Dojčenie. Malo by to byť jednoduché, nie? Dojčenie je niečo úplne prirodzené, takže mamičky a ich telo by mali sami od seba vedieť, čo robiť. Hoci sa to tak na prvý pohľad môže zdať, nie je to vždy jednoduché. Koniec koncov, rovnako telo matky (a samozrejme aj novorodenca) sa značne mení a vyvíja a obaja sa tak musia naučiť ako s ním pracovať. Skutočnosť je taká, že mamičky sa musia naučiť kŕmiť svoje deti rovnako ako sa niekto učí hrať na trúbku alebo bicyklovať.

Napríklad, dieťa nemusí správne sať mliečko. Pre mamičku to znamená, bolesti bradaviek a prsníkov, ktorá sa môže vyvinúť v zápaly, alebo ešte horšie, môže vyvolať mastitídu, čo je bakteriálna infekcia.

Keď žena dojčí existuje len málo liekov, ktoré by mohla jesť. Naviac by sa mala riadiť mnohými pravidlami. V nasledujúcom článku vám priblížime tie najdôležitejšie.

1. Nakŕmte dieťatko priamo po pôrode.

Nielen preto, že dieťa bude hladné, ale aj preto, že ešte dve hodiny po narodení dieťaťa, bude veľmi ospalé a ťažko sa prebudí. V ideálnom prípade by malo prvé kŕmenie prebehnúť do jednej hodiny po pôrode.

Pamätajte si, že malé bruško dieťaťa je skutočne také maličké ako vyzerá. Jeho žalúdok nie je väčší ako guľôčka. Hoci množstvo jedla, ktoré skonzumuje môže vyzerať veľmi malé, verte, že je ho dostatok na to, aby malo zo začiatku dostatok výživy. Kolostrum (látka, ktorá sa tvorí v mliečnej žľaze niekoľko hodín po pôrode) predstavuje výborný zdroj živín, ktoré dieťatko práve potrebuje pre svoj zdravý vývoj a výživu.

2. Jedzte viacej bielkovín

„Ale čo tie dodatočné kalórie? Veď už predsa nie som tehotná!“ Takéto myšlienky sú mylné, proteín tvorí veľkú časť mlieka, ktoré potrebujete aby ste mohla dojčiť. Ak má dieťatko získať čo najviac živín z materského mlieka, potom potrebujete zvýšiť príjem niektorých živín vrátane bielkovín.

Koľko je dosť? Ide približne o 45 gramov proteínu denne. Vajcia, kuracie mäso, ryby, šošovica, mlieko a arašidové maslo … Vegánske alebo vegetariánske mamičky môžu získať svoje bielkoviny z rastlín bohatých na bielkoviny, zŕn, strukovín a tofu. Quinoa a fazuľa sú vynikajúcim príkladom.

3. Pozor na mydlo a horúcu vodu

Dojčiace matky potrebujú mať pokožku príjemne hydratovanú a vláčnu. Vynikajúce sú napríklad telové olejčeky. Pozor, na čistenie vašich pŕs mydlom, mohli by byť vysušené a zmyjete tak olejovú ochrannú vrstvu pokožky, ktorá je práve v tomto období dôležitá.

Akonáhle sa tak stane, pokožka v okolí bradaviek sa vysušuje, môže popraskať a vznikajú malé bolestivé ranky. To je ideálne prostredie pre baktérie a vírusy. Výsledkom sú bolesti, dokonca infekcie ako mastitída.

4. Pite minimum kávy

Kofeín sa objaví v materskom mlieku, takže ak je to možné, konzumácia kávy by mala byť zredukovaná alebo vylúčená. Áno, vieme, že od narodenia bábätka ste si poriadne nepospala. Takže ak nie je možné úplne kofeín vylúčiť, mala by to aspoň zredukovať.

5. Áno sacharidom

Dojčiace mamičky potrebujú sacharidy, ale musia to byť zdravé druhy sacharidov s vysokým obsahom vlákniny.

Napríklad: banány, celozrnné chlebíčky a cestoviny, zelenina, celozrnná hnedá ryža a dokonca aj odtučnené mliečne výrobky. Odtučnené mliečne výrobky obsahujú zdravé sacharidy, ktoré vaše telo potrebuje, keď vyživujete seba a aj dieťatko.

Koľko sacharidov je zdravé konzumovať? Pokúste sa zjesť najmenej 210 gramov denne. Vedeli ste, že keď budete jesť tieto sacharidy s vysokým obsahom vlákniny, budete mať viac energie a vaša úroveň bdelosti sa zvýši? Hoci aj napriek tomu môžete byť trochu ospalá, každopádne budete mať viac energie než za iných okolností a svoj deň budete schopná prežiť naplno. Tieto sacharidy naviac nahradia tie zlé sacharidy, čo vám môže pomôcť schudnúť zdravého 0,5kg za týždeň!

6. Nie mäta a petržlen

Ďalšia z noviniek pre dojčiace mamičky. Ide o bylinky, takže by mali byť zdravé, však? V správny čas a v správnom množstve sú naozaj zdravé a nie je nutné úplne ich vylúčiť, odporúča sa však naozaj len malé množstvo.

Prečo by sme s nimi ale mali byť opatrné? Potláčajú totižto produkciu materinského mlieka, preto jeho množstvo dôkladne kontrolujte a v prípade akýchkoľvek problémov mätu a petržlen vysaďte.

7. Cvičte

Áno, mamičky, ktoré koja môžu cvičiť. Treba len urobiť niekoľko málo zmien vo vašej rutine.

Vyprázdnite svoje prsia pred cvičením. Bude to tak oveľa pohodlnejšie! Len si predstavte, že sa pokúšate behať a vaše prsia sa bolestivo búchajú o seba.

Pozor na hydratáciu! Vezmite si so sebou veľa vody- množstvo by malo byť väčšie než to, ktoré pijete teraz. Pitie veľkého množstva vody v horúcom počasí, alebo ak sa viacej potíte je životne dôležité.

Vyberte si podprsenku, ktorá poskytuje dobrú podporu. Pozor ale, aby nebola príliš tesná, riskujete upchatie mliečnych kanálikov alebo mastitídu.

Sprcha po cvičení – pozor neumývajte svoje prsia mydlom.

8. Vyhýbajte sa rybám

Áno určite. Niektoré druhy rýb majú vysoký obsah ortuti, čo môže byť škodlivé pre zdravie matky a aj jej dieťa. Tento kov sa totižto ľahko dostane do materského mlieka – a následne do tela dieťaťa.

Ktoré ryby sú najrizikovejšie ? Odborníci upozorňujú hlavne na nasledovné španielska makrela, čerstvý alebo mrazený tuniak, surové ryby, morské plody, sushi a mnoho iných.