Síce nie je ľahké naučiť dieťa samé sa uspať, ale jedine tak dokáže spať bez toho, aby vás zobudilo. Ako náhle naučíte dieťa spať samé, bez vašej pomoci, bude preňho jednoduchšie prespať celú noc. V tomto článku vám prinášame 5 krokov, ktoré vám v tom pomôžu.

1. Zistite, čo zaberá na vaše dieťa

Všímajte si, čo pomáha vášmu dieťaťu zaspať. Či už je to nosenie na rukách, kolísanie v kočíku alebo kolíske, prípadne sa potrebuje pred spánkom nakŕmiť alebo sa vás potrebuje držať.

Všetky tieto činnosti si môžu deti asociovať so spánkom a preto musíte zistiť, čo zaberá práve na vaše dieťa a na to sa zamerajte.

2. Odnaučte dieťa od zavinovačky či cumlíka

Skôr ako začnete učiť dieťa zaspávať samé, pokúste sa ho odučiť od závislosti na cumlíku alebo pevnom zväzovaní. Zavinovanie potrebujú len novorodenci a používanie cumlíka zase narušuje spánok dieťaťa. Ročné, dvojročné a trojročné deti nič z toho už nepotrebujú

3. Vytvorte rutinu pred spaním

Aby ste podporili dobrý a kvalitný spánok dieťaťa je vhodné, vytvoriť mu pred spaním určitú rutinu. Tá by mala pozostávať z jednoduchý činností, ktoré budú dieťaťu asociovať spánok tak, že už na začiatku rutiny sa postupne bude cítiť ospalo.

Takýmito činnosťami môže byť napríklad kúpanie, prezlečenie do pyžama, krátka pokojná hra, umytie zúbkov, prečítanie rozprávky alebo zaspievanie detskej uspávanky na dobrú noc a nakoniec zhasnutie svetiel.

Veľmi dôležité je dodržiavať túto rutinu každý večer v rovnakom čase, s rovnakým poradím činností. Ale nesnažte sa do rutiny vtesnať príliš veľa činností, pretože potom môže mať práve opačný efekt. Tiež nie je vhodné zaraďovať príliš zaujímavé alebo príliš dlhé činnosti.

4. Vytvorte si plán trénovania zaspávania

Ako prvé si zvoľte, akú metódu zaspávania budete praktizovať. Následne sa rozhodnite, ako budete túto metódu uplatňovať. Najlepšie je však začať s trénovaním zaspávania večer a až potom skúšať zaspávanie cez deň. Vybrať si môžete z viacerých metód.

[sc name=“reklama“]

Postupná metóda

Je to jednoduchá metóda bez plaču, kedy na uspanie dieťaťa použijete napríklad kolísanie, spievanie alebo kŕmenie, ale zakaždým túto činnosť o niečo skrátite. Napríklad ak zvyčajne kolíšete dieťa až kým nezaspí, postupne skracujte čas až sa dostanete len na pár minút.

Metóda zdvihnúť – položiť

Keď je čas spánku a vaše dieťa je v postieľke alebo v kočíku nespokojné, zdvihnite ho na ruky a snažte sa ho upokojiť až kým nie je ospalé. Následne ho položte späť do postieľky a proces opakujete, pokiaľ dieťa nezaspí.

Táto metóda nemusí fungovať na všetky bábätká rovnako. Niektoré môžu byť častým zdvíhaním prestimulované.

Metóda so stoličkou

Položte stoličku blízko postieľky s dieťaťom a sadnite si na ňu. Pozorujte dieťa, ale nijako nezasahujte do jeho zaspávania. Nesnažte sa ho utíšiť, aj keby plakalo. Stolička slúži na to, aby ste dieťa uistili, že tam ste. Každý večer posúvajte stoličku ďalej od postieľky.

Kontrolná a utešovacia metóda

Podstatou je navštevovať dieťa v izbe v určitých intervaloch, aby ste sa uistili, že je v poriadku a uistili aj dieťa, že ste nablízku. Dieťa však nemôžete zdvíhať z postieľky ani ho priveľmi zaujať. Upokojiť sa ho snažte vaším hlasom najviac však 2-3 minúty a potom odíďte.

Metóda vyplakania

Touto metódou naučíte dieťa spať samé v izbe. Najprv s dieťaťom prejdete vašou každodennou rutinou pred spaním, položíte ho do postieľky a potom odídete.

Do miestnosti sa už nevrátite a necháte dieťa vyplakať sa, až kým nezaspí. Ak by ste sa vrátili a skontrolovali dieťa, na druhý deň bude plakať ešte viac pretože bude vedieť, že sa vďaka tomu vrátite.

5. Aplikujte tento plán po dobu 2-4 týždňov( v závislosti na metóde, ktorú si vyberiete)

Práve tu začína tvrdá práca. Ako náhle si vypracujete plán, treba sa ho držať. Zvolenú metódu by ste mali praktizovať aspoň jeden týždeň(najlepšie však dva), kým sa rozhodnete spraviť akékoľvek zmeny. Cieľom tohto tréningu je naučiť deti zaspávať samé, ale nenaučia sa to za jednu noc.