Kŕče v nohách v tehotenstve

kŕče v nohe v tehotenstve

Pre väčšinu žien patrí tehotenstvo k najkrajším obdobiam života. Materstvo je krásne, avšak všetko má svoje výhody aj nevýhody. My sa dnes pozrieme na jeden z problémov, s akým sa musia tehotné ženy popasovať. Ak sa aj vy radíte k hŕstke šťastných žien v prvom trimestri tehotenstva,  pravdepodobne vám už kŕče v nohách stihli pripraviť pár bezsenných nocí. Dnes vám prezradíme, prečo to je tak a ako získať späť pokojný spánok.

Čo spôsobuje kŕče v nohách v tehotenstve?

Bolestivé kŕče v nohách potrápili už nejednu tehotnú ženu. Vystreľujú cez lýtka, hore do nôh. Objavujú sa najmä v noci a zvyčajne začínajú v prvom trimestri (19. týždeň tehotenstva), trvajú až do tretieho trimestra. Nikto si nie je celkom istý, čo tieto kŕče spôsobuje. Rôzne teórie vysvetľujú, že môžu byť spôsobené zvýšenou hmotnosťou v tehotenstve, stlačením ciev v nohách, prípadne zlá životospráva, nadbytok fosforu, nedostatok vápnika a horčíka, nedostatok vody.

Ako kŕčom v nohách predchádzať?

Kŕče nôh sa objavujú zväčša v druhej polovici tehotenstva. Existujú však aj rôzne tipy a rady ako môžete zmierniť príznaky bolestivých kŕčov. Naťahovacie cvičenia vám môžu pomôcť predísť kŕčom. Kým si pred spaním ľahnete do postele, postavte sa oproti stene vo vzdialenosti približne 60 cm a položte dlane na stenu. Predkloňte sa tak, aby boli vaše päty na podlahe. V tejto polohe ostaňte 10 sekúnd, následne odpočívajte 5 sekúnd. Tento cvik opakujte minimálne trikrát. Krátke precvičenie pred spaním, hodina jogy pre tehotné ženy, alebo naťahovacie cvičenia s fit loptou vám pomôžu nielen v boji proti kŕčom, ale pomôžu vám odbúrať stres. Pre väčšiu úľavu môžete vyskúšať aj masáže určené pre tehotné ženy, alebo rôzne vykurovacie podložky.

Aj v tehotenstve buďte aktívna, no nesmiete zabúdať ani na odpočinok. Pohodlne sa usaďte a vyložte si nohy na stoličku alebo fit loptu tak často, ako je to možné. Uistite sa, že máte dostatočný prísun tekutín počas dňa (ideálne je vypiť minimálne 8 pohárov čistej vody denne).

Dbajte na vyváženú stravu, ktorá obsahuje veľké množstvo vápnika (mliečne výrobky, najmä jogurt- pomáha vyhnúť sa zápche) a horčíka (veľké množstvo horčíka obsahujú banány). Nie je dokázané, že tieto dve minerálne látky priamo pomáhajú v boji proti kŕčom, ale sú nevyhnutné pre ľudský organizmus. Nikdy neuškodí jesť dostatočné množstvo zdravých surovín a dbať na pestrú vyváženú stravu, najmä v období tehotenstva.

Čo robiť, ak dostanete krče v nohách?

Svalové kŕče sa prejavujú veľmi bolestivým spôsobom, ktoré sú spôsobené sťahmi svalu. Môžu trvať niekoľko sekúnd, ale v niektorých prípadoch aj dlhšie. V prípade, ak vás nečakane zastihne kŕč, narovnajte nohu a jemne naťahujte prsty k holennej kosti. Opakujte niekoľkokrát. Pomalým krúživým pohybom chodidla sa takisto môžete zbaviť kŕčov v nohe. Vyskúšajte sa postaviť na chladný povrch. Je to síce zvláštne, ale to tiež niekedy pomáha zastaviť kŕč. Vyskúšať môžete aj jemnú masáž chodidiel. Ak bolesť neprestáva skúste ľahký strečing- napínanie a uvoľnenie svalov lýtka (aspoň 3 minúty), postavte sa striedavo na špičky a päty.

Ak naťahovanie chodidla, alebo jeho krúženie nepomôže, vyhľadajte svojho lekára. V ojedinelých prípadoch môže byť bolesť spôsobená krvnou zrazeninou, masírovanie by ju mohlo zhoršiť, alebo umožniť presun do inej časti tela.