Ak ste tehotná, je tak strašne veľa vecí, na ktoré potrebujete myslieť. Kedy a ako cvičiť, kedy ísť ktorému doktorovi, aké lieky, vitamíny a minerály príjimať, kedy ich prijímať, ktorý prijímať s jedlom, ktorý pred spaním..jednoducho je toho enormne veľa.

Témou je samozrejme aj to, čo jesť a čo piť, resp. čo nepiť. A práve tomu sa budeme venovať v tomto článku.

Samozrejme, určite viete, že určité nápoje ako napríklad alkohol či príliš veľa kofeínu, môžu byť pre vaše dieťa škodlivé. No zároveň sú aj nápoje, o ktorých sa príliš v súvislosti s tehotenstvom nehovorí a bude dobré si raz a navždy objasniť, či teda piť môžete a čo tak dobrý nápad piť nie je.

Čo piť?

Voda

Ani nemusíte byť tehotná preto, aby bola voda jednou z najdôležitejších zložiek vášho celkového zdravia. Voda bude za každých okolností a pre každého vždy odporúčanou voľbou č.1.

Voda pomáha naše telo udržovať hydratované a celkovo mu pomáha udržiavať ho v najlepšom zdravotnom stave, aké je za daných okolností možné. Tehotná žena by denne mala vypiť aspoň 2,5 litra vody, čo je pravdepodobne viac, než ste zvykla piť, než ste bola tehotná. Ak sa navyše chystáte po pôrode dieťa pravidelne kojiť, je dobré vypiť vody ešte viac.

Ak máte ohľadom vody špecifické otázky, konzultujte ich so svojim lekárom alebo iným kvalifikovaným profesionálom.

Pomarančový džús

Pomarančový džús je ďalšou výbornou voľbou pre tehotné ženy. Hoci je dobré overiť si, či obsahuje džús dostatok vápnika, ktorý je extrémne dôležitý pre zdravie nielen vašich kostí.

Vitamín C, ktorý sa v pomarančovom džúse nachádza, pomáha telu lepšie absorbovať železo, navyše obsahuje pomarančový džús kyselinu listovú, ktorá je kľúčová pre zdravý vývin nenarodeného dieťaťa.

Pri výbere džúsu je dobré skontrolovať, či bol pasterizovaný – vďaka tomu minimalizujete riziko možného výskytu patogénov.

[sc name=“reklama“]

Mlieko

Čo sa týka pomeru vlákniny, bielkovín, sacharidov, vitamínov a minerálov, málo čo je lepšie ako mlieko. Kosti nenarodeného dieťatka sa najviac vyvíjajú v poslednom trimestri, preto je viac ako vhodné piť počas tehotenstva a najmä v jeho poslednej fáze aspoň pohár mlieka denne.

Samozrejme všetci vieme, aký je vápnik, rovnako ako iné vitamíny či minerály, dôležitý pre vývin našich kostí, no príjem mlieka má výrazný vplyv aj na to, ako sa vyvíjajú kosti vášho dieťaťa.

Rovnako ako pri džúse je však dôležité, aby bolo mlieko pasterizované a aby sme tak vylúčili možnosť prítomnosti škodlivých patogénov.

Ovocné smoothies

Všetci vieme, čo je na smoothies najlepšie – že dokážeme do jedného lahodného nápoja vtesnať celé jedlo plné vitamínov, minerálov a antioxidantov. Pre vaše potreby ako tehotnej ženy je najlepšia kombinácia špenátu, jogurtu a bobúľ. Pridať samozrejme môžete aj iné druhy ovocia či zeleniny, príp. môžte každé ráno či večer piť úplne iný nápoj. Možnosti sú nekonečné.

Športové nápoje s elektrolytmi

Možno ste tu takúto možnosť nečakali, no športové drinky s obsahom elektrolytov sú pre tehotné ženy naozaj veľmi vhodné. Výrazne totiž pomáhajú pri kŕčoch, ktoré niektoré ženy počas tehotenstva trápia. Treba si však dať pozor, pretože tieto drinky sú často plné cukru, preto si pri výbere dôkladne prečítajte etiketu.

Žíhľavový čaj

Skvelou voľbou pre tehotné ženy je čaj zo žíhľavy. Je skvelým zdrojom vitamínov a minerálov, vrátane draslíka, železa a vitamínov A, C a K.

Ak sa však chystáte piť žíhľavový čaj, je pár veci, na ktoré by ste nemala zabúdať. V prvom rade by váš čaj mal obsahovať len listy žíhľavy a nie aj jeho korene. Rovnako platí, že je žíhľavový čaj vhodný v druhom a treťom trimestri, no nemusí byť tak vhodný v prvom trimestri. A ako pri všetkom, aj tu platí, že všetkého veľa škodí.

Čo nepiť?

Sladené nápoje

Príliš veľa sladených nápojov počas tehotenstva môže viesť k pribratiu váhy, mimo váhy vášho dieťaťa, čo môže zmiasť aj vášho doktora. Faktom je, že tieto nápoje nie sú pre dieťa škodlivé, no ich nutričná hodnota je pre vás prakticky nulová.

S vysokým príjmom týchto nápojov zvyšujete aj riziko vzniku cukrovky, preto je dobré dať si pozor na množstvo. Ak máte chuť, s mierou sú sladené nápoje v poriadku, no predsa je lepšie sa im úplne vyhnúť.

Alkohol

Neexistuje tolerovateľné množstvo alkoholu počas tehotenstva. Alkohol je zodpovedný za mnohé poruchy a defekty, ktoré môžu u nenarodeného dieťaťa nastať, preto je alkohol počas tehotenstva pre zodpovednú ženu úplne vylúčený.

Samozrejme, budú ľudia, ktorí vám budú tvrdiť, že jeden pohár vína z času na čas je v poriadku, no ak vám záleží na vašom dieťati, radšej výnimky nerobte.

Nepasterizované mlieko

Surové mlieko môže obsahovať nebezpečné baktérie, ktoré môžu dokonca spôsobiť potrat. Pasterizácia mlieka zabíja baktérie v ňom, vďaka čomu je podstatne bezpečnejšie. Ak máte rada mlieko priamo z farmy, za každých okolností ho pred konzumáciou prevarte.

[sc name=“reklama“]

Príliš veľa kofeínu

Kým ste tehotná, mali by ste si dávať dobrý pozor na to, aké množstvo kofeínu prijímate. Vašou hornou hranicou by malo byť 200 mg denne. Nezabúdajte však na to, že kofeín sa nenachádza len v káve, ale často aj v čaji či čokoláde.

Vaječný koňak

Vaječný koňak je veľmi obľúbený najmä pri oslavách, je však vyrábaný zo surových vajíčok, ktoré môžu obsahovať salmonellu a spôsobiť vám vážne problémy. Ak predsa vaječný koňak pripravujete, snažte sa o to, aby ste ho prehriali aspoň pri teplote 70 stupňov celzia, čo by malo zabiť všetky neželané baktérie.

Čerstvo vytlačené ovocné šťavy a cidery

Aj keď to znie ako veľmi zdravá alternatíva, čerstvo vytlačená ovocná šťava či cider môže byť pre vaše dieťa nebezpečný. A to bez ohľadu na to, či si šťavu vytláčate z ovocia z farmy alebo z ovocia z obchodu. Tieto potraviny totiž môžu obsahovať nebezpečné baktérie ako E.coli.

Najistejšou voľbou je kupovať džúsy a cidery, ktoré prešli pasterizáciou.