Novorodeniatka majú veľmi malý žalúdok, približne vo veľkosti vlašského orieška a zo začiatku skutočne nebudú potrebovať veľa.

Hneď po pôrode sa začne vo vašich prsiach produkovať tekutina zvaná kolostrum, ktorá je veľmi bohatá na bielkoviny. Hoci bruško vášho bábätka je malé, prvé kŕmenia budú trvať až okolo 40 min a viac. Dieťatko si totižto potrebuje na kŕmenie zvyknúť, naučiť sa správne sať a postupne zosilnieť.

Postupom času bude piť stále viac a viac. Aj keď je každé bábätko iné, na základe tejto tabuľky budete môcť získať základný obraz o tom, koľko mlieka bude vaša ratolesť potrebovať.

1. Deň (0- 24h): 7 ml (iba trošku viac než čajová lyžička)

2. Deň (24- 48h): 14ml (trochu menej ako 3 čajové lyžičky)

3. Deň (48-72h): 38ml (približne 2 polievkové lyžice)

4. Deň (72 až 96h): 58ml (3 polievkové lyžice)

7. Deň (144 až 168h): 65ml (viac ako 3,5 polievkovej lyžice)

Bábätká ktoré sú kŕmené náhradným mliečkom môžu prijímať väčšie množstvá naraz než bábätká, ktoré sú prirodzene kojené. Tieto bábätká totižto nemôžu kontrolovať svoj príjem tak ako kojené bábätká. Môže sa preto aj občas stať, že nadbytočné mlieko vyvrátia.

Ako kojiť novorodeniatko

Pri tom ako kojíte nebudete úplne schopná určiť koľko mlieka už dieťa vypilo. Netrápte sa tým. Namiesto toho si všímajte signály, či sa vaše dieťatko dobre najedlo.

Hlavné signály sú

  • Vaše prsia po kojení zmäknú (nebudete cítiť toľko napätia)
  • Sánka bábätka sa bude silne pohybovať, ako by dieťatko žuvalo vašu bradavku a zároveň si budete môcť všimnúť jemné pohyby jeho uška hre a dole.
  • Budete môcť počuť, že bábätko jemne prehĺta
  • Bábätko si prsník samo odsunie, keď bude najedené
  • Po kojení má bábätko spokojný výraz a je veľmi kľudné
  • Jeho stolica sa zmení z tmavej lepkavej a smolovitej na žltkastú a mäkkú
  • Vždy po niekoľkých hodinách sa pociká

Keď dieťatko kojíte, dovoľte mu zostať na jednom prsníku tak dlho, ako chce, pred tým než mu ponúknete druhý. K ničomu ho nenúťte a nechcite kojenie urýchliť. Potom ako ste ho už nakŕmila z oboch, možno sa ešte bude chcieť na chvíľku vrátiť k prvému prsníku. Uvidíte ako rýchlo vám porastie pred očami.

Pre novorodeniatko je normálne stratiť trošku váhy po tom ako sa narodí. Bábätko by malo začať znova priberať keď je 5 až 7 dní staré. Niektorým deťom to trvá dlhšie iným kratšie. Do 14 dňa by mali všetky deti vážiť viac než priamo po pôrode.

Nerobte si prílišné obavy ohľadom času, ktorý vaše dieťa strávilo kŕmením. Niekedy bábätku stačí len zopár minút, kým dostane všetko mliečko ktoré potrebuje. Inokedy mu to môže trvať dlhšie a bude piť len po malých dúškoch. Alebo možno len bude chcieť zostať prisaté na vašich prsiach a túliť sa. Toto všetko je dobré pre tvorbu vášho mliečka..

Kľúčom k správnemu kojeniu je nechať vaše dieťa rozhodnúť kedy je ten správny čas, ako rýchlo a koľko mlieka potrebuje. Obaja si pritom užívajte blízkosť a komfort, ktorý kojenie prináša.

Ako často by ste mala kojiť?

Často. Čím viac budete kŕmiť svoje dieťatko, tým viac mliečka budete mať. Bežné je kojenie 8 až 12 krát každých 24h.

Väčšina odborníkov sa zhodne, že skôr než sledovať striktný rozvrh, by ste mali sledovať prvé signály hladu na vašom bábätku.

Medzi tie najčastejšie patria napríklad:

  • Zvýšená nepokojnosť a aktivita
  • Akoby prežúvavé pohyby ústočiek
  • Načahovanie sa za prsníkom
  • Plakanie- ideálne by ste mala začať kojiť ešte pred tým než dieťatko začne plakať.

Behom prvých dní možno budete musieť dieťatko jemne zobudiť a začať kojenie, pričom sa môže stať že znova zaspí počas kŕmenia. Aby ste dieťatko udržala bdelé môžete vyskúšať odstrániť plienku alebo niektorú vrstvu jeho oblečenia. Ak čas, kedy vaše dieťatko jedlo posledný krát prekročí 4 hodiny, skúste ho jemne prebrať a uvidíte ako bude reagovať.

Ako si na kojenie zvyknúť a cítiť sa príjemne

Tieto tipy na kojenie vám pomôžu cítiť sa príjemne a zvyknúť si na pravidelné kojenie:

Oprite sa o niečo

Pred tým než začnete dojčiť, je nutné, aby ste sa cítila pohodlne. Vyberte si stoličku alebo gauč o ktorý sa budete môcť pohodlne oprieť. Vyložte si nohy buď na konferenčný stolík alebo taburetku a podložte si vankúše. Ak preferujete dojčenie v posteli, uistite sa, že máte po ruke dostatok vankúšov, aby ste sa nemusela nad svoje dieťa nepohodlne nakláňať alebo kľačať.

Podložte si prsia

Vaše prsia budú pri kojení prirodzene ťažšie- koniec koncov, predsa sa v nich produkuje mliečko. Preto je možné, že si ich tiež budete potrebovať o niečo oprieť. Keď sa budete cítiť pohodlne a pripravene, podložte si prsník dlaňou ruky – vaše štyri prsty by mali byť pod prsníkom a palcom by ste mala natočiť bradavkou smerom k svojmu dieťaťu. Táto pozícia sa nazýva C-Hold.

Podoprite svoje dieťatko

Vaše dieťatko sa jednoduchšie nakŕmi a bude lepšie sať, keď sa bude cítiť pohodlne. Nech si vyberiete akúkoľvek dojčiacu polohu, musíte si byť istá, že sa dieťatko cíti dobre. Bábätko by malo byť zhruba v rovnakej výške ako vaše prsia a bradavka by mala byť presne vo výške jeho ústočiek. Ak vás začnú bolieť ruky, skúste si podložiť vankúš alebo poskladanú deku, ktorá vám pomôže vydržať v správnej polohe.

Správne uchopenie

Úchop by mal byť pre vás taktiež pohodlný. Ak je pre vás nepohodlné držanie v náručí, skúste si iný úchop. Možno bude pre vás najlepšia poloha ležmo na boku tvárou k bábätku. Vyberte si polohu, ktorá je najlepšia pre vás a pravdepodobne bude pohodlnejšie aj vášmu dieťatku.

Noste výhradne pohodlnú tehotenskú podprsenku

Správna podprsenka vám umožní jednoduchý prístup k prsiam a zároveň je dostatočne pevná a poskytuje vhodnú oporu. Niektoré mamičky dokonca preferujú jemnú podprsenku bez kostíc- ako mnohé nočné podprsenky na kojenie, ktoré poskytnú komfort aj počas nočných kŕmení a zároveň v nej môžete pohodlne spať.

Zmena rutiny

Mnohé mamičky tvrdia, že im  pomáha častá zmena polohy v ktorej koja. Zmena polohy vám pomôže predísť zapáleniu bradaviek, pretože pri každej polohe sa zmení tlak, ktorý tak bude vyvíjaný vždy v inej časti vášho poprsia.

Relax

Pre mnoho dojčiacich mamičiek hrá relaxácia dramatickú úlohu pri dojčení. Pokúste sa začať každé kojenie tak, že sa zhlboka nadýchnete nosom, zadržíte dych na jednu až dve sekundy a pomaly vydychujte nosom. Cítite to uvoľnenie?