Často možno počúvate od iných rodičov, že ich deti zaspia takmer kdekoľvek, či už je to ich náručie, šatka, detský kočík, kolíska alebo autosedačka. Ale zaspávanie v postieľke je pre ne problém. Tento článok by vám mal pomôcť, ak ani vaše dieťa nevie zaspať v postieľke.

Prečo deti nechcú spať v postieľke?

Vysvetlenie je pomerne jednoduché. Autosedačka, kočík a kolíska pripomínajú deťom pohyby podobné, ako prežívali vo vašej maternici. Vaša náruč je zase teplá a dieťa sa v nej môže dobre schúliť a pritúliť. Navyše vonia vami.

V šatke sú zase pritlačené na vašu hruď. Naproti tomu postieľka je rovná, nepohyblivá a nie taká upokojujúca. Jednoducho povedané, deti sa cítia dobre keď ich kolíšete a sú pri vás, pretože to je presne to, čo zažívali počas deviatich mesiacov vášho tehotenstva.

[sc name=“reklama“]

3 tipy ako pomôcť dieťaťu zaspať v postieľke

Vyskúšajte tieto tri tipy, ktoré naučia vaše dieťa zaspávať počas dňa a aj večer v postieľke.

Zavinujte, zavinujte, zavinujte!

Vyskúšajte vaše dieťa pred spánkom v postieľke zavinúť do zavinovačky, čím sa môžete vyhnúť nepokojnému zaspávaniu. Dieťa sa zviazané v zavinovačke cíti bezpečnejšie, pretože mu to pripomína pocit objatia maminých rúk, prípadne tesný pocit ako keď je uložené v šatke.

U starších alebo väčších detí, ktoré sa do zavinovačky nezmestia môžete vyskúšať napríklad spanie v spacom vaku. Ten im umožní trochu voľnejší pohyb, ale stále poskytuje pocit bezpečia, ktorý vyvoláva zavinutie.

Eliminujte pohyby dieťaťa v postieľke

Ak je vaše dieťa zvyknuté na rôzne druhy pohybov ktorého ho uspávajú(ako napríklad hojdanie v náručí alebo v kolíske či kočíku), pokúste sa tieto pohyby pred spánkom čo najviac obmedziť.

Napríklad ak je dieťa zvyknuté zaspávať v kolíske, aj naďalej ho do kolísky dávajte ale postupne kolísanie obmedzte až úplne vynechajte. Keď sa dieťa naučí zaspať bez akéhokoľvek pohybu, môžete začať trénovať zaspávanie v postieľke.

Položte dieťa do postieľky ospalé, ale stále hore

Keď odučíte dieťa od rôznych pohybov, od držania a kolísania vo vašom náručí alebo v kolíske, môžete začať trénovať túto techniku zaspávania. Podstata spočíva v tom, že dieťa chápe, že zaspáva.

To, že si dieťa uvedomí, že je ospalé je veľmi dôležité pre váš aj jeho pokojný spánok po celú noc. Môžete dieťa pred spaním unaviť, ale do postieľky ho nedávajte úplne spiace. Dôležité je, aby dieťa v postieľke zaspalo samé.

Postupom času budete môcť dieťa vložiť do postieľky úplne bdelé a ono v nej samé zaspí. Uplatňovanie tejto techniky vám časom môže priniesť pomerne rýchle zaspávanie dieťaťa.

Výhodou všetkých týchto tipov je, že ich môžete použiť na deti v akomkoľvek veku, dokonca aj pri novorodencoch.

Ak sa aj napriek týmto radám boríte s ťažkým zaspávaním bábätka alebo s dlhým zaspávaním dieťaťa, skúste ešte tieto možnosti.

[sc name=“reklama“]

Oddeľte nočný a denný spánok

Počas dňa nezaťahujte závesy alebo rolety, ale v noci mu zabezpečte ticho a tmu, nezapínajte ani nočnú lampičku. K postieľke mu pripravte hračky alebo veci, ktoré chce mať počas spánku pri sebe.

Dodržujte zaužívanú rutinu

Vytvorte si každovečernú rutinu, ktorá bude pozostávať z jednoduchých a krátkych činností a dodržiavajte ich v presnom poradí každý večer. Takýmito činnosťami môže byť kúpanie, prezlečenie do pyžama, prečítanie rozprávky alebo zaspievanie uspávanky.

Vyhnite sa zaspávaniu s plačom

Možno na vás dieťa bude skúšať plač, ani vtedy nepoľavte. Nevyberajte dieťa z postieľky, nediskutujte s ním ani ho nedržte za ruku. Dieťa musí pochopiť že ste neprišli preto, aby ste ho znovu uspávali. Prišli ste ho uistiť, že ste na blízku a máte ho stále radi.