Možno patríte medzi tých rodičov, ktorí sa môžu akokoľvek snažiť a dieťa napriek všetkému odmieta zaspať. V tomto článku vám prinášame 7 tipov čo robiť, ak bábätko nechce spať.

1. Pripravte izbu na spanie

Pripraviť izbu na spánok je veľmi dôležité. Hoci sa to mnohým môže zdať samozrejmé, niektorí rodičia si neuvedomujú, že svetlo alebo hluk môžu dieťaťu vadiť.

Svetlo a hluk nie sú takým problémom počas nočného spánku ako počas toho denného, kedy vonku svieti slnko. Mali by ste si zaobstarať zatemňovacie závesy alebo žalúzie, aby ste v izbe vytvorili aspoň prítmie.

Čo sa týka hluku, je pomerne ťažké zabezpečiť dieťaťu počas spánku ticho počas dňa. V tomto prípade by mohlo pomôcť púšťanie bieleho šumu, čiže tlmených zvukov ako napríklad zvuk fénu alebo vysávača púšťaných z počítača, ktoré zároveň utlmia zvuky z vonku.

2. Zostavte dieťaťu denný režim

Ak chcete aby vaše dieťa malo pravidelný a predvídateľný spánok hlavne cez deň, musíte mu vytvoriť pravidelný denný režim. Je jasné, že tento režim budete musieť prispôsobovať nepredvídateľným alebo výnimočným situáciám(napríklad výletom alebo chorobám), ale väčšina dní by mala vyzerať rovnako.

Zoznam činností počas dňa by ste mali vytvoriť s ohľadom na denný spánok. Jednotlivé spánky počas dňa stanovte tak, aby boli zosúladené s časom kŕmenia, ranným vstávaním a večerným spánkom a ostatné aktivity tomu prispôsobte.

3. Pozor na príliš unavené dieťa

Ďalšou príčinou, prečo bábätko nechce spať môže byť príliš veľká únava. Toto je problémom hlavne u pár týždňových bábätiek, ale prílišnej únave sa treba vyhnúť aj u niekoľko mesačných bábätiek.

Novorodenci sa totiž veľmi ľahko unavia a keď tento moment neodhadnete, môžu byť unavení natoľko, že už nevedia zaspať. Všímajte si preto príznaky únavy, akými sú pretieranie očí alebo zívanie a čo najskôr uložte dieťa spať.

[sc name=“reklama“]

4. Vytvorte si správnu rutinu pred spaním

Rovnako ako pred nočným spaním, aj pred spánkom počas dňa je dôležité dodržiavať určitú rutinu. Zvoliť si pár jednoduchých a krátkych činností ako napríklad maznanie, čítanie rozprávky, spievanie uspávanky.

Okrem toho, že takáto rutina dieťa upokojí, pomôže mu aj odhadnúť, že sa blíži čas spánku. Predovšetkým novorodenci a bábätká potrebujú určitý režim, vďaka ktorému sa lepšie prispôsobia bežnému životu.

5. Pripravte sa na narušenia zabehnutého režimu

Niektoré okolnosti sú nepredvídateľné a môžu vám úplne prekaziť zaužívaný režim. Patrí sem napríklad choroba či obdobie rastu zubov. Aj keď sú takéto narušenia pomerne krátkodobé, aj tak môžu zastaviť pokrok, ktorý vaše dieťa v spaní dosiahlo.

Bohužiaľ, neexistuje žiadne rýchle riešenie ako takéto prekážky odstrániť alebo rýchlo napraviť. Musíte sa aj počas nich snažiť zotrvať v režime a nevytvárať žiadne nevhodné návyky, ktoré budete musieť neskôr odstraňovať.

6. Pozor na spánok na cestách

Jednou z príčin, prečo dieťa alebo novorodenec nechce spať môže byť príliš častý spánok v pohybe. Občasný spánok v aute nevadí, ale pre dieťa je najlepšie a najprirodzenejšie, keď spí v postieľke.

Spánok v pohybe neprináša také oddýchnutie a doplnenie energie ako spánok v posteli. Dieťaťu môže častý spánok v aute alebo v kočíku spôsobiť veľký spánkový deficit.

7. Rozpoznajte zmeny v spánku

Počas toho ako dieťa rastie sa menia aj jeho potreby ohľadne spánku. Takže ak vaše dieťa nespáva dobre, nemusí to vždy znamenať problém, ktorý musíte vyriešiť. Možno sa mu len menia spánkové návyky.

Snažte sa všímať si, kedy sa takéto zmeny vyskytujú a naučte sa ich zvládať. Potom lepšie rozpoznáte, kedy treba zmeniť zaužívaný systém