Keď dojčenie bolí, nikdy to nie je dobrým signálom a bolesti pri kojení by ste rozhodne nemala ignorovať. Hoci je pravdou, že prvé dni by mohli byť vaše bradavky napäté a boľavé, tieto nepríjemné pocity by sa však mali rýchlo zlepšiť. Bolesť, ktorá je normálna trvá približne 1 minútu po tom ako sa dieťa prisaje k prsníku. Hocijaká iná bolesť, ktorá pretrváva je silná, vracia sa, je sprevádzaná praskaním bradaviek alebo ich krvácaním je signálom, že by ste mala vyhľadať pomoc a problém riešiť .

Niekedy sa bolesti bradaviek objavia, keď bábätko saje silnejšie, pretože chce aby tieklo mliečko rýchlejšie a nedarí sa mu to. Dôvodom môže byť:

  • Nesprávna poloha
  • Problémy so zablokovaním mliečnych kanálikov
  • Invertované bradavky

Boľavé bradavky a prasia

Bolesť sa môže po pôrode prejaviť, najmä ak ste počas prvých dní alebo týždňa po pôrode užívala lieky proti bolesti. Je možné, že sa budete tak sústrediť na kŕmenie svojho dieťatka , že si bolesť nebudete všímať a budete dúfať , že sa časom stratí.

Venujte pozornosť tomu, ako sa cítite a vyhľadajte pomoc už pri prvých príznakoch bolesti. Ak budete bolesť ignorovať, vaše bradavky môžu popraskať a krvácať až sa napokon bolesť stane nevydržateľnou a vy nebudete schopná ďalej kojiť.

Čo spôsobuje bolesti a ako sa s nimi vyrovnať?

Existuje mnoho príčin boľavých bradaviek a diskomfortu. Medzi tie najčastejšie patria:

Slabé prisatie bábätka na prsník

Vzniká v prípade, že sa vaše bábätko počas prvých týždňov nedokáže dokonale prisať na bradavku počas kŕmenia. Keď k tomu dôjde, bábätko saje bradavku bez toho, aby salo mliečko z celého prsníku. To spôsobuje bolesti a ničí vaše bradavky. Ak si všimnete, že vaše bradavky majú tvar ako nový rúž na pery, alebo ak vidíte slabý pramienok mliečka tečúci zo stredu vašej bradavky, znamená to, že sa dieťatku nedarí poriadne prisať. V tomto prípade  by ste sa mala snažiť nájsť polohu, ktorá mu to umožní.

Nesprávne používanie pumpičky

Ak používate odsávaciu pumpičku nesprávne, môžete si poškodiť bradavky. Jedným z problémov je, že násadec alebo obruba na bradavky je príliš malá. Niektoré ženy zasa omylom nastavia sací režim na príliš vysoký. Váš gynekológ vám môže poradiť najvhodnejšiu pumpičku a vhodnú veľkosť násadca, aby bolo odsávanie pohodlné.

Kvasinková infekcia

Ak má vaše dieťatko v ústočkách kvasinkovú infekciu, môže ju preniesť na vaše bradavky. Táto infekcia je taktiež jedným z dôvodov bolesti a opuchov. Hlavnými signálmi kvasinkovej infekcie sú: krvácanie z bradaviek, pichanie a svrbenie, začervenanie, bolesti bradaviek počas alebo po kŕmení. Ak sa budete potýkať s týmito problémami, odporúčame vám navštíviť odborníka. Ak sa symptómy po niekoľkých dňoch liečenia nezlepšia, skúste sa porozprávať s lekárom, či nejde o ekzém, ktorý má podobné príznaky.

  1. Zviazaný jazyk:

Ďalšou z možností je, že vaše bábätko má tzv. „zviazaný jazyk“, čo znamená že koža ktorá spája jazyk so spodnou časťou ústnej dutiny je príliš krátka. To môže spôsobiť problémy pri kŕmení vrátane boľavých bradaviek. V tomto prípade vám pomôže váš lekár.

Mliečne pľuzgiere

Mliečny pľuzgier môže vzniknúť, keď pokožka prerastie cez mliečny kanálik a mlieko tak ostane uväznené v tomto kanáliku. Mliečne pľuzgiere vyzerajú ako malé biele bodky na bradavke a môžu spôsobiť bodavú bolesť. Váš lekár môže liečiť pľuzgiere peelingom v tejto oblasti. Pľuzgiere sa dokážu vyliečiť aj samé, ale trvá to podstatne dlhšie.

Upchaté bradavky

Ak na svojich bradavkách pozorujete číry, žltý alebo krvavý blister je pravdepodobné, že bol spôsobený nesprávnym prisatím bábätka alebo nesprávnym použitím pumpičky.

Menej častým dôvodom pre blister môže byť kontaktná dermatitída, spôsobená alergickou  reakciou na masti, krémy alebo lieky. Pomôcť vám môže prerušenie používania krémov na bradavky alebo liekov, až pokým dermatológ neurčí o aký typ blistra sa jedná.

Ak často trpíte herpesom, blister môže byť tohto pôvodu. Prestaňte dojčiť a poraďte sa so svojím lekárom. Kojenie môže byť pre bábätko nebezpečné, pretože herpes sa naň môže preniesť.

Kým sa bolesť nestratí a nie je bezpečné opäť dojčiť, budete si musieť mliečko odpumpovať, aby ste ochránili svoju produkciu mlieka a zabránili preplneniu (ale mlieko vyhoďte na ochranu svojho dieťaťa). Ak je chorý iba jeden z vašich prsníkov môžete bez problémov dojčiť na tom druhom.

Vasoplazmus

Ak vaše bradavky vyzerajú bledé alebo začínajú bolieť po pár sekundách alebo minútach dojčenia a potom sa im navráti pôvodná farba, môže to byť kvôli kŕčom ciev v prsnej bradavke. Môže to byť spôsobené traumou na bradavke, kompresiou bradaviek alebo kvasinkami. V tomto prípade navštívte svojho lekára.

Môžem stále dojčiť?

Áno, ale zbytočne netrpte. Vždy vyhľadajte lekársku pomoc a vyriešte tento problém čo najskôr. Ak sú vaše bradavky príliš boľavé skúste si spraviť malú prestávku od kojenia 12 až 24 hodín. Môžete svoje mliečko odpumpovať. Ak si nie ste istá, či používate pumpičku správne, skonzultujte jej používanie s vašim lekárom.