá sa vyvíja v maternici počas tehotenstva a vyživuje rastúce dieťa. Pre život plodu je nevyhnutne dôležitá. Niekedy sa placenta náhle oddelí od vnútornej steny maternice ešte pred pôrodom. Vtedy hovoríme o abrupcii placenty.

Čo je abrupcia placenty?

Abrupcia placenty (odtrhnutie placenty) je neobvyklý, ale veľmi závažný stav, kedy sa placenta čiastočne alebo úplne oddelí od maternice skôr, ako sa dieťa narodí. Tento stav môže pripraviť dieťa o kyslík a živiny. Spôsobuje taktiež vážne krvácanie, ktoré môže byť nebezpečné pre matku aj pre dieťa. Odtrhnutie placenty zvyšuje riziko, že sa dieťa nebude v maternici správne vyvíjať, narodí sa predčasne, alebo zomrie.

Abrupcia placenty sa vyskytne u jedného zo 150 tehotenstiev. Najčastejšie sa môže objaviť v treťom trimestri, alebo po 20. týždni tehotenstva.

Príznaky abrupcie placenty

Vo väčšine prípadov sa odtrhnutie placenty prejavuje vaginálnym krvácaním – miernym výtokom až silným krvácaním. Niekedy sa stane, že krv zostane zachytená v maternici, takže nemusí byť viditeľný žiaden krvavý výtok. Väčšina žien pociťuje pri abrupcii placenty bolesti v oblasti maternice alebo bolesti chrbta.

Ak máte akékoľvek príznaky predčasného odlučovania placenty, je potrebné ísť do nemocnice kvôli kompletnému vyšetreniu, vrátane monitorovania srdcovej frekvencie plodu a ultrazvuku. Ultrazvuk môže tiež vylúčiť vznik vcestnej placenty, čo je ďalšia pravdepodobná príčina maternicového krvácania (o vcestnej placente hovoríme, ak sa placenta vytvorí v dolnom segmente maternice a čiastočne, alebo úplne prekrýva vnútornú bránku).

[sc name=“reklama“]

Vzhľadom na to, že krvácanie nemusí byť z maternice, váš gynekológ preverí, či je krvácanie spôsobené infekciou, rozrušením, cervikálnym polypom (benígny nádor krčka maternice) alebo nejakou inou príčinou.

Vyhľadajte svojho lekára ihneď, ak máte niektorý z týchto príznakov:

 • objavilo sa u vás vaginálne krvácanie, alebo špinenie,
 • máte kŕče, bolesti brucha alebo silné bolesti chrbta,
 • vaše dieťa sa nehýbe toľko, ako predtým,
 • pociťujete slabosť, mdloby,
 • máte časté kontrakcie, alebo kontrakcie, ktoré neprestávajú.

Riešenie

V prípade, že sa blíži termín vášho pôrodu a vy trpíte abrupciou placenty, je možné, že budete musieť porodiť dieťa predčasne, a to aj v prípade, že odtrhnutie je menšie. Je to preto, že by sa placenta mohla od maternice kedykoľvek úplne oddeliť. Ak matka silno krváca, alebo lekár zistí, že dieťa má nedostatok kyslíka, je potrebný cisársky rez (sekcia).

Avšak, ak máte len slabé krvácanie, alebo je odtrhnutie placenty menšie, môžete byť hospitalizovaná v nemocnici, kde ste priebežne sledovaná, takže sa pri akomkoľvek náznaku prvých problémov vykoná cisársky rez. K urýchleniu vývoja dieťaťa vám budú podané kortikosteroidy, aby sa predišlo ďalším problémom spojeným s nezrelosťou plodu.

Rizikové skupiny

Konkrétna príčina abrupcie placenty je často neznáma. Medzi možné príčiny patrí poranenie brucha (napríklad autonehoda), strata plodovej vody, ktorá obklopuje a tlmí dieťa v maternici. Tento stav sa u vás častejšie môže vyskytnúť, ak:

 • v predchádzajúcom tehotenstve ste mali abrupciu placenty,
 • trpíte chronickou hypertenziou,
 • máte príliš veľa plodovej vody,
 • trpíte poruchou zrážanlivosti krvi,
 • fajčíte alebo užívate drogy,
 • užívate nadmerné množstvo alkoholu,
 • trápi vás vysoký krvný tlak,
 • máte veľa detí, alebo ste staršia žena (riziko postupne stúpa s vekom),
 • objavili sa u vás maternicové myómy.