Ste rodičmi prvého dieťaťa a neviete, či vaše dieťa spí dostatočne dlho a často alebo naopak spí veľmi málo na svoj vek? Po prečítaní tohto článku vám bude jasnejšie, koľko má spať dieťa podľa jeho veku, a tiež, ako mu zabezpečiť kvalitný spánok.

Priemerná potreba spánku dieťaťa podľa veku:

Novorodenec, 2 mesačné dieťa a 3 mesačné dieťa

Novorodenci a deti do troch mesiacov by v noci mali prespať 10-11 hodín, cez deň približne 4-5 hodín počas štyroch až piatich spánkov. U novorodencov sú krátke spánky počas dňa bežné.

4 mesačné dieťa až 5 mesačné dieťa

Štvor až päť mesačné deti prespia v noci zvyčajne 10-12 hodín, počas dňa spia približne tri až štyri krát. Cez deň prespia dve až štyri hodiny, pričom aspoň dva spánky by mali trvať viac ako hodinu.

6 mesačné dieťa až 8 mesačné dieťa

Od šiestich do ôsmich mesiacov dieťaťa trvá nočný spánok približne 11-12 hodín. Počas dňa si zdriemnu dva až tri krát s dvomi hodinovými spánkami a jedným krátkym, spolu celkovo dve až tri hodiny.

9 mesačné dieťa až 17 mesačné dieťa

Deväť až sedemnásť mesačné deti spia v noci okolo 11-12 hodín, cez deň približne 2-3 hodiny počas jedného alebo dvoch spánkov, ktoré trvajú viac ako hodinu.

18 mesačné dieťa až 3 ročné dieťa

Deti od osemnásť mesiacov až do troch rokov by mali spať v noci 10-12 hodín, pričom denný spánok je väčšinou obmedzený už len na jeden, ktorý môže trvať jednu až tri hodiny.

3 ročné dieťa až 5 ročné dieťa

Troj až päť ročné deti prespia v noci 10-11 hodín. Denný spánok už nie je taký bežný a zvyčajne trvá jednu až dve hodiny, ale výnimkou nie sú ani troj až štvor hodinové spánky.

[sc name=“reklama“]

Deti staršie ako 5 rokov

Viac ako päťročné deti už nespia cez deň vôbec a ich nočný spánok trvá približne 9-10 hodín.

Vzhľadom k tomu, že ide len o priemerné potreby spánku, nemusíte sa obávať ak vaše dieťa spí viac alebo naopak menej hodín počas dňa alebo v noci. V prípade že máte obavy, pretože vaše dieťa spí podstatne menej ako je zvyčajný priemer, radšej sa o tom poraďte s lekárom.

Sú deti, ktoré sa v noci často budia a aj ich denné spánky sú podstatne kratšie ako je priemer. Ani v takomto prípade sa nemusíte obávať, aj keď to nie je pre vás asi veľmi potešujúce.

Koľko má spať mesačné dieťa, 3 mesačné bábätko či batoľa alebo kedy je dostatočne vyspaté závisí od viacerých faktorov. Ovplyvniť to môžete dodržiavaním istej rutiny pred spánkom, zabezpečením podmienok pre kvalitný spánok a tiež má na to vplyv aj ochota dieťaťa spať.

Dieťa nemôžete donútiť spať, môžete len vytvoriť podmienky a prostredie pre jeho spánok.

Aby ste dieťaťu zabezpečili kvalitný a dostatočne dlhý spánok, vyskúšajte niektorý z nasledujúcich tipov:

Pamätajte si priemernú potrebou spánku, ktorá zodpovedá veku vášho dieťaťa

Zistite priemernú potrebu spánku vášho dieťaťa tým, že ho budete jeden až dva týždne sledovať

Nepodľahnite pokušeniu udržať dieťa dlhšie hore alebo mu posunúť čas spánku na neskôr s očakávaním, že dieťa bude potom v noci dlhšie spať, jeho spánok bude lepší a ráno sa zobudí neskôr.

Najväčšie problémy so spánkom spôsobuje práve to, keď je dieťa príliš unavené. Príliš unavené deti začnú byť nervózne z toho, že nevedia zaspať. Výsledkom je časté nočné budenie, krátky a nepokojný spánok cez deň a skoré ranné vstávanie.

Nemyslite si, že ak dieťa nejaví znaky ospalosti, tak spánok nepotrebuje. Na niektorých deťoch je možné únavu ľahko spozorovať, iné ju zase tak veľmi neprejavujú. Aj napriek tomu, že vaše dieťa pôsobí spokojne môže trpieť nedostatkom spánku.

Ak sa vám stane, že dieťa bude spať kratšie ako je uvádzaný priemerný spánok detí jeho veku, nestresujte ho tým, že ho budete nútiť spať dlhšie. Dôležité je, či sa dĺžka tohto spánku pohybuje okolo priemerného spánku vášho dieťaťa, ktorý máte odpozorovaný a dieťa je šťastné a nič mu nechýba.

Upravte množstvo spánku s rastúcim vekom dieťaťa. Čím je dieťa staršie, tým bude potrebovať počas dňa ale aj v noci menej spánku. Dĺžku jeho spánku cez deň by ste mali znižovať len veľmi opatrne a postupne.