Mimomaternicové tehotenstvo

mimomaternicove-tehotenstvo

Na obrázku: Normálne tehotenstvo vľavo, mimomaternicové tehotenstvo v pravo

Mimomaternicové tehotenstvo znamená, že oplodnené vajíčko ženy sa nezachytí na stene maternice, ale niekde mimo nej. Týka sa to približne jedného z 50 tehotenstiev a nedá sa vyriešiť inak ako umelým prerušením tehotenstva. Je to jediná možnosť, pretože lekári zatiaľ nenašli spôsob ako presunúť oplodnené vajíčko do maternice v neporušenom stave.

Určite sa teraz pýtate či sa to môže stať aj vám, a odpoveď je bohužiaľ áno. Vo všeobecnosti platí, že sú okolnosti, ktoré vaše šance na mimomaternicové tehotenstvo zväčšujú. To ale neznamená, že sa vám to nemôže stať aj pokiaľ ste úplne zdravá. A keďže môže byť pre vás mimomaternicové tehotenstvo pomerne nebezpečné, najdôležitejšie je odhaliť ho v čo najskoršom štádiu. Tak zároveň zvýšite svoje šance na úspešné tehotenstvo v budúcnosti.

Príčiny mimomaternicového tehotenstva

Po oplodnení spermiou vaše vajíčko putuje jedným z vajcovodov až do maternice. Ak sa ale stane, že váš vajcovod je poškodený alebo zablokovaný, vajíčko sa nemá ako do maternice presunúť. V takomto prípade oplodnené vajíčko zostane vo vajcovode a implantuje sa do jeho povrchu. Tam sa začne vyvíjať.

A keďže sa väčšina mimomaternicových tehotenstiev odohráva práve vo vajcovodoch, hovoríme im aj tubálne. V málo prípadoch sa oplodnené vajíčko tiež môže zachytiť vo vaječníku, krčku, priamo v brušnej dutine alebo aj v jazve po cisárskom reze.

Heterotopické tehotenstvo

V niektorých veľmi ojedinelých prípadoch sa tiež môže stať, že v tele ženy sa usadia dve oplodnené vajíčka. Jedno mimo maternice, takže napríklad vo vaječníku, a to druhé v maternici, tak ako počas zdravého tehotenstva. Takémuto javu hovoríme heterotopické tehotenstvo a vyskytuje sa zhruba v jednom z 4000 prípadov.

Prejavy mimomaternicového tehotenstva

Ak ste tehotná, ale jedná sa o tehotenstvo mimomaternicové, stále môžete pociťovať bežné tehotenské príznaky. Sú ale ďalšie príznaky, ktoré vám napovedia, že sa o bežné tehotenstvo nejedná:

  • Silná bodavá bolesť. V mimomaternicovom tehotenstve sa často vyskytuje veľmi silná bolesť v oblasti brucha a panvy, niekedy aj v ramenách či krku. Intenzita sa môže meniť, ale ak takúto bolesť pociťujete, ihneď kontaktujte lekára. 
  • Vaginálne krvácanie. Bude v strehu ak je toto krvácanie silnejšie, alebo naopak slabšie ako počas bežnej menštruácie. Taktiež sa s krvácaním ihneď obráťte na lekára.
  • Tráviace ťažkosti. Aj tieto môžu, taktiež ale nemusia, byť príznakom mimomaternicového tehotenstva.
  • Slabosť, nevoľnosť či mdloby. Práve tento príznak môže mimomaternicové tehotenstvo prezradiť.

Čo ak sa mimomaternicové tehotenstvo nelieči

Ak sa nejakým nedopatrením stane, že máte mimomaternicové tehotenstvo a lekári na to neprídu, hrozia vám vážne následky. V takomto prípade totiž môže oplodnené vajíčko napríklad vo vaječníku rásť, až kým sa pod tlakom plodu celý vajcovod nenaruší. To potom spôsobí obrovské bolesti v brušnej oblasti a hlavne silné krvácanie.

Takáto situácia môže spôsobiť narušenie vajcovodu natrvalo, alebo dokonca jeho úplne poškodenie. A ak sa to spojí so silným vnútorným krvácaním, ktoré nie je ihneď liečené, môže na to žena dokonca zomrieť. Preto je tak podstatné aby bolo mimomaternicové tehotenstvo čo najskôr zistené a liečené.

Hrozí Vám mimomaternicové tehotenstvo? 

Ako sme si už hovorili, mimomaternicové tehotenstvo sa môže prihodiť každej jednej, aj úplne zdravej žene. Ak sa vás ale týka jeden alebo viac z nasledujúcich bodov, pravdepodobnosť na mimomaternicové tehotenstvo je u vás vyššia. Všeobecne vzaté je to akékoľvek vec, ktorá nejako ovplyvnila vajcovody, ako napríklad:

  • Operácia vaječníkov v rámci vyriešenia nejakého problému alebo v rámci zvrátenia neplodnosti, ktorá bola vykonaná práve operáciou. A ak sa stane, že žena otehotnie po tom, ako sa operáciou stala neplodnou, šanca na mimomaternicové tehotenstvo je vtedy 25-50%. Miernym rizikom je tiež akákoľvek operácia v oblasti brucha, aj keď sa priamo nemusí týkať vajcovodov.
  • Predchádzajúce mimomaternicové tehotenstvo. Pokiaľ už ste ním raz prešli a otehotniete znovu, šanca, že je tehotenstvo mimomaternicové je 10%. Ak ste také tehotenstvá už prekovali dve, šanca je 25%.
  • Infekcia v reprodukčnom ústrojenstve. Tá môže byť spôsobená hlavne infekciou plynúcou z neliečenej pohlavnej choroby.
  • Veľké množstvo sexuálnych partnerov. Toto priamym spôsobom risk nie je. Zvyšuje sa tým ale šanca dostať pohlavnú chorobu, z ktorej potom plynie možnosť infekcie.
  • Problémy s neplodnosťou. Ak sa liečite na neplodnosť, tá je často spôsobovaná práve nepriechodnosťou vajcovodov. Ak sa teda na neplodnosť liečite a otehotniete, máte nadpriemernú šancu na mimomaternicové tehotenstvo.
  • Gynekologický problém zvaný endometrióza. Endometrióza môže spôsobiť jazvenie, ktoré ovplyvňuje vajcovody. To následne zvyšuje pravdepodobnosť mimomaternicového tehotenstva.

Existuje aj niekoľko faktorov priamo nesúvisiacich s narušením vajcovodov, ktoré môžu zvýšiť šancu na mimomaternicové tehotenstvo:

  • Vek ženy pri otehotnení vyšší ako 35. V tomto veku už vajcovody fungujú horšie a to spôsobuje zvyšujúcu sa šancu na mimomaternicové tehotenstvo.
  • Pokiaľ ste fajčiarka. Výskumy ukazujú, že ženy, ktoré sú pravidelnými fajčiarkami čelia väčšej šanci na mimomaternicové tehotenstvo. To je len ďalší z mnohých dôvodov aby ste tento zlozvyk nadobro opustili.
  • Užívanie antikoncepcie na báze progestínu. Niektoré štúdie zistili, že užívanie antikoncepcie, ktorá je len na báze progestínu, zvyšuje vaše šance na mimomaternicové tehotenstvo.

Liečba mimomaternicového tehotenstva

  • Lekár vám môže podať metotrexát. Táto liečba je teda pomocou užitia látky metrotrexát, ktorý by mal vstrebať tkanivo, ktoré je vo vajcovodoch prítomné kvôli tehotenstvu. Tým by sa mal vajcovod spriechodniť a lekári by ho mali byť schopní zachrániť.
  • Podstúpite operáciu. Pokiaľ sa váš vajcovod netiahol alebo sa dokonca úplne poškodil, musí byť jeho časť či celý vajcovod odstránený operáciou. V takomto prípade sa totiž u vás vyskytuje silné krvácanie, a to musí byť zastavené urgentnou operáciou.
  • Podstúpite laparoskopickú operáciu. V niektorých situáciách je potrebné, aby ste podstúpili laparoskopickú operáciu v celkovej anestéze. Počas takejto operácie sa odstráni mimomaternicové tehotenstvo a napraví odstráni sa poškodený vajcovod. Ak mimomaternicové tehotenstvo nie je možné odstrániť pomocou laparoskopickej operácie, možno bude potrebné podstúpiť ďalší zákrok zvaný laparómia.

Budúcnosť

Hladina hormónu hCG

Jedným zo spôsobov ako lekár odhalí mimomaternicové tehotenstvo je prítomnosť hormónu hCG v moči. Ten telo totiž produkuje len ak je žena tehotná. Po tom, ako je mimomaternicové tehotenstvo odstránené a liečené, lekár musí pravidelne sledovať vaše hodnoty hormónu hCG. Musí si byť totiž istý, že žiadne tehotenské tkanivo už vo vašom tele nezostalo. Až keď budú hodnoty na nule môžete začať premýšľať nad ďalším tehotenstvom.

Šanca na úspešné tehotenstvo

Je pravdou, že po prekonaní mimomaternicového tehotenstva sa šanca na donosenie potomka znižuje. Do akej miery sa znižuje ale závisí na tom, prečo vlastne ku mimomaternicovému tehotenstvu u vás došlo a či vám zostali oba vajcovody. Ak vám lekári vajcovody zachránili a dali do pôvodného stavu, máte zhruba 60% šancu na úspešné tehotenstvo.