Ak ste tehotná, alebo sa ešte len na tvorenie rodiny pripravujete, určite ste sa už zamýšľali kedy a ako ucítite pohyby vášho drobca v brušku. Tento článok vám poskytne všetky užitočné informácie aby ste sa vedeli na prvé „kopnutie“ pripraviť a aby ste sama vedeli vypozorovať, ak by sa náhodou dieťatku v brušku niečo stalo.

Kedy pocítim pohyby bábätka po prvý raz?

Každý lekár vám povie, že je veľmi individuálne kedy svojho potomka v bruchu prvý raz pocítite. Bohužiaľ, nie je to zrejme moc nápomocná odpoveď. Avšak to, kedy začnú byť pohyby dieťatka v bruchu natoľko silné, aby ste ich pocítili, je závislé od mnohých faktorov – preto neexistuje jedna konkrétna odpoveď.

Aj keď vám nemôžeme povedať konkrétny dátum, vieme vám aspoň povedať, kedy pocítia pohyby bábätka v brušku mamičky najčastejšie. Pre prvorodičky je to zhruba v polovici tehotenstva, teda v 18. až 22. týždni. Ak toto ale nie je vaše prvé bábätko, máme dobrú správu: prvé kopnutie by ste mali pocítiť už zhruba o dva týždne skôr, a teda medzi 16. a 20. týždňom tehotenstva. Ženy, ktoré už aspoň raz rodili majú takúto výhodu z dvoch hlavných dôvodov. V prvom rade už vedia čo sledovať a načo sa pripraviť, takže si pohyby drobca všimnú skôr, ale hlavne majú uvoľnenejšie svaly maternice, takže kopnutie „tam vo vnútri“ ucítia ľahšie.

Ako sa budú pohyby bábätka prejavovať?

Čo presne ucítite keď sa bude vo vás drobec hmýriť tiež nie je úplne jednoducho definovateľné. Preto sa môže ľahko stať, že spočiatku budete pohyby bábätka skôr pripisovať tráveniu či žalúdočným problémom, až neskôr keď zosilnejú si uvedomíte, že to asi bude niečo iné. Mamičky, ktoré si týmto už prešli, opisujú tieto pohyby najprv ako dotyk motýlích krídel, neskôr už pociťujú otáčanie, hmýrenie, až skutočné kopnutie. A akokoľvek dojemné tieto momenty môžu byť, neskôr môžu rovnako byť aj bolestivé. Keď totiž drobec narastie, jednak naberie na sile a jednak mu ubudne životný priestor. Keď vám teda potom uštedrí kopanec do rebier, močového mechúra či iných okolitých orgánov, môže to naozaj bolieť.

Niekde medzi 28. až 32. týždňom tehotenstva by ale mala prísť mierna úľava. Dieťatko si totiž v brušku ustáli svoj denný režim, a to sa prejaví aj na jeho pohyboch. Tie by sa mali trochu zmierniť a zároveň byť pravidelnejšie. Bohužiaľ bude mať ale bábätko režim takmer opačný oproti tomu vášmu. Keď ste totiž cez deň v práci, alebo trebárs doma upratujete či ste inak v pohybe, tieto pohyby dieťatko v brušku uspia, a vy teda veľa pohybov pociťovať nebudete. Naopak, keď sa večer konečne unavená uložíte do postele, vtedy sa drobec prebudí, pretože zmeníte svoju polohu, a začne predvádzať akrobatické kúsky. Okrem toho tiež drobca efektívne prebudí keď si dáte niečo malé pod zub. Najlepšie sa to prejaví, keď si zajete niečo sladké – cukor sa totiž dostane až priamo ku drobcovi a ten ho poriadne nakopne.

[sc name=“reklama“]

Ako často mám teda pohyby bábätka cítiť?

Určite vás teraz zaujíma ako často sa budú tieto pohyby opakovať a ako podľa toho vedieť, či je s drobcom všetko v poriadku. Aj v tomto prípade je to ale dosť individuálne, a zdroje na danú problematiku sa líšia. Niektoré uvádzajú, že by ste mali kopnutie alebo iný pohyb cítiť aspoň 10x počas dvanástich hodín. Iné zas tvrdia, že by ste mali počas dňa dve hodiny v kuse pozornejšie zaznamenávať akýkoľvek pohyb v brušku, a malo by ich byť desať, aby sa dalo povedať že je všetko v poriadku. To ale neznamená, že ako náhle toľkoto pohybov nezaznamenáte, niečo nie je v poriadku. Dieťatká sa líšia a tiež sa ich aktivita mení od jedného dňa ku druhému.

Ako teda ale máte vedieť, že sa niečo deje a že by ste mali zájsť ku lekárovi? Kľúčom je všímať si, v ktorých častiach dňa a ako často sa vaše dieťatko hýbe. Potom viete, že niečo nemusí byť v poriadku, ak sa v určitý deň bábätko správa inak, ako všetky ostatné dni. Napr. ak ste zvyknutá na silné pohyby po tom, ako si ľahnete do postele, no dnes žiadne pohyby necítite, určite choďte ku lekárovi. Môže to samozrejme byť planý poplach, ale určite je lepšie ísť ku lekárovi zbytočne, ako niečo podceniť a ohroziť tým zdravie bábätka.

Ako mám pohyby bábätka sledovať?

Je dôležité, aby ste si každý deň našli aspoň hodinu na to, aby ste sústredene odsledovali ako často sa bábätko vo vás hýbe. Aj keď je možné, že máte uponáhľaný život a veľa povinností, je dôležité jeho pohyby sledovať, aby ste vedeli odhadnúť ak sa niečo s drobcom deje. Keď si sadnete alebo ľahnete, do pár minút by malo dieťatko na túto zmenu zareagovať pohybom. Ak sa tak nestane, nepanikárte. Skúste si dať trochu džúsu, mlieka, alebo niečoho sladkého – to by malo bábo prebrať. Ak sa nič neudeje, skúste si ľahnúť na ľavý bok – to by malo zabrať. Ak sa ale aj tak nič nestane, radšej zájdite ku lekárovi.

Okrem toho, ak si všimnete, že v určitom dni sa bábätko hýbe oveľa menej ako obyčajne, mohlo by to indikovať problém. Ak je totiž bábätko kvôli nejakej komplikácii v strese, zvyčajne sa to prejaví práve tým, že sa jeho pohybová aktivita zníži. Preto je vhodné navštíviť lekára, ktorý pomocou ultrazvuku zistí, či sa skutočne niečo bábätku deje.