Keď sa vám narodí prvé dieťa, zvyčajne máte množstvo otázok, na ktoré potrebujete odpoveď. Ako držať bábätko, alebo mu vymeniť plienku? Ako sa má dieťa kŕmiť? A samozrejme, ako večer uspať bábätko? Alebo ako uspať bábätko cez deň?

Tento článok vám ponúka 6 jednoduchých možností, ako sa naučiť správne uspať bábätko.

1. Odhadnite správne, kedy je dieťa pripravené na spánok

Pri uspávaní dvojtýždňového až mesačného bábätka je dôležité sledovať znaky ospalosti ako sú napríklad zívanie, alebo pozeranie do priestoru. Pokúste sa odsledovať ich ešte skôr, ako začne byť dieťa mrzuté.

S uspávaním 6 a viac mesačného bábätka je to jednoduchšie, pretože v tomto veku už má dieťa určitý spánkový režim. Nesnažte sa však dieťa počas dňa udržať čo najdlhšie bez spánku, s cieľom, aby potom prespalo celú noc. Príliš unavené bábätko je totiž oveľa zložitejšie uspať.

2. Povedzte dieťaťu, že je čas ísť spať

Opakujte dieťaťu rovnakú frázu každý večer pred spaním. Novorodenec možno nebude spočiatku chápať všetko, ale ak mu budete opakovať frázu ako napríklad „Je čas ísť spať, dobrú noc, ľúbim ťa“ časom pochopí, že je čas na spánok.

3. Docieľte aby dieťa vytušilo, že sa blíži čas spánku

Vytvorte mu pred spaním istú rutinu. Dieťa už na začiatku pravidelnej činnosti vytuší, že bude nasledovať spánok a bude naň pripravené ešte skôr ako s touto rutinou skončíte. Dôležitejšie, ako jednotlivé činnosti ktoré budete vykonávať, je pravidelné dodržiavanie tejto rutiny pred spánkom.

Vôbec nevadí, ak dieťa nekúpete každý večer. Pri uspávaní 2, 3, 4 mesačného bábätka môže vaša rutina spočívať v zatiahnutí závesov, zaspievaní uspávanky pre deti, prečítaní rozprávky, prezlečení do pyžama prípadne pustení nejakých zvukov. Dôležité je, aby šli činnosti vždy v rovnakom poradí.

Pri uspávaní staršieho, napríklad 6, 7, 8 mesačného bábätka nemusí byť táto rutina komplikovanejšia, ale bude asi trvať dlhšie, takže nevytvárajte zbytočne príliš veľa činností.

4. Upokojte dieťa, ale neuspite ho

Bábätká sú rozdielne a na každé môže platiť iná metóda na upokojenie a uvoľnenie pred spánkom. Mnoho detí má rado určitý druh pohybu, tento zvyk si preniesli z čias, keď boli vo vašej maternici.

Môžu mať radi poskakovanie, hojdanie, kolísanie, alebo prechádzanie sa po miestnosti vo vašom náručí. Niektoré deti dokonca obľubujú veľmi silné pohyby, preto skúste experimentovať a určite zistíte, ako najlepšie uspať vaše bábätko.

5. Skúste techniku ospalý, ale stále hore

Cieľom je uspať bábätko v postieľke, kolíske alebo vo vašej posteli(z hľadiska bezpečnosti je lepšie, keď s ním v posteli spíte aj vy) tým, že ho tam položíte ospalé, ale ešte bdelé.

V princípe sa snažte dostať dieťa do stavu pokoja, uvoľnenia, so zavretými očami tak, aby ste mohli opustiť miestnosť a nechať dieťa spať. Nanešťastie, nie u všetkých detí táto technika funguje. V niektorých prípadoch je skôr nemožné dosiahnuť stav, kedy je dieťa ospalé, ale stále hore a nezačne plakať ako náhle ho položíte do postieľky.

Pravdepodobne to bude chcieť určitý čas a tréning kým zistíte, kedy je ten správny moment, ale nevzdávajte sa. Fungovať to nemusí hlavne v prípade veľmi malých detí, zvyčajne do štyroch prípadne šiestich mesiacov.

6. Uložte dieťa na spánok

Počas prvého roku by ste mali dieťa dávať spať vždy na chrbát. Spanie bábätka na brušku môže zvyšovať riziko SIDS(syndrómu náhleho úmrtia dojčiat) . U starších detí je ale bežné, že majú radšej spánok na bruchu.

U mladších detí je predpoklad, že ich budete musieť uspávať a upokojovať až pokým nezaspia, ale v ideálnom prípade bude vaše dieťa poloospalé a uspí sa samé. Takýmto samouspávaním sa môžete v budúcnosti vyhnúť viacerým problémom so spánkom.

Je lepšie, keď naučíte dieťa zaspávať samé, ako keď ho uspávate vy. Pomáhať dieťaťu pri zaspávaní až pokým naozaj nezaspí je rovnaké, ako by ste sa snažili zaňho chodiť. Nakoniec sa to naučí, ale bude to trvať podstatne dlhšie, ak sa samé nesnaží. Chce to hlavne prax.