Tehotenská cukrovka (Gestačný diabetes)

gestračný diabetes

Najnovšie štúdie ukazujú, že tehotenská cukrovka je na vzostupe. Zistite príčiny, kto je najviac ohrozený a ako sa tejto chorobe môžete vyhnúť.

Diagnostikoval vám váš lekár gestačný diabetes? Hoci sa táto diagnóza môže najprv zdať ohromujúca, v skutočnosti, táto tehotenská komplikácia je bežnejšia než si myslíte a počet prípadov stále rastie. Dobrý správa je, že opatrným sledovaním a starostlivosťou je toto ochorenie zvládnuteľné a vy môžete prežiť zdravé a bezpečné tehotenstvo.

Tehotenská cukrovka zvyčajne začína medzi 24. týždňom a 28. týždňom tehotenstva kedy telo nevytvára dostatočné množstvo inzulínu (hormón, ktorý napomáha zmeniť cukor na energiu), aby sa vysporiadalo s glukózou, ktorá cirkuluje vo vašej krvi, aby napomohla rastu bábätka. Jedno z najbežnejších ochorení, tehotenská cukrovka, ovplyvňuje 1 tehotnú ženu z 10.

Hoci potenciálne komplikácie z neliečenej cukrovky môžu byť veľmi závažné, tento stav je zvládnuteľný. Ak je diagnostikovaná dostatočne včas a dobre kontrolovaná, nemôže ublížiť ani vám, ani vášmu dieťaťu.

Čo spôsobuje tehotenskú cukrovku?

Pre lepšie pochopenie tehotenskej cukrovky je dobré ak najprv pochopíte čo sa deje vo vašom tele počas tehotenstva.

U niektorých žien hormóny z placenty blokujú inzulín, hormón vytváraný v pankreasy, ktorý reguluje spracovávanie tukov a karbohydrátov a napomáha meniť cukor v tele na energiu. Výsledkom je vysoká hladina glukózy.

Toto spôsobuje hyperglykémiu (alebo vysokú hladinu cukru v krvi), čo môže poškodiť nervy, krvné cievy a orgány vo vašom tele. Hoci výskum v oblasti tehotenskej cukrovky stále pokračuje, ešte nie je jasné, prečo niektoré ženy tehotenskú cukrovku dostanú zatiaľ čo iné nie.

Rizikové skupiny

  • Osoby s nadváhou, ktoré otehotnejú majú vyššiu šancu dostať tehotenskú cukrovku, keďže nadváha ovplyvňuje schopnosť inzulínu štiepiť cukor v krvi.
  • Staršie osoby. Lekári pripúšťajú, že ženy nad 35 rokov majú vyššie riziko ochorenia.
  • S cukrovkou v rodine. Ak máte v rodine cukrovku je pravdepodobnejšie, že budete náchylnejšia na toto ochorenie v tehotenstve.
  • Ak už ste mali tehotenskú cukrovku. Ak už ste mali tehotenskú cukrovku v predošlom tehotenstve je možné, že ju dostanete aj pri tom ďalšom.
  • Ak ste boli diagnostikovaná pred cukrovkou. Ak máte mierne zvýšenú hladinu cukru v krvi pred tehotenstvom, môžete mať vyššie riziko tehotenskej cukrovky.
  • Ak musíte dodržiavať pokoj na lôžku. Niektoré štúdie dokázali, že v prípade, keď musíte dodržiavať pokoj na lôžku, kvôli obmedzenej aktivite môžete pribrať a tým pádom ste vo väčšom riziku ochorenia na cukrovku.

Aké sú symptómy tehotenskej cukrovky 

Väčšina žien s tehotenskou cukrovkou nemá žiadne symptómy hoci niektoré sa môžu objaviť:

  • Extrémny smäd
  • Časté a veľmi výdatné močenie (iné ako časté, ale ľahké močenie počas ranného tehotenstva)
  • Malátnosť (môže byť ťažké ju odlíšiť od normálnej tehotenskej malátnosti)
  • Chrápanie: Hoci tehotenské hormóny spôsobujú nosovú zápchu, čo spôsobuje, že ste náchylnejšia na chrápanie než obyčajne, či už máte tehotenskú cukrovku alebo nie. Napriek tomu ak chrápete viac než obyčajne mali by ste navštíviť svojho lekára.

Ako sa tehotenská cukrovka diagnostikuje?

Pravdepodobne ste si už všimli, že si váš lekár pýta vzorku moču pri každej prehliadke. Je to čiastočne aj preto, aby skontroloval hladinu cukru vo vašom moči, ktorá môže byť signálom tehotenskej cukrovky (hoci jeden pozitívny výsledok nemusí hneď znamenať, že cukrovku máte).

Okolo 28-meho týždňa vášho tehotenstva by vám váš lekár mal spraviť testovanie na glukózu. V tomto teste vypijete cukrovú tekutinu a bude vám odobraná vzorka krvi po asi hodine. Ak vaša krv ukáže vysoké množstvo cukru, lekár vám naordinuje troj hodinový test tolerancie cukru, aby zistil či cukrovku skutočne máte.

Aké sú možné komplikácie?

So správnou starostlivosťou a pravidelným monitorovaním vašim lekárom, tehotenská cukrovka je zvládnuteľná. Avšak ak sa toto ochorenie nelieči, nadmerné množstvo cukru bude cirkulovať krvou a vstúpi do krvného obehu vášho dieťaťa cez placentu, čím môže ohroziť zdravie vášho dieťaťa a vás. Deti s matkami bez kontrolovanej tehotenskej cukrovky sa môžu narodiť väčšie (makrosomia). To môže spôsobiť komplikácie pri pôrode a tým pádom je cisársky rez pravdepodobnejší. Tým, že sa dieťa narodí väčšie môže mať tiež vyššiu hladinu cukru v krvi a môže trpieť obezitou v detstve.

Matky s tehotenskou cukrovkou majú väčšie riziko získania preeklampsie (tehotenstvom stimulované zvýšenie tlaku). To môže viesť k problémom u dieťaťa po narodení, ako je napr: žltačka, dýchacie problémy a nízka hladina cukru. Neskôr môže vaše dieťa zažívať riziko obezity a cukrovky typu 2.

Ako predísť tehotenskej cukrovke?

Ak máte cukrovku v rodine alebo ste tehotná vo vyššom veku, pravdepodobne nie je nič, čo by ste mohli urobiť. Avšak v prípade, že máte nadváhu, nemáte vyváženú stravu alebo pravidelne necvičíte, začať s niekoľkými zdravými návykmi vám môže výrazne pomôcť.

  • Buďte aktívna. Cvičenie pod dohľadom lekára – hoci by to bola len 15 minútová prechádzka po obede alebo večeri – dovolí vášmu telu spáliť glukózu aj napriek nedostatku inzulínu vo vašom tele. Je to dobrý spôsob ako mať svoj cukor pod kontrolou, navyše sa budete cítiť skvelo.
  • Stravujte sa zdravo. Ak zmeníte svoje stravovacie návyky teraz, nielen, že tým chránite vás a vaše dieťa počas tehotenstva. Táto zmena Vám tiež napomáha vybudovať si zdravé návyky do budúcna. Konzumujte rôzne ovocie a zeleninu, zamerajte sa na limitovanie prísunu tukov na 30% z celodenného prísunu kalórií a skúste sa vyhnúť prísunu sladkých a spracovaných jedál. Myslite na vysoko proteínové a nízko kalorické možnosti (celozrnné potraviny, nízko tučné mliečne výrobky, mäso, ryby a strukoviny) a dávajte si pozor na dávky.
  • Pravidelne si merajte hmotnosť. S pomocou svojho lekára, si skúste udržať normálnu hmotnosť a BMI. To znamená pribrať len správne množstvo váhy počas tehotenstva a stratiť zopár kíl navyše.