Domnievam sa, že by som vám na začiatku mala predstaviť moju filozofiu ako pomôcť vášmu dieťaťu naučiť sa zdravé spánkové návyky.

Výcvik spánku

Nedefinujem „výcvik spánku“ ako vyplakanie sa a vy nemusíte nechať vaše dieťa plakať, len aby ste ho naučili zdravé spánkové návyky. Niektorí ľudia si myslia, že tieto dva pojmy sú synonymá, no ja s tým nesúhlasím. Výcvik spánku začína rešpektovaním potrieb vášho dieťaťa, čo sa spánku týka (Weissbluth) a plnením si vašej úlohy sa postaráte o to, že dostane toľko spánku, koľko potrebuje. To neznamená, že musíte zalamovať rukami keď si vaše dieťa nechce poobede zdriemnuť a hovoriť samej sebe „Myslím si, že ak nebude spať, tak to nepotrebuje.“ Bábätká, batoľatá a malé deti potrebujú VEĽA spánku. Ani dospelí si nedoprajú toľko spánku, koľko by potrebovali, ale to tu nejdem rozoberať. Napríklad, bábätká mladšie ako 6 mesiacov potrebujú 11-12 hodín spánku každú noc a 3-4 hodiny priemerne každý deň. Niektoré budú spať menej ale nie o veľa. Spánok je dôležitý pre ich rast a vývoj!

Keď bol môj najstarší syn bábätko, niekoľko ľudí mi odporúčalo nedávať ho spať počas dňa aby tak dlhšie spal v noci. Možno jednu noc by spal viac, nie som si istá, ale zrútenie sa v dôsledku vyčerpania nie je to, čo považujem za zdravé spánkové návyky. A ja som vedela, že potrebuje viac spánku. S postupom času som zistila, že takmer vždy spal lepšie v noci, ak si dobre pospal aj počas dňa. Koniec koncov, ako Weissbluth hovori: „spánok plodí spánok“ a pri mojom synovi toto platilo na 100%. Čím lepšie si pospal cez deň, tým menej bol vyčerpaný a lepšie spal v noci. Povedala by som, že toto je takmer vždy pravda pre väčšinu náročných spáčov. Napokon, pamätajte si že, títo nároční spachtoši nie sú tí, ktorí by zázračne zaspali keď sú unavení, toto sú bábätká/batoľatá, ktoré majú problémy a potrebujú pomôcť naučiť sa ako byť dobrým spachtošom.

Učenie zdravých spánkových návykov

Nebudem sa venovať všetkým tým  metódam výcviku spánku, pretože to by zbytočne predĺžilo tento článok. A navyše, neuprednostňujem jednu metódu výcviku spánku nad druhou ale beriem do úvahy celkovú situáciu a osobnosť dieťaťa a snažím sa tak nájsť metódú, ktorá bude vyhovovať dotyčnej rodine. Hoci to, čo vám chcem povedať o učení zdravých spánkových návykov je možné vďaka dôslednosti a vytrvalosti. Je to o kladení potrieb vášho dieťaťa ako najvyššiu prioritu, vyššie ako všetko ostatné čo musíte alebo chcete urobiť. Bábätká väčšinou len jedia, spia a kakajú počas prvých mesiacov. Nepripravili by ste ich o jedlo alebo čistú plienku, preto vás vyzývam, nepripravte ich ani o spánok. Či už budete spávať spolu s nimi v jednej posteli alebo im dovolíte naučiť sa ako sa samy upokoja alebo čokoľvek medzi tým, hlavným cieľom je dopriať im spánok, ktorý tak potrebujú. Najdôležitejším aspektom ako to dosiahnete, je byť vytrvalý. Ľahnúť si počas dňa s nimi len napríklad pondelky, stredy a piatky ich len popletie a stanoví nereálne očakávania. Je to voči nim nespravodlivé. Preto čokoľvek robíte aby ste uspali vaše dieťa, robte to vždy rovnako pokiaľ je to možné. Týmto nehovorím, že niektoré dni nebudú musieť byť frochu flexibilné alebo že pravidlá nebudú porušené počas prázdnin, myslím to vo všeobecnosti.

Možno vás tiež  bude zaujímať môj článok o spánkových asociáciách.