Nielen dospelí majú problémy so spánkom, často s nimi bojujú aj malé deti. Lenže ak dieťa nechce spať, vznikne z toho problém aj pre rodiča. Prinášame vám preto 10 rád pre pokojný spánok detí.

1. Nastavte individuálnu dĺžku spánku

Deti v školskom veku by mali mať každú noc zabezpečený 9-12 hodinový spánok, ale medzi skutočnými spacími návykmi a potrebou spánku sú zvyčajne veľké rozdiely. Bez ohľadu na to, ako veľmi sa snažíte má väčšina detí zaužívané určité spacie návyky.

Ranostaji budú vstávať skoro ráno aj vtedy, ak by ste ich dali spať neskôr ako zvyčajne a ponocovači zase nepôjdu spať dovtedy, kým ich telo nie je pripravené na spánok. Preto je dôležité zistiť, koľko spánku vaše dieťa potrebuje, aby vstalo oddýchnuté a vy tak môžete nastaviť vhodný čas kedy ísť do postele.

2. Nastavte čas vstávania

Keď zistíte, koľko hodín spánku potrebuje vaše dieťa, ľahko si vypočítate aký je ideálny čas na vstávanie a o koľkej má byť dieťa večer v posteli. Dodržiavanie času vstávania je dôležité aj počas víkendov.

Ak dieťaťu dovolíte počas víkendu spať o niečo dlhšie ako v bežný deň, môže to mať za následok ďalšie vaše bezsenné noci. Niekoľko hodín spánku navyše zapríčiní, že deti nebudú večer cítiť únavu.

3. Vytvorte si pravidelnú rutinu pred spánkom

Hlavne pre dobrý spánok bábätiek, batoliat a detí v predškolskom veku sú každodenné večerné rutiny dôležité. Každodenné kúpanie a čítanie príbehov pred spaním pomôže dieťaťu pripraviť sa na spánok, pretože vie, čo bude nasledovať. Postupom času sa vaše dieťa bude cítiť ospalo už na začiatku takejto rutiny a uspávanie detí bude jednoduchšie.

4. Vypnite televízor najmenej dve hodiny pred spánkom

Viacero výskumov potvrdilo, že žiarenie z televízora alebo monitora počítača má vplyv na tvorbu melatonínu. Melatonín je hormón, ktorý ovplyvňuje ľudský spánok. Pri jeho najvyššej úrovni sa cítime ospalo a sme pripravení na spánok.

V prípade, že dieťaťu dovolíte pozerať televízor aj keď len pol hodinu pred spaním, môže sa stať, že vaše dieťa nebude ospalé ešte ďalšie dve hodiny potom.

5. Zabráňte stresu pred spaním

Ďalší hormón, ktorý má vplyv na detský spánok je kortizol, ktorý sa tiež nazýva stresovým hormónom. Vysoká úroveň kortizolu spôsobuje, že deti nie sú schopné zrazu vypnúť a ísť spať. Pred spánkom by ste mali zredukovať akékoľvek aktivity dieťaťa, stlmiť svetlá a zvuky, čím prispejete k zníženiu množstva kortizolu v tele dieťaťa.

6. Vytvorte prostredie, ktoré podporuje spánok

Plyšová hračka môže dieťaťu uľahčiť zaspávanie, ale priveľa hračiek môže zaspávanie naopak skomplikovať. Zatiahnuté závesy, prítmie v izbe a tiché prostredie umožnia dieťaťu rozlíšiť deň od noci a pripravia ho ľahšie na spánok.

7. Zabezpečte chladnú izbu

Spánok dieťaťa je okrem svetla alebo jeho nedostatku rovnako závislý aj od teploty v izbe. Melatonín síce pomáha regulovať vnútornú teplotu tela, ale vy by ste mali regulovať teplotu v miestnosti. Nenastavujte zbytočne pred spánkom vyššiu teplotu v miestnosti, ani príliš nezakrývajte dieťa. Pre spánok je dokonca vhodnejšia znížiť bežnú teplotu v miestnosti.

8. Zabezpečte ochranu pred strachom

Nepodceňujte obavy vášho dieťaťa, ale snažte sa ich vyriešiť. Ak nefunguje uistenie, že dieťaťu nič nehrozí, skúste napríklad kúpiť hračku, ktorá bude plniť funkciu strážcu izby pred príšerami. Prípadne nastriekajte miestnosť sprejom „proti monštrám“, ktorým môže byť obyčajný osviežovač vzduchu s vami vytvoreným špeciálnym obalom.

9. Znížte zameranie na spánok

Prílišné sústredenie sa na spánok môže viesť rovnako ako u dospelých k problémom s vypnutím mysle pred spaním. Namiesto neustáleho pripomínania, že sa blíži čas spánku, čím skôr zvýšite úzkosť dieťaťa, by ste sa mali sústrediť na uvoľnenie a upokojenie tela a mysle dieťaťa.

10. Dávajte pozor pri poruchách spánku

Ak aj napriek všetkým vašim snahám má vaše dieťa stále problémy so zaspávaním, má problémy prespať celú noc alebo má dokonca nočné mory, zvážte návštevu jeho detského lekára, pretože by mohlo ísť o skutočnú poruchu spánku.