Dieťa sa považuje za odstavené, keď ho mamička prestane dojčiť a začne prijímať výživu z iných zdrojov. Hoci sú deti zväčša kŕmené aj z fľaštičky, termín sa zvyčajne odkazuje na zastavenie kojenia.

Odstavenie nemusí automaticky znamenať koniec intímneho vzťahu, ktorý ste vy a vaše dieťa za toto obdobie vytvorili. Jednoducho to znamená, že ho budete kŕmiť viacerými odlišnými spôsobmi.

Napríklad, ak kojíte dieťatko často kvôli vytvoreniu pohodlia, budete musieť nájsť iné spôsoby, ako docielite aby sa cítilo lepšie. Čítajte mu knižky, spievajte pesničky alebo sa s ním hrajte vonku. Ak vaše dieťa protestuje, snažte sa zostať pokojný. Pomôcť vám môže aj vaša polovička, podajte vášmu partnerovi bábätko, aby si ho tiež pritúlil.

Kedy začať?

Vy ste najlepším rozhodcom. Nemusíte stanoviť termín, kým nebudete vy a vaše dieťa pripravené. Americká Academy of Pediatrics odporúča matkám dojčiť až po dobu najmenej jedného roka – a dokonca povzbudzuje ženy dojčiť dlhšie.

Napriek všetkému, čo by mohli povedať vaši priatelia, príbuzní alebo dokonca aj cudzinci, správny alebo nesprávny spôsob, ako dieťa odstaviť neexistuje. Môžete si vybrať čas, ktorý sa cíti správne, alebo nechať svoje dieťa, aby sa prirodzene odstavilo samo, keď bude staršie.

Odstavenie vedené bábätkom: odstaviť vaše dieťa od kojenia je najjednoduchšie, keď začne strácať záujem, môže sa tak stať kedykoľvek potom, ako začne jesť pevné látky (asi 4 až 6 mesiacov). Niektoré deti sa viac zaujímajú o pevné potraviny než materské mlieko okolo 12 mesiacov, potom, ako si už vyskúšali rôzne potraviny a mohli piť z pohára.

Batoľatá sa môžu menej zaujímať o materinské mlieko, keď začnú byť aktívnejšie. Začnú sa viacej hýbať a nechcú sedieť dostatočne dlho na to, aby ste ich mohli dojčiť. Ak je vaše dieťa rozrušené a netrpezlivé počas kojenia, alebo sa ľahko rozptýli, môže vám tým dávať náznaky, že je pripravene.

Odstavenie, ktoré vedie matka: Môžete sa rozhodnúť odstaviť bábätko, pretože sa vraciate do práce. Alebo jednoducho cítite, že je ten správny čas? Ak ste pripravená prestať dojčiť, ale vaše bábätko zatiaľ nevykazuje žiadne signály, skúste ho odvykať postupne.

Pri odstavení vedenom matkou je proces trošku komplikovanejší a môžeme si vyžiadať viac času a trpezlivosti. Závisí to tiež od veku vášho dieťaťa.

Mali by ste sa však vyhnúť prístupu tzv. „studenej morky“. Napríklad víkend mimo svojho dieťaťa rozhodne nie je dobrý spôsob, ako ukončiť kojenie. Odborníci hovoria, že náhle odstavenie môže byť pre vaše dieťa traumatizujúce a naviac by mohlo dôjsť k upchatiu kanálikov či zápalu vašich pŕs.

Ako na to?

Postupujte pomaly, vaše dieťatko môže byť spočiatku frustrované, preto sa snažte prechod čo najviac uľahčiť pomocou týchto metód:

Prechod na klasickú stravu. Pozorujte, čo sa stane, ak ponúknete bábätku fľaštičku alebo šálku mlieka namiesto kojenia. Môžete zamieňať materské mliekom za náhradu alebo plnotučné kravské mlieko (ak je vaše dieťa staršie ako jeden rok).

Znižujte dávkovanie materinského mlieka priebehu niekoľkých týždňov, to umožní vášmu dieťaťu prispôsobiť sa bez zbytočného stresu. Vaša tvorba mlieka sa taktiež postupne zniži, bez toho, aby vaše prsia trpeli zápalmi alebo mastitídou.

Skráťte čas na kojenia. Začnite tým, že obmedzíte dĺžku kojenia. Napríklad, ak dieťatko zvyčajne kojíte desať minút, skúste päť.

V závislosti od veku bábätka, postupne pridávajte do jeho stravy zdravé občerstvenie ako nesladená jablková šťava alebo šálka mlieka, prípadne náhradu materinského mlieka. (Niektoré deti mladšie ako 6 mesiacov nemusia byť pripravené na pevné látky.) Klasické jedlo dopĺňajte materským mliekom, kým vaše dieťa nie je aspoň 1 rok staré.

Odkladajte kŕmenie a odvracajte pozornosť dieťaťa. Pokúste sa odložiť kŕmenie a znížiť jeho frekvenciu, aby si tak dieťa vytvorilo systém.

Táto metóda funguje dobre, ak máte staršie dieťa, s ktoré môžete porozumieť, čo mu hovoríte. Ak vaše dieťa požiada o nakŕmenie, ubezpečte ho, že to budete čoskoro a rozptýliť ho inou činnosťou. Ak chce dieťa jesť príliš skoro večer, vysvetliť, že musí počkať a jedlo bude pred spaním

Aby ste uľahčili prechod dieťaťa na fľaštičku, skúste naniesť na jeho pery niekoľko kvapiek materského mlieka, skôr než mu vložíte bradavku do úst. Môžete sa tiež pokúsiť dať mu malé množstvo materského mlieka do fľaštičky niekoľko hodín po dojčení, nie však v čase, keď je dieťa hladné, pitie z fľaštičky by mohlo u neho vyvolať frustráciu.

Bude mať moje dieťa dostatok živín?

Dokonca aj u dojčených detí je potrebné dodávať ďalšie živiny, ktoré nie je možné získať z materského mlieka, ako napr. vitamín D. Pokiaľ odstavíte svoje dieťa už pred prvými narodeninami, malo by naďalej piť materské mlieko alebo stravu obohatenú o železo. Po prvom roku je potrebné poskytnúť bábätku širšiu škálu potravín a živín potrebných pre rast.

Čo robiť, keď sa odstavenie stáva bojom

Ak ste vyskúšali všetko, aby ste odstavili svoje dieťa a nič nefunguje, možno len jednoducho nie je ten správny čas.

Nedávno ste sa vrátili do práce? Vaše dieťa sa stále môže prispôsobovať novej rutine.

Je vaše dieťa choré? Deti často chcú byť kojené, keď sa necítia dobre. Dojčenie chorého dieťaťa je nielen upokojujúce, ale je aj dobrým zdrojom výživy.

Prechádza vaša domácnosť veľkou zmenou ? Situácie ako napríklad sťahovanie alebo rozvod, môžu spôsobiť, že odstavenie bude ťažšie.

Dajte vášmu dieťatku dostatok času, aby sa so všetkým vyrovnalo a nemajte obavy, odstavenie skôr či neskôr pride.