Klobúčiky na dojčenie sú flexibilné silikónové krytky, ktoré chránia bradavky pri kojení. Klobúčiky sú všeobecne považované za krátkodobé riešenie a mali by ste ich používanie konzultovať s gynekológom, pretože kojenie s nimi je oveľa zložitejšie a môže priniesť niekoľko problémov.

Zvyčajne sú odporúčané počas prvých dní od narodenia bábätka. V každom prípade je ale kojenie bez klobúčikov pre dieťatko lepšie a klobúčiky by mali byť len riešením pri akútnych problémoch ako nevyvinutosť, problémy so saním, alebo iné fyzické problémy bábätka.

Nevýhody používania klobúčikov na kojenie

Medzi tie najhlavnejšie patria:

  • Dieťatko môže dostať s klobúčikom menej mliečka než bez neho
  • Hrozí vyššie riziko upchania bradaviek alebo mastitídy
  • Dojčenie bábätka môže byť náročnejšie

Výhody používania klobúčikov na kojenie

Hoci by mali byť klobúčiky použité až ako posledná možnosť po vyskúšaní iných metód, je stále lepšie mať bábätko na prsiach a kojiť s klobúčikmi, než vôbec.

Ktorý typ klobúčikov na kojenie je najlepší?

Ak používate klobúčiky na kojenie, najvhodnejšie sú číre silikónové. Existuje tiež množstvo klobúčikov s výrezom ktorý umožňuje väčší kontakt s pokožkou, než klasický klobúčik. Ak používate gumový klobúčik, mala by ste vážne zvážiť ten silikónový. Používať vrch z fľaštičky pre bábätká nie je vôbec odporúčaným variantom.

Na čo si dať pozor?

Tu je niekoľko vecí, na ktoré je potrebné dávať pozor, kým vaše dieťa neprestane používať klobúčik. Pri dodržaní nasledujúcich bezpečnostných opatrení by ste mala byť schopná vyhnúť sa akýmkoľvek problémom:

  • Pri používaní klobúčiku budete musieť starostlivo kontrolovať príjem svojho dieťaťa. Vypočítajte si každodenne koľko mokrých plienok má a uistite sa, že ich bude minimálne 6  počas 24 hodín. Budete tiež musieť pozorovať jeho stolicu,  ktorá by sa mala objaviť minimálne trikrát denne. Po 5 až 6 týždňoch môže byť stolica menej častá, ale stále by mala byť riedka a žltá, aj keď uplynulo viac času. Mali by ste dieťa často vážiť – aspoň každé 2 týždne (uistite sa, že používate rovnakú váhu) – až kým nebude jasné, že priberá na hmotnosti.
  • Počúvajte či vaše bábätko počas kŕmenia prehĺta a či sú vaše prsia po kŕmení zmäkčené a menej napäté. V prípade že nie, možno budete musieť časť mlieka odpumpovať. Tým sa zníži riziko upchania mliečnych kanálikov a zníženia zásoby mlieka.

Kojenie s klobúčikmi

Tieto veci vám môžu pomôcť pri správnom kojení s klobúčikmi.

Správna poloha pre uľahčenie sania:

Pri kojení by ste mala dieťatko držať spôsobom, že je jeho telíčko otočené k vášmu. Dieťatko by nemalo otáčať hlavu, aby sa dostalo k prsníku.

Pred tým než vložíte bábätku bradavku do úst, počkajte kým ich poriadne otvorí aby dobre zapadla do ústočiek.

Majte s ním trpezlivosť aby naozaj otvorilo ústočká poriadne, pritisnite si ho k sebe, aby dokázalo dať čo najväčšiu časť prsníka do úst (jeho brada a nos by sa mali dotýkať vašich pŕs). Jeho pery by mali byť našpúlené ako okvetné lístky ruže. Ak nie sú, použite prst, aby ste ich otočili smerom von.

Pred tým než ho začnete kŕmiť chvíľku pumpujte vďaka čomu sa dieťatku dostane mliečko rýchlo a bradavka sa predĺži tak, aby uľahčila dojčenie.

Taktiež pred kŕmením môžete s bábätkom chvíľku trénovať spôsobom, že mu ponúknete prst, ktorý by mohlo niekoľko minút cuckať. Tento tréning mu pomôže posunúť jazýček dole ako pri kojení.

Dojčite často- tak často ako môžete. Snažte sa kojiť skôr než je bábätko hladné- keď cucká svoj prst, ale ešte neplače. Keď ho pripravíte dostatočne skoro, bude s vami ochotnejšie spolupracovať. Niektoré bábätká zasa lepšie spolupracujú, keď sú mierne ospalé.

Skúste viacero polôh. Kojte napríklad pri chôdzi, pohupujte sa, poskakujte…

Doprajte bábätku dostatok kontaktu so svojou pokožkou nie len keď kojíte, ale kedykoľvek môžete.  Odstráňte pri dojčení plienku alebo skúste kojiť v teplom kúpeli.

Ako klobúčiky odobrať?

Môže vám pomôcť silne stlačiť prsník a podržať ho kúsok od bradavky smerom k hrudi. Zhruba v oblasti, kde sa pri dojčení nachádzajú pery vášho bábätka. Tento pohyb pripomína stlačenie veľkého sendviču, keď sa snažíte doň zahryznúť. Keď držíte prsia týmto spôsobom, vaša bradavka je pevnejšia. Držte ich týmto spôsobom pokým máte pocit, že bábätko saje správne a potom pomaly uvoľnite stisk.

Na svoju bradavku položte pred kojením kocku ľadu, vaše bradavky sa spevnia.

Skúste bábätku ponúknuť bradavku aj bez klobúčiku. Najlepší čas je, keď je dieťa mierne ospalé. Niektoré bábätká si tak na nahú bradavku privyknú a nebudete mať s kojením viac problémy.

Ak vaše bábätko bradavku bez klobúčiku neprijíma ľahko, dajte mu ju s klobúčikom. Nenechajte ho pod stresom alebo frustrované, kojenie by to iba zhoršilo. Nechajte mu priestor aby si ku kojeniu samo vytvorilo vzťah a všetko bude v poriadku. Jedného dňa si pomaly zvykne. Zapamätajte si ale, že by ste klobúčik mala odstraňovať pomaly.

Pri odúčaní dieťatka od klobúčikov občas pomáha ponúknuť mu najskôr prsník s klobúčikom a potom počas kojenia, keď mu ponúknete druhú bradavku, skúste to bez klobúčika.

Nemusíte sa snažiť odnímať klobúčik pri každom kŕmení, nechajte vaše bábätko, aby si zvyklo a aby nebolo zbytočne vystresované.

Niekedy sa odporúča zbavovať sa klobúčikov tak, že z nich každý deň kúsok odstrihnete, až vám napokon nič neostane. Tento spôsob by sme vám neodporúčali, pretože po odstrihnutí má klobúčik ostré hrany na ktorých by si bábätko mohlo ublížiť.

Čo sa týka zbavovania klobúčikov, nemala by ste z toho spraviť boj „vy vs. vaše dieťatko“. Dávajte si pozor, aby sa z kojenia nevytratil pôžitok. Pokiaľ vaše dieťatko správne priberá, máte čas na to, aby ste všetko robila postupne.  Skúšajte tak dlho, ako je treba a dajte tomu čas. Niektoré mamičky dokonca používajú klobúčiky po celú dobu kojenia. Skutočnosťou ale je, že väčšine sa podarilo klobúčikov zbaviť medzi 2 dňom a asi 4 až 5 týždňom. Majte so sebou a svojim dieťatkom preto trpezlivosť.

Vyhľadajte pomoc

Ak sa vám odobratie klobúčikov nedarí, máte nejaké problémy, obavy alebo dieťatko nepriberá dostatočne, kontaktujte svojho gynekológa a poraďte sa s ním čo ďalej. Konzultácia vám môže pomôcť uistiť sa, že všetko je v poriadku, prípadne lekár vám pomôže prekonať aj vážnejšie problémy.